Milan Kundera przekazuje swoje książki i archiwalne materiały bibliotece w rodzinnym Brnie

31 lipca 2020

Milan Kundera wraz z żoną Verą ma zamiar ofiarować zbiór różnych wydań swoich książek i archiwum Bibliotece Ziemi Morawskiej w rodzinnym Brnie. W archiwum znajdują się między innymi autoryzowane fotografie, rysunki 91-letniego dziś pisarza, recenzje jego książek i poświęcone mu artykuły prasowe z całego świata.

O planach autora poinformował media pracownik biblioteki, Radoslav Pospichal. Pomysł przekazania zbioru książek oraz towarzyszącego mu archiwum narodził się kilka lat temu. Milan Kundera mieszka obecnie ze swoją żoną Verą w Paryżu. Kolekcja zostanie przetransportowana do Czech jesienią.

Biblioteka Ziemi Morawskiej planuje udostępnić materiały archiwalne w formie cyfrowej wszystkim zainteresowanym twórczością Kundery, zarówno badaczom i analitykom, jak i zwykłym czytelnikom. Pisarz kompletował swoje zasoby przez długie lata, zebrał między innymi cztery tysiące egzemplarzy wszystkich wydań własnych dzieł w ponad czterdziestu różnych językach. Obecny podarunek to zwieńczenie długoletniej współpracy między Kunderą a Biblioteką Ziemi Morawskiej, która w zeszłym roku przygotowała poświęconą autorowi wystawę i opublikowała książkę o tłumaczeniach jego twórczości.

„Ten prezent jest nie tylko przesłaniem dla czeskich czytelników, ale też dowodem na bliski związek Kundery z Brnem, jego miastem rodzinnym” – powiedział dyrektor biblioteki, Tomas Kubicek.

W budynku biblioteki zostanie otwarta specjalna sala imienia Kundery, gdzie trafią książki otrzymane od pisarza. Będą tam się odbywać odczyty, dyskusje panelowe i prezentacje książek.

Milan Kundera mieszka we Francji od 1975 roku. W 1978, po publikacji „Księgi śmiechu i zapomnienia”, pozbawiono go obywatelstwa ówczesnej Czechosłowacji. Przez wiele lat autor nie pozwalał publikować swoich dzieł pisanych po francusku w czeskim przekładzie. W ostatnim czasie jego stosunki z rodzinnym krajem uległe poprawie. W ubiegłym roku zgodził się przyjąć na powrót czeskie obywatelstwo.

Wedle słów Very Kunderowej darowizna dla Biblioteki Ziemi Morawskiej nie jest odosobnionym wydarzeniem. Jesienią tego roku w Czechach wreszcie ukaże się przekład ostatniej książki pisarza, „Święta nieistotności”. Obecnie Kundera wraz z tłumaczką Anną Kareninovą pracuje nad czeską edycją „Niewiedzy”.

[kch]
fot. i źródło: Moravská zemská knihovna

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy