banner ad

Nowa powieść Colsona Whiteheada zapowiedziana na 2019 rok! Poznajcie szczegóły

11 października 2018


Amerykański pisarz Colson Whitehead, który dzięki powieści „Kolej podziemna” zdobył niemal wszystkie najważniejsze nagrody literackie, z Pulitzerem i National Book Award na czele, kończy pracę nad nową książkę. Dzieło nosi tytuł „The Nickel Boys”, a jego światowa premiera zapowiedziana jest na lipiec 2019 roku.

Po opublikowaniu „Kolei podziemnej”, która traktowała o zbiegłych niewolnikach w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych, Whitehead chciał napisać powieść kryminalną rozgrywającą się w Harlemie. Nie mógł jednak przestać myśleć o przerażającej historii Szkoły dla Chłopców im. Arthura G. Doziera z Florydy, o której przeczytał w 2014 roku w gazetach. Placówka ta była działającym przez ponad sto lat domem poprawczym, w którym dochodziło do pobić, tortur, gwałtów i podejrzanych zgonów uczniów. Po zamknięciu ośrodka badacze odkryli ponad 50 nieoznakowanych grobów, ale ocenili, że istniał też prawdopodobnie drugi cmentarz, gdzie może spoczywać ponad 100 osób. Wiele ofiar nie udało się nigdy zidentyfikować.

„To była historia, o której wcześniej nie wiedziałem, i zarazem symbol wielkiej niesprawiedliwości, która pojawia się każdego dnia, ale o niej nie słyszymy. Ci, którzy przeżyli, nigdy nie zostali wysłuchani, a winnych nigdy nie ukarano, żyją do późnej starości, a ich ofiary częstokroć doznały uszczerbku na całe życie. Uznałem, że warto o tym opowiedzieć” – powiedział Whitehead w komentarzu udzielonym gazecie „New York Times”.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 60., gdy obowiązywały prawa Jima Crowa. Na Florydzie oznaczało to, że szkoły dla białych i czarnych dzieci miały być prowadzone oddzielnie. Niesławny poprawczak również musiał stosować się do tych przepisów. Bohaterami powieści są dwaj czarnoskórzy chłopcy, którzy trafiają do poprawczaka o nazwie Nickel Academy, gdzie zgodnie z szumnymi zapowiedziami władz zapewnia się młodym przestępcom fizyczne, intelektualne i moralne szkolenie. Jednym z chłopaków jest Elwood Curtis, piątkowy uczeń, który liczył na to, że uda mu się dostać na miejscową uczelnię dla czarnoskórych, ale na skutek sądowej pomyłki wylądował w Nickel Academy. W konfrontacji z okropnościami szkoły, gdzie dochodzi do bicia i wykorzystywania seksualnego, Elwood kieruje się przesłaniem Martina Luthera Kinga, dlatego na niesprawiedliwość próbuje odpowiadać miłością. Jego przyjaciel, sierota o imieniu Turner, uważa, że w swym idealizmie Elwood jest beznadziejnie naiwny. Ich odmienne poglądy napędzają fabułę, prowadząc do decyzji, która będzie mieć znamienne konsekwencje.

„The Nickel Boys”, podobnie jak „Kolej podziemna”, eksploruje bolesny rozdział historii Stanów Zjednoczonych, opisując, jak zinstytucjonalizowany rasizm i nierówności zadały trwały uraz pokoleniom Afroamerykanów. W odróżnieniu od słynnej poprzedniczki nowa książka nie zawiera wątków alegorycznych, żeby nie powiedzieć: fantastycznych. To bardziej klasyczna powieść inspirowana autentycznymi wydarzeniami.

Światowa premiera „The Nickel Boys” zapowiedziana została na lipiec 2019. W Polsce książkę opublikuje wydawnictwo Albatros (polski tytuł: „Miedziaki”).

[am]
fot. Colson Whitehead/Twitter
źródło: New York Times, Washington Post, Wikipedia

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy