Oglądaj z nami na żywo relację z ogłoszenia laureatów literackiej Nagrody Nobla 2018 i 2019

9 października 2019


W czwartek 10 października o godzinie 13:00 poznamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Liczba mnoga to nie pomyłka, ponieważ w tym roku wybrani zostaną nobliści za 2018 i 2019 rok. Transmisję na żywo z ogłoszenia decyzji Akademii Szwedzkiej możecie oglądać razem z nami w poniższym okienku.

O tej porze oczy całego świata literatury zwrócone będą na salę w dawnym gmachu giełdy w Sztokholmie. Do reporterów wyjdzie nowy stały sekretarz Akademii Szwedzkiej, Mats Malm, który objął to stanowisko w kwietniu 2019 roku. Zadanie będzie miał szczególne, odczyta bowiem nazwiska dwóch laureatów. W 2018 roku literacka Nagroda Nobla nie została przyznana z powodu skandalu seksualnego, który dosięgnął Akademię. Zdecydowano się jednak nie rezygnować z wyboru zwycięzcy, ponieważ jest wielu znakomitych pisarzy, którzy zasługują na międzynarodowy rozgłos i uznanie.

Jak będzie przebiegało ogłoszenie zwycięzców? „Najpierw zajmiemy się laureatem nagrody z 2018 roku” ? mówi Mats Malm. „Zaprezentuję nazwiska i odczytam krótkie uzasadnienia w języku szwedzkim i angielskim, po czym przekażę głos członkom Komitetu Noblowskiego. To oni najlepiej opiszą zwycięzców i odpowiedzą na pytania prasy”. Stały sekretarz Akademii Szwedzkiej oczywiście musiał trzymać nazwiska laureatów w tajemnicy, ale powiedział, że jest „zachwycony” wyborem. „Nigdy nie czytałem tak dużo dobrej literatury, jak w ubiegłym roku” ? powiedział w jednym z wywiadów.

Tradycyjnie, jak co roku, krytycy literaccy i czytelnicy próbują przewidzieć, komu przypadnie nagroda. W zestawieniach bukmacherów królują: kanadyjska poetka Anne Carson i jej rodaczka Margaret Atwood, a także zeszłoroczna laureatka „alternatywnej” Nagrody Nobla ? Maryse Condé, polska laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera ? Olga Tokarczuk i rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka. Tuż za nimi na liście plasują się panowie Ngugi Wa Thiong’o, Haruki Murakami i László Krasznahorkai.

Powyższe typowania korespondują z wypowiedzianym na początku tego miesiąca komentarzem Andersa Olssona, członka Akademii Szwedzkiej, który oznajmił: „Uznaliśmy za konieczne poszerzyć bardziej naszą perspektywę. Wcześniej mieliśmy raczej, powiedzmy, eurocentryczne spojrzenie na literaturę, a teraz przyglądamy się całemu światu. Wcześniej byliśmy także znacznie bardziej nastawieni na mężczyzn. Teraz mamy wiele pisarek, które są naprawdę wspaniałe”.

Kto rzeczywiście otrzyma Nobla? Przekonamy się już w czwartek 10 października o godzinie 13:00. Zapraszamy do oglądania!

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy