Ogłoszono laureatów National Book Awards 2016!

17 listopada 2016

zwyciezcy-national-book-award-2016
Podczas ceremonii, która odbyła się 16 listopada w sali balowej nowojorskiej restauracji Cipriani, ogłoszono laureatów National Book Awards za 2016 rok. Nagrody otrzymali Colson Whitehead (literatura piękna), Ibram X. Kenii (literatura faktu), Daniel Borzutzky (poezja) oraz John Lewis, Andrew Aydin i Nate Powell (literatura młodzieżowa).

Jak odnotowano za oceanem, wszystkie nagrodzone w tym roku książki koncentrowały się na problemach rasowych, społecznych i politycznych. W niedawnym wywiadzie dla „New York Timesa” nowa dyrektor wykonawcza National Book Foundation, Lisa Lucas, powiedziała, że jej zamiarem jest lepsze odzwierciedlenie w nagrodach różnorodności obecnej wśród czytelników, i to nie tylko rasowej: „Jestem czarnoskórą kobietą. Bardzo zwracam uwagę na nierówności rasowe. Ale kiedy myślę o budowie społeczeństwa czytelników, nie sądzę, żeby było sprawiedliwe pozostawienie kogoś w tyle. Jeśli powiem, że mam zamiar skupić się tylko na reprezentacji rasowej, a pominę ubóstwo lub izolację regionalną, to nie zdołam połączyć ludzi tak, jak robi to literatura”. Intencje Lisy Lucas znalazły odzwierciedlenie w tegorocznych decyzjach jurorów.

Nagrodę w kategorii „literatura piękna” otrzymał Colson Whitehead za powieść „The Underground Railroad” opowiadającą o odysei młodej czarnoskórej dziewczyny zbiegłej z plantacji bawełny. Wiedziona pragnieniem wolności podąża przez amerykańskie Południe, gdzie spotyka ją wiele okropności. Tytułowa Kolej Podziemna to nazwa używana do określenia historycznego szlaku ucieczki niewolników obejmującego bezpieczne drogi, pomocne domostwa, organizacje i społeczności, Whitehead postanowił jednak zinterpretować go dosłownie. Jego bohaterka ucieka literalnie rozumianą koleją podziemną.

national-book-award-2016-ksiazki1

Za najlepszą książkę w kategorii „literatura faktu” uznano „Stamped From the Beginning: The Definitive History of Racist Ideas in America” Ibrama X. Kendiego. Autor, profesor studiów afrykanistycznych na Uniwersytecie Floryda, stawia w swej publikacji śmiałą tezę, jakoby Barack Obama i Abraham Lincoln mogli być w pewnym sensie rasistami. Kendi przygląda się historii rasistowskich idei w USA, twierdząc, że wielu postępowych Amerykanów, którzy mieli dobre intencje, nieumyślnie działało w oparciu o system poglądów zabarwiony domieszką rasistowskiego dziedzictwa.

W dziedzinie poezji nagroda przypadła Danielowi Borzutzky?emu za tomik „The Performance of Becoming Human”. Autor dorastał w Pittsburghu, ale jego rodzina pochodzi z Chile. Nagrodzony zbiór wierszy traktuje o związkach USA z Ameryką Łacińską, dotykając kwestii imigracji, politycznej przemocy i nierówności ekonomicznych.

national-book-award-2016-ksiazki2

W tym roku również nagroda w kategorii „literatura młodzieżowa” przybrała ton polityczny. Wyróżniono bowiem powieść graficzną „March: Book Three”, finalny tom trylogii wspomnieniowej amerykańskiego polityka Johna Lewisa opowiadającej o ruchu praw obywatelskich. Współtwórcami komiksu są scenarzysta Andrew Aydin i rysownik Nate Powell.

Podczas ceremonii przyznano również Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Wyróżnieniem tym odznaczono Roberta A. Caro, autora wielu biografii amerykańskich osobistości ze świata polityki. Z kolei nagrodę Literarian Award wręczono centrum literackiemu Cave Canem, które zajmuje się promowaniem czarnoskórych poetów i pisarzy.

National Book Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. W 67-letniej historii otrzymało ją wielu prominentnych autorów, żeby wymienić choćby Williama Faulknera, Philipa Rotha, Saula Bellowa, Jerzego Kosińskiego, Joyce Carol Oates, Flannery O?Connor, Shermana Alexiego czy ostatnio wyróżnionych Jamesa McBride?a, Phila Klaya i Adama Johnsona. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowy medal i 10 tysięcy dolarów (dodatkowo po 1 tys. dolarów przypada każdemu z finalistów).

[am]
fot. National Book Foundation

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy