Netflix oficjalnie zamówił serial na podstawie „Sandmana” Neila Gaimana

2 lipca 2019


„Sandman”, jedna z najbardziej oryginalnych serii w historii komiksowego medium, wreszcie doczeka się adaptacji. Platforma Netflix oficjalnie ogłosiła, że zamówiła serial na podstawie kultowego dzieła Neila Gaimana.

Przedstawiciele Netfliksa podpisali umowę z włodarzami telewizyjnego oddziału Warner Bros. Na mocy porozumienia ma dojść do realizacji jednej z najdroższych produkcji serialowych, która będzie bazować na komiksowym uniwersum wykreowanym przez twórcę „Amerykańskich bogów” i „Koraliny”.

Showrunnerem „Sandmana”, a więc osobą w największym stopniu odpowiedzialną za adaptację komiksu, został Allan Heinberg, scenarzysta komiksowy („Young Avengers”) i filmowy (napisał m.in. skrypt filmu „Wonder Woman”, który wyreżyserowała Patty Jenkins). Producentami wykonawczymi serialu zostali David S. Goyer, scenarzysta filmów „Człowiek ze stali” i „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”. Fanów komiksowego pierwowzoru ucieszyć powinna wiadomość, że ta sama rola powierzona została również Neilowi Gaimanowi, który ostatnio sprawował pieczę nad telewizyjną adaptacją „Dobrego Omenu”.

Serial „Sandman” składać się będzie z dziesięciu odcinków. Scenariusz pierwszego z nich mieli według Netfliksa napisać wspólnie Neil Gaiman, Allan Heinberg i David Goyer, aczkolwiek Gaiman informuje na swoim profilu na Twitterze, że skrypt to zasługa Jacka Thorne’a („Harry Potter i Przeklęte Dziecko”).

O ekranizacji „Sandmana” mówiono wielokrotnie. Pierwsze próby sfilmowania serii komiksowej datowane są jeszcze na lata 90. ubiegłego wieku, jednak najgłośniej o potencjalnym projekcie zrobiło się w 2013 roku, gdy Gaiman porozumiał się z Josephem Gordonem-Levittem – aktor miał wystąpić w głównej roli, a także zająć się reżyserią. Realizacja została jednak ostatecznie anulowana z powodu różnic artystycznych. Ciekawym jest fakt, że już w tamtym czasie Eric Heisserer, scenarzysta zarzuconego projektu, zauważył: „Struktura filmu nie pasuje do tej opowieści. Dlatego odszedłem i powiedziałem: tu macie pracę, którą wykonałem. To nie było miejsce na realizację tego typu historii. To powinno pójść w telewizji”. Wszystko wskazuje na to, że jego słowa okażą się prorocze, a „Sandman” faktycznie zyska serialową formę.

W Polsce seria komiksowa „Sandman”, opublikowana pierwotnie przez nieodżałowane Vertigo, ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont.

[mw,am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film