Powstanie serial o Myronie Bolitarze. Harlan Coben rozszerza umowę z Netflixem

3 października 2022

Netflix zrealizuje serial telewizyjny o Myronie Bolitarze, byłym koszykarzu i właścicielu agencji reprezentującej gwiazdy sportu i celebrytów, który jest głównym bohaterem cyklu kryminałów Harlana Cobena.

Projekt będzie możliwy dzięki nowej umowie zawartej między pisarzem a gigantem strumieniowym. Pierwotny kontrakt zawarty w 2018 roku dawał Netflixowi prawa do 14 książek Cobena. Do tej pory zrealizowano siedem seriali limitowanych: trzy w Wielkiej Brytanii, dwa w Polsce, a także po jednym w Hiszpanii i Francji. Nowa umowa, która ma obowiązywać przez cztery lata, obejmuje nadal te powieści, ale dodaje do nich 12 kolejnych tytułów, w tym 11 z Myronem Bolitarem.

„Siedem seriali, cztery różne języki, kilka krajów, mnóstwo widzów – myślę, że odnieśliśmy większy sukces niż ktokolwiek z nas się spodziewał. Wszyscy więc pomyśleliśmy, że powinniśmy pójść dalej i robić to, co robimy. Sądzę, że teraz kluczowym elementem jest dodanie do zestawu Myrona Bolitara. Jednym z naszych głównych celów jest bowiem stworzenie serialu o tym bohaterze tutaj, w USA, podczas gdy zamierzamy kontynuować pracę za granicą w obu krajach, w których już odnieśliśmy sukces, i – mam nadzieję – także w kilka kolejnych” – oświadczył Coben w rozmowie z portalem Deadline.

Pisarz podkreślił, że jeszcze nie podjęto ostatecznej decyzji, kto zajmie się ekranizacją książek o Myronie. Nie wiadomo też, która powieść zostanie sfilmowana jako pierwsza. Zaangażowanie Cobena w projekt będzie zależało od potrzeb filmowców. Jak przyznał, w każdej z dotychczasowych produkcji wyglądało to inaczej.

Autor mówi, że Myron Bolitar to dla niego szczególnie bliska postać. „Napisałem 34 książki, z czego jedna trzecia dotyczyła Myrona Bolitara; jest moją najcenniejszą własnością i jestem naprawdę szczęśliwy, że znalazł się w obozie Netflixa” – skomentował. Jak dodał, w planach jest realizacja wielosezonowej produkcji, do której zdjęcia będą powstawać w Stanach Zjednoczonych, ponieważ – w odróżnieniu od wielu innych jego książek – w tych amerykańska kultura ma duże znaczenie.

Coben wyjaśnił, że dopiero teraz zdecydowano się objąć umową serię z Myronem, ponieważ w przypadku niektórych tytułów opcje na prawa były zarezerwowane. Poza tym dzięki zawartemu w 2018 roku kontraktowi poznał Netflixa na tyle dobrze, żeby wiedzieć, że to będzie najlepsze miejsce do ekranizacji książek z Bolitarem. W tej chwili nie ma planów, by w zapowiadanym serialu pojawił się siostrzeniec Myrona, Mickey Bolitar, który będzie mieć własny serial w Amazonie. „Mickey tak naprawdę z wyjątkiem jednej lub dwóch książek nie przewija się w fabule, więc nie sądzę, żeby to było problem” – stwierdził.

Coben ujawnił przy okazji, że dla Netflixa powstanie też kilka innych amerykańskich seriali na podstawie jego książek. Zamierza też podjąć kolejną współpracę z brytyjską ekipą filmową i „może trzeci serial w Polsce”. Chciałby też spróbować stworzyć produkcje Netflixa w Niemczech lub Włoszech. Myśli także o Indiach i Azji, Brazylii, Argentynie i Meksyku. „Nasze cele są bardzo ambitne” – podsumował.

W Polsce książki Harlana Cobena o Myronie Bolitarze ukazują się nakładem Wydawnictwa Albatros.

[am]
fot. archiwum Harlana Cobena

Tematy: , , , ,

Kategoria: film