Colson Whitehead pierwszym pisarzem umieszczonym na okładce magazynu „Time” od 2010 roku

2 lipca 2019


Colson Whitehead, laureat Nagrody Pulitzera i National Book Award za powieść „Kolej podziemna”, trafił na okładkę najnowszego numeru magazynu „Time” (z datą 8 lipca 2019). To pierwszy od czasu Jonathana Franzena w 2010 roku pisarz, którego uhonorowano w ten sposób.

Z Whiteheadem przeprowadzono obszerny wywiad z uwagi na zbliżającą się premierę jego najnowszej powieści, „The Nickel Boys”. Bohaterami książki są dwaj czarnoskórzy chłopacy, którzy w latach 60. trafiają do poprawczaka o nazwie Nickel Academy. Zgodnie z intencjami władz placówka ta ma zapewniać młodym przestępcom fizyczne, intelektualne i moralne szkolenie. W rzeczywistości jest koszmarnym miejscem, w którym dochodzi do bicia i wykorzystywania. Powieść ukaże się w Stanach Zjednoczonych już 16 lipca, w Polsce wydawnictwo Albatros planuje premierę w październiku. Przy okazji z wywiadu dowiadujemy się, że Whitehead pisze już kolejną książkę ? kryminał osadzony w Harlemie w latach 60.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę magazynu „Time” z Colsonem Whiteheadem:

Znalezienie się na okładce magazynu „Time” to dla autora „Kolei podziemnej” niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Ostatnio pisarzom zdarza się to mniej więcej raz na dekadę. W 2010 roku na okładce znalazł się Jonathan Franzen, w 2000 roku zaś Stephen King. W latach 50. i 60. takie sytuacje zdarzały się co kilka miesięcy, a czasem nawet co kilka tygodni. Chciałoby się, żeby trend odwrócił się i twórcy literatury znów regularne widnieli na łamach tego i innych popularnych tygodników.

Oto kilka ostatnich okładek magazynu „Time”, na których gościli pisarze:

Jonathan Franzen (23 sierpnia 2010) i Stephen King (27 marca 2000).

Tom Wolfe (2 listopada 1998) i Toni Morrison (19 stycznia 1998).

Michael Crichton (25 września 1995) i Scott Turow (11 czerwca 1990).

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy