40-lecie „Nowej Fantastyki”. W sobotę redakcja czasopisma zaprasza do Warszawy na świętowanie jubileuszu

3 października 2022

Miesięcznik „Nowa Fantastyka” obchodzi 40-lecie istnienia. Z tej okazji w sobotę 8 października w Kulturotece Falenica w Warszawie odbędzie się jubileuszowa impreza o charakterze fantastycznego minikonwentu. Wśród planowanych atrakcji są m.in. panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, sesje autografowe, wystawa najlepszych okładek miesięcznika, warsztaty, sesje RPG i cosplayerzy.

W październiku 1982 roku, w trakcie stanu wojennego, do sprzedaży trafił pierwszy numer miesięcznika „Fantastyka” – czasopisma poświęconego szeroko pojętej fantastyce. W lipcu 1990 roku nowym wydawcą magazynu przejętego od koncernu RSW „Prasa-Książka-Ruch”, państwowego monopolisty z czasów PRL, został Mieczysław Prószyński, a pismo zmieniło tytuł na „Nowa Fantastyka”. Czterdzieści lat od premiery miesięcznik ten jest jedynym nieprzerwanie wydawanym drukowanym czasopismem fantastycznym w Polsce oraz jednym z najstarszych w Europie i na świecie. W 2007 roku pismo zostało uhonorowane przez ministra kultury srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Od samego początku istnienia „Fantastyka” publikowała najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku (w pierwszym numerze rozpoczęła publikację w odcinkach powieści George’a R.R. Martina i braci Strugackich). Na łamach miesięcznika pojawiały się opowiadania znanych pisarzy oraz debiutantów z kraju i z całego świata, felietony i eseje, wywiady, galerie, komiksy, artykuły i recenzje, organizowane były też konkursy literackie. Okładki pisma zdobiły grafiki znakomitych artystów, m.in. Wojciecha Siudmaka, Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Rocha Urbaniaka, Chrisa Achilleosa, Franka Frazetty, Luisa Royo czy Donata Giancoli. Przez wiele lat „Nowa Fantastyka” stanowiła dla fanów okno na świat i wyznaczała trendy na polskim rynku fantastycznym. We wczesnych latach istnienia była też skutecznym narzędziem do omijania PRL-owskiej cenzury.

Wśród pisarzy, których opowiadania ukazywały się w magazynie, można wymienić m.in. Ursulę K. Le Guin, George’a R.R. Martina, Stephena Kinga, Terry’ego Pratchetta oraz Neila Gaimana. Na łamach miesięcznika w grudniu 1986 roku ukazał się po raz pierwszy „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. Tam również narodził się jeden z najpopularniejszych polskich bohaterów komiksowych, Funky Koval stworzony przez Bogusława Polcha, Macieja Parowskiego i Jacka Rodka.

Wśród twórców, którzy debiutowali w „Nowej Fantastyce”, można wymienić m.in. Jacka Dukaja, Marka S. Huberatha, Feliksa W. Kresa, Rafała Kosika, Wojciecha Chmielarza, Grzegorza Kasdepke i Radka Raka. Ten ostatni, podobnie jak wielu pisarzy młodszego pokolenia, szlifował warsztat literacki, działając w społeczności skupionej wokół strony internetowej fantastyka.pl. Wśród dawnych i obecnych współpracowników miesięcznika znaleźli się m.in. Peter Watts, Graham Masterton, Jakub Ćwiek, Kamil Śmiałkowski, Robert Ziębiński, Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski i Rafał Kosik.

Świętowanie jubileuszu w sobotę 8 października w Kulturotece Falenica przy ul. Walcowniczej 4/6 w Warszawie będzie trwało przez cały dzień.

W programie znalazły się m.in. panele dyskusyjne „40 lat minęło” z Maciejem Makowskim, Jackiem Rodkiem, Arkadiuszem Nakoniecznikiem i Jerzym Rzymowskim (godz. 11:00-11:45), „Fantastyka mała i trochę większa” z Grzegorzem Kasdepke, Maciejem Kurem, Rafałem Kosikiem i Piotrem Bednarczykiem (12:00-12:45), „Mitologia, folklor, fantasy” z Agnieszką Hałas, Aleksandrą Klęczar, Jakubem Ćwiekiem i Witoldem Vargasem (14:00-14:45), „Okiem fantasty” z Wojciechem Siudmakiem, Vivi Ekhart i Nikodem Cabałą (16:00-16:45), „Fantastyka intermedialna” z Marcinem Blachą, Bartoszem Sztyborem i Magdaleną Zych (17:00-17:45) oraz „Między fantastyką a głównym nurtem” z Katarzyną Sienkiewicz-Kosik, Wojciechem Chmielarzem, Piotrem Rogożą i Radkiem Rakiem (18:00-18:45).

Dorośli i młodzież będą mogli wziąć udział w następujących wydarzeniach: „Story cubes – jak stworzyć urban fantasy?”, czyli warsztacie dla nastolatków na podstawie twórczości Jakuba Ćwieka z elementami mitologii nordyckiej i urban fantasy (godz. 13:00), „Kryminał improwizowany”, czyli warsztacie dla nastolatków na podstawie twórczości Wojciecha Chmielarza (14:00), spotkaniu autorskim z Pawłem Kopijerem, pisarzem powieści fantasy w cyklu „Kroniki Dwuświata” i twórcą planszówki „Mitrys” oraz warsztacie „Projektowanie gier planszowych na bazie książek fantasy” (15:30). Spróbują również sił w projektowaniu demonów słowiańskich na podstawie twórczości Witolda Vargasa (17:00) projektowaniu herbów na podstawie twórczości Andrzeja Sapkowskiego (18:30) oraz konkursie językowym „Nova Mova” na podstawie powieści Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (19:00).

Z myślą o dzieciach przygotowano zajęcia z nauki alfabetu runicznego i jego kaligrafowania (godz. 11:00), warsztat z programowania photonów i ozobotów na podstawie fabuły książki Rafała Kosika „Felix, Net i Nika” (12:30, 17:00), grę w literackie podchody na podstawie twórczości Grzegorza Kasdepke (14:00), sesję RPG z Wielkim Mistrzem Gry (15:00), warsztat rysowania komiksów dla dzieci (16:00) oraz wiele innych atrakcji.

Na jubileuszu pojawią się w strojach filmowych fani „Gwiezdnych wojen” zrzeszeni w „Legion 501st – Polish Garrison”. Będzie można obejrzeć najlepsze okładki miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Nie zabraknie również stoisk promocyjnych oraz wspólnych zdjęć i autografów.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa