6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius już od 17 maja. W programie Różewicz, literatura litewska, debaty i spotkania

6 maja 2021

Już 17 maja rozpocznie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Impreza towarzyszy przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius i jest jednym z najważniejszych poetyckich wydarzeń w Polsce.

Tegoroczna edycja odbywa się w Roku Tadeusza Różewicza, który obchodzony jest w 100. rocznicę urodzin poety. Program festiwalu będzie więc w dużej mierze poświęcony właśnie autorowi „Niepokoju”. Gościem honorowym tym razem będzie Litwa, czekają nas też poetyckie akcenty bułgarskie i czeskie. Poznamy również poetki i poetów nominowanych do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, która zostanie przyznana w październiku.

6. edycja festiwalu odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 17 do 23 maja. Rok temu, z powodu pandemii, impreza została przeniesiona na jesień. W tym roku wraca do tradycyjnego, majowego terminu, choć nadal odbywać się będzie w warunkach pandemicznych z uwzględnieniem wszelkich obostrzeń i reżimu sanitarnego. Miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Klub Proza we Wrocławskim Domu Literatury, skąd możemy oczekiwać transmitowanych na żywo czytań, dyskusji i debat. W tym celu wykorzystane zostaną facebookowe strony: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury i Klubu Proza. Ponieważ aktualne przepisy nie pozwalają jeszcze na udział publiczności w spotkaniach, organizatorzy zapraszają do ogródka Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2), gdzie będzie można na żywo oglądać wszystkie transmisje na dużym ekranie oraz cieszyć się festiwalową atmosferą. Tam również będzie działało stoisko księgarni krainaksiążek.pl z szerokim wyborem książek poetyckich – zwłaszcza autorek i autorów, którzy są związani z tegorocznym programem festiwalu.

Różewicz, któremu poświęcona będzie duża część programu, w 1968 roku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie mieszkał aż do końca życia. W 2008 roku, na sześć lat przed śmiercią, został pierwszym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Na uczestników festiwalu czekają m.in.: głośne czytanie wierszy Różewicza w interpretacji współczesnych poetek i poetów (Anny Adamowicz, Marcina Barana, Jerzego Jarniewicza, Barbary Klickiej, Jakuba Kornhausera, Urszuli Kozioł, Małgorzaty Lebdy, Joanny Roszak, Pawła Sołtysa, Piotra Sommera i Filipa Zawady), dyskusje dotyczących jego poezji, prozy i dramatów, wreszcie również wspomnienia bliskich i znajomych, które być może odkryją nieznane dotąd momenty z biografii poety.

Tadeusz Różewicz (fot. Adam Hawałej)

Jak co roku Silesius będzie miał gościa honorowego. W latach poprzednich były to Czechy, Szwecja czy Grecja, natomiast w 2021 roku przyjrzymy się poezji litewskiej. Wrocław odwiedzi gigant litewskiej poezji – Tomas Venclova, przyjaciel Czesława Miłosza i tłumacz jego wierszy. Odbędą się także rozmowy z reprezentantami młodszego pokolenia w osobach Giedrė Kazlauskaitė, Ernestaa Noreiki i Agnė Žagrakalytė. Polskim czytelnikom poezji znana może być zwłaszcza ostatnia z autorek, która nominowana była do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności przyznawanej w Gdańsku. A poza wspomnianymi poetkami i poetami z Litwy w programie znalazły się też inne zagraniczne akcenty poetyckie: z Bułgarii połączy się z Wrocławiem Georgi Gospodinow, a Czechów będą reprezentować Milan Děžinský i Alžběta Luňáčková.

Przewidziano także debaty i spotkania wokół współczesnej polskiej poezji z udziałem Andrzeja Sosnowskiego, Tomasza Bąka czy Joanny Mueller oraz premiery najnowszych książek Darka Foksa, Agnieszki Wolny-Hamkało i Małgorzaty Lebdy. Ci, którzy stawiają pierwsze kroki w tworzeniu poezji, mogą już szykować się do udziału w Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, który odbędzie się 20 maja. Zaprezentowane wiersze oceni jury w składzie: Darek Foks, Gabriel L. Kamiński, Barbara Klicka, Małgorzata Lebda i Filip Zawada.

Bardzo ważnym elementem festiwalu jest Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wokół której to wydarzenie przecież powstało w 2016 roku. Tradycyjnie to podczas majowych edycji poznawaliśmy laureatki bądź laureatów Silesiusa, jednak w tym roku drugiego dnia festiwalu zostaną ogłoszone nominacje w kategorii „debiut” i „książka roku” oraz nazwisko laureatki bądź laureata za całokształt pracy twórczej. Wybrane wiersze nominowanych zaprezentują aktorzy Agnieszka Kwietniewska i Michał Opaliński. Na spotkania z nominowanymi i galę trzeba będzie jednak poczekać. Podobnie jak rok temu odbędą się w październiku, a Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius zostanie po raz drugi wręczona razem z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. Z uwagi na trwającą pandemię Wrocław pozostaje przy tej formule, a organizatorzy mają nadzieję, że jesienią będą mogli zaprosić publiczność do udziału w gali i towarzyszących jej wydarzeniach.

Więcej informacji o 6. Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius oraz szczegółowy program znaleźć można na stronie wydarzenia. Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia