banner ad

Profesor Mats Malm wybrany nowym stałym sekretarzem Akademii Szwedzkiej. To on będzie ogłaszał laureatów literackiej Nagrody Nobla

30 kwietnia 2019


W miniony czwartek Akademia Szwedzka wybrała nowego stałego sekretarza. Został nim profesor Mats Malm, literaturoznawca i tłumacz, który jest członkiem tego gremium od czterech miesięcy. To właśnie na nim spocznie zadanie ogłaszania co roku przed kamerami nazwiska laureata literackiej Nagrody Nobla.

„Cieszę się, że zaufano mi i wyczekuję na zaszczytne mianowanie mnie na stanowisko stałego sekretarza” ? powiedział Mats Malm. „Wraz z członkami i pracownikami Akademii będę kontynuował ważne dzieło odnowy, które już się rozpoczęło” ? dodał.

Profesor Mats Malm obejmie posadę stałego sekretarza w dniu 1 czerwca 2019 roku, zastępując tym samym Andersa Olssona, który pełni tę funkcję tymczasowo od 1 czerwca 2018 roku, po tym jak poprzednia sekretarz, Sara Danius, została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska wskutek wewnętrznych nieporozumień w Akademii Szwedzkiej dotyczących tego, jak poradzić sobie ze skandalem seksualnym wywołanym przez Jeana-Claude’a Arnaulta, wpływową postać na sztokholmskiej scenie kulturalnej i męża byłej już członkini Akademii.

Urodzony w 1964 roku Mats Malm to profesor teorii literatury na Uniwersytecie w Göteborgu. W swej pracy doktorskiej zajmował się analizą teoretycznych aspektów odbioru poezji staronordyckiej w skandynawskim gotyku. Jest autorem książek na temat wczesnych powieści szwedzkich, okresu baroku, a także rozwoju badań literackich. W ostatnich latach skupił się na metodach badawczych służących do analizy dużych baz tekstowych. Malm jest szefem Szwedzkiego Banku Literatury, zajmującego się digitalizacją literatury szwedzkiej. W obrębie jego zainteresowań naukowych znajduje się również przekład. Co dzieje się z tekstem, gdy kontekst, w którym został napisany, znika? Co zrobić, żeby współczesny czytelnik mógł zrozumieć i doświadczyć lektury w taki sam sposób, jak wtedy, gdy została napisana? To zagadnienia, które powracają w jego badaniach. Mats Malm ma również w dorobku tłumaczenia islandzkich sag oraz „Eddy młodszej”.

Jako stały sekretarz profesor Mats Malm będzie odpowiedzialny za reprezentowanie Akademii Szwedzkiej na zewnątrz, prowadzeni archiwum i zajmowanie się bieżącymi sprawami administracyjnymi. To na nim spocznie zadanie ogłaszania co roku laureata literackiej Nagrody Nobla. Pierwszy raz wystąpi w tej roli w październiku, gdy przedstawi nazwiska twórców, którzy otrzymają noblowskie medale za 2018 i 2019 rok.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy