Osobista biblioteczka Milana Kundery została przewieziona z Paryża do rodzinnego Brna

11 września 2023

Prawie tona książek z osobistej biblioteczki zmarłego 11 lipca Milana Kundery została przetransportowana z paryskiego mieszkania pisarza do Biblioteki Ziemi Morawskiej znajdującej się w jego rodzinnym mieście – Brnie.

Książki trafią do Biblioteki Milana Kundery, która mieści się na pierwszym piętrze Biblioteki Ziemi Morawskiej. W instytucji tej znajdują się już przekazane jeszcze za życia pisarza autorskie egzemplarze różnych wydań i tłumaczeń jego dzieł, ogromny zbiór recenzji oraz duża część dokumentów, w tym korespondencja.

Na mocy umowy, którą biblioteka zawarła z Kunderą, miał on zachować swoją osobistą biblioteczkę tak długo, jak będzie mógł czytać. Kilka tygodni po śmierci 94-letniego autora „Nieznośnej lekkości bytu” wdowa po nim, Věra Kunderowá, zgłosiła możliwość odbioru książek.

Jak powiedział dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej, Tomáš Kubíček, pracownicy placówki byli zaskoczeni informacją, że mogą już zabrać książki, gdyż myśleli, że nastąpi to znacznie później. „To było bardzo bolesne dla pani Kunderowej, bo oczywiście to są rzeczy, które ją otaczały i które łączyły ją z Milanem Kunderą” – przyznał, dodając, że „naprawdę podziwia” wdowę po pisarzu za „siłę, z jaką potrafiła w tym czasie zrezygnować z biblioteczki”.

Věra Kunderová nadzorowała układanie książek w skrzyniach w Paryżu. „To moja śmierć – ta ciężarówka z tymi książkami. To wszystko, co mogę powiedzieć. Moje życie dobiega końca. Milana zakończyło się półtora miesiąca temu” – skomentowała krótko pod koniec sierpnia.

Pracownicy biblioteki poinformowali, że przewieziona do Brna osobista biblioteczka Kundery waży łącznie 980 kilogramów i szacunkowo obejmuje około 50 metrów bieżących książek i czasopism. „To są książki, które czytał, książki, które chciał mieć przy sobie, książki, którymi się inspirował. W wielu z nich znajdują się jego notatki, komentarze, zaznaczone fragmenty. Widać, że wiele z tych publikacji ma powiązania z jego esejami lub powieściami” – zauważył Kubíček.

W skrzyniach znajdują się m.in. eseje Roberta Musila, a także książki Hermanna Brocha, Goethego, Cervantesa czy powieści Gabriela Garcíi Márqueza z osobistą dedykacją od autora. Obszerne notatki zawiera chociażby francuskojęzyczny tom esejów Maxa Broda – mogły one zostać wykorzystane przez Kunderę do krytykowania Broda za publikowanie dzieł Kafki wbrew jego woli

Jak przekazano, proces wywożenia zbiorów z paryskiego mieszkania Kundery jest już w zasadzie na ukończeniu. We Francji pozostało niewiele rzeczy, które należy przetransportować do Brna. „Věra Kunderová chciała na przykład, by w kolekcji znalazły się także płyty gramofonowe” – wyjawił Kubíček.

Otwarta w sobotę 1 kwietnia Biblioteka Milana Kundery przyciąga do Brna turystów i badaczy. Najgłośniej w czeskich mediach komentowano wizytę Gerarda Depardieu, który lata temu przyjął rosyjskie obywatelstwo i znany był z sympatii dla Władimira Putina, aczkolwiek po ataku na Ukrainę skrytykował „szalone ekscesy” rosyjskiego przywódcy. Biblioteka Ziemi Morawskiej usunęła z mediów społecznościowych post informujący o odwiedzinach francuskiego aktora. Jak wyjaśnili przedstawiciele placówki, Depardieu i Kundera przyjaźnili się od lat 80. i aktor przyjechał do biblioteki na zaproszenie Věry Kunderovej, nie zależy jednak im na wywoływaniu sporów. „Ważne dla nas jest, by ludzie przybywali tu studiować twórczość Kundery” – powiedział Kubíček.

[am]
fot. Moravská zemská knihovna

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy