10 operowych adaptacji słynnych współczesnych powieści

20 maja 2016

10-adaptacji-operowych
Nie tylko filmowcy, ale również twórcy operowi cenią dobre powieści. Na deskach scen całego świata coraz częściej można zobaczyć adaptacje współczesnych dzieł literackich. Wiadomość o premierze operowej wersji „Lśnienia” Stephena Kinga zmotywowała nas do poszukania innych przykładów przedstawień z ostatnich lat, w oryginalny sposób czerpiących z literatury.

1. „Lolita” Vladimira Nabokova

Pierwsza opera na podstawie słynnej powieści Nabokova została wystawiona po szwedzku w 1994 roku w Sztokholmie, ponieważ producenci hollywoodzcy dzierżyli prawa do wszystkich scenicznych adaptacji w najważniejszych językach, z angielskim i francuskim na czele. Z uwagi na swą tematykę wywołała podobne kontrowersje, jak jej książkowy pierwowzór, choć w tytułową bohaterkę wcieliła się 25-letnia sopranistka. Operę napisał ceniony rosyjski kompozytor Rodion Szczedrin.

2. „Mały Książę” Antoine?a de Saint-Exupéry?ego

Popularna książka dla dzieci doczekała się adaptacji autorstwa Rachel Portman i Nicholasa Wrighta, a premiera odbyła się w 2003 roku w Houston Grand Opera. Rok później BBC zarejestrowało sztukę na potrzeby telewizji. Powyżej możecie obejrzeć ją w całości.

3. „Grona gniewu” Johna Steinbecka

Historię rodziny Joadów wyruszającą w trakcie Wielkiego Kryzysu do Kalifornii w poszukiwaniu pracy i nowej nadziei wystawiono w 2007 roku. Opera autorstwa Ricky?ego Iana Gordona i Michaela Korie czerpie inspirację z amerykańskich ballad i hollywoodzkich musicali.

4. „Rok 1984” George?a Orwella

Jedyna opera skomponowana przez amerykańskiego dyrygenta i kompozytora Lorina Maazela. Libretto napisali J.D. McClatchy i Thomas Meehan. W zamieszczonej powyżej uwerturze tłum wyśpiewuje swoją nienawiść do wrogów Oceanii przed wizerunkiem Wielkiego Brata.

5. „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

Kolejna po „Roku 1984” dystopia, która doczekała się operowego wykonania. Skomponowane przez Duńczyka Poula Rudersa minimalistyczne przedstawienie miało swoją premierę w 2000 roku.

6. „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla

Mroczne i osobliwe przedstawienie na podstawie klasycznej powieści zrealizowano w 2007 roku. Niesamowitości inscenizacji dodaje fakt, że część śpiewaków wystąpiła w maskach. Unsuk Chin wykorzystał w libretcie wiele oryginalnych dialogów z powieści. Powyżej publikujemy jedynie scenę herbatki u Kapelusznika. Całość można zobaczyć, klikając tutaj.

7. „Dolores Claiborne” Stephena Kinga

„Lśnienie” to druga operowa adaptacja prozy Kinga. Wcześniej twórczością pisarza zainteresowała się Opera w San Francisco, zamawiając u kompozytora Tobiasa Pickera i librecisty J.D. McClatcheya przedstawienie na podstawie „Dolores Claiborne”. Premiera odbyła się w 2013 roku.

8. „Wielki Gatsby” F. Scotta Fitzgeralda

W zaadaptowanym przez Jana Harbisona i wystawionym po raz pierwszy w 1999 roku w Metropolitan Opera przedstawieniu wykorzystano swingujące motywy z lat 20. Choć nieznacznie zmieniono zakończenie, opera jest stosunkowo wierna książce.

9. „Słońce też wschodzi” Ernesta Hemingwaya

Opera w jednym akcie stworzona przez Webstera A. Younga. Libretto zawiera bezpośrednie cytaty z powieści. Powyżej możecie zobaczyć, jak tenor Thomas Christopoulos śpiewa arię „We Danced the Night” z przedstawienia „Słońce też wschodzi”. Premiera opery odbyła się w 2000 roku.

10. „Myszy i ludzie” Johna Steinbecka

Najstarsza w tym zestawieniu, bo skomponowana w 1969 roku opera na podstawie książki Steinbecka doczekała się na przestrzeni lat licznych wystawień. My prezentujemy fragment inscenizacji z Australijskiej Opery z 2011 roku. Libretto i muzykę skomponował Carlisle Floryd.

Zebrał i opracował: Artur Maszota
na podst. Mental Floss, New York Times, Wikipedia, Daily News
fot. Ethan Trewhitt

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia