Amerykański wydawca wspomnień Woody’ego Allena przejął prawa do biografii Philipa Rotha
Znalazł się nowy wydawca, który przejął prawa do biografii Philipa Rotha po tym, jak poprzednie wydawnictwo zrezygnowało ze współpracy z autorem książki, Blakiem Baileyem, w świetle skierowanych przeciwko niemu oskarżeń o nadużycia seksualne.
Biografia Philipa Rotha ukazała się na rynku amerykańskim w kwietniu nakładem wydawnictwa WW Norton. Niedługo potem w mediach pojawiły się doniesienia, że autor książki, Blake Bailey (na zdj.), miał molestować seksualnie szereg kobiet. W dwóch przypadkach mówi się również o gwałcie. WW Norton wydało oświadczenie, że w tej sytuacji nie zamierza kontynuować promocji książki i zrywa umowę z Baileyem. Zostawiło również autorowi wolną rękę w wyborze nowego wydawnictwa. Sam Bailey zaprzecza, że dopuścił się jakichkolwiek wykroczeń, a jego prawnik stwierdził, że decyzję podjęto w oparciu o „fałszywe i bezpodstawne zarzuty”.
Książkę przejęła oficyna Skyhorse Publishing, która jeszcze w tym tygodniu zamierza wypuścić e-book i audiobook, a edycję w miękkiej okładce zapowiada na 15 czerwca.
Biografia Philipa Rotha nie jest pierwszym tytułem, który przejęło Skyhorse. Wcześniej imprint tego wydawnictwa nawiązał współpracę z Woodym Allenem po tym, jak należące do Hachette Grand Central Publishing pod naciskiem własnych pracowników zrezygnowało z publikacji autobiografii reżysera – „A propos niczego”. Pod egidą Skyhorse wydawały również tak kontrowersyjne postaci jak Alan Dershowitz, prawnik oskarżany w powiązaniu ze sprawą Jeffreya Epsteina o wykorzystywanie seksualne nieletnich, oraz Michael Cohen i Roger Stone, którzy mieli poważne zatargi z prawem (pierwszy z powodu malwersacji i oszustw podatkowych, drugi za składanie fałszywych zeznań).
Skyhorse nie komentuje nowej umowy, ale w ubiegłym roku, odnosząc się do przejęcia książki Michaela Cohena, prezes wydawnictwa Tony Lyons powiedział w wywiadzie dla „Vanity Fair”, że mało kto ma obecnie odwagę podjąć się wydawania „trudnych” pozycji.
Warto zaznaczyć, że decyzja WW Norton o wycofaniu biografii Rotha i zerwaniu umowy z jej autorem spotkała się z krytycznymi komentarzami organizacji broniących wolności słowa w Stanach Zjednoczonych. „Chociaż zdarzenia z życia autora z pewnością mogą wpłynąć na interpretację i analizę jego dzieła, czytelnicy powinny mieć prawo do podejmowania własnych decyzji względem tego, po jakie pozycje sięgają” – napisała The National Coalition Against Censorship (Narodowa Koalicja Przeciw Cenzurze).
Zaniepokojenie precedensem wyraziła również organizacja PEN America. „Gdybyśmy mieli postępować według podobnego klucza, z obiegu musiałoby zniknąć tysiące książek, napisanych przez bigotów, mizoginów czy złoczyńców. Chociaż te książki mogą zostać wydane gdzie indziej, to kiedy już raz przylgnie do nich piętno, może nie być innego wydawcy, który będzie chciał je tknąć” – napisała dyrektor generalna PEN America, Suzanne Nossel,
Na szczęście dla czytelników, którzy nie zdążyli nabyć pierwszego wydania biografii Rotha. tym razem nowy wydawca się znalazł. Komentując swoją decyzję, Skyhorse posłużyło się cytatem z oświadczenia amerykańskiej Gildii Autorów:
„Odpowiedzią na tłumienie swobody ekspresji i idei, nie powinien być jeszcze większy zakaz, ale większa debata publiczna, która jednak nie może zostać zrealizowana, jeśli wydawca ogranicza czytelnikom dostęp do książki i tym samym uniemożliwia sformułowanie własnych opinii”.
[kch]
źródło: The Guardian
Kategoria: newsy