banner ad

Przerobili „Lśnienie” Stephena Kinga na operę. Zobacz zdjęcia

17 maja 2016

lsnienie-opera-01
Opera w Minnesocie pokusiła się o wystawienie muzycznej adaptacji powieści „Lśnienie” Stephena Kinga. Kosztująca dwa miliony dolarów produkcja imponuje scenograficznym rozmachem i jest jednym z projektów mających przyciągnąć do opery nowych odbiorców.

Jeśli na myśl o Jacku Torrancie przed waszymi oczami pojawia się od razu postać grana przez Jacka Nicholsona, to czas odrzucić te skojarzenia, ponieważ przedstawienie operowe, o którym mowa, zrealizowano nie na podstawie filmu Kubricka, lecz na materiale źródłowym, czyli powieści Kinga, i to jej wierni są twórcy adaptacji. Być może dzięki temu na zgodę pisarza nie musieli długo czekać.

„King był wspaniały. Chciał tylko zobaczyć szkic i przeczytać libretto, ale autoryzował to niemal natychmiast i powiedział: ?Działajcie dalej?” ? przyznał Paul Moravec, laureat Pulitzera i autor muzyki do przedstawienia. Ponoć Kingowi wystarczyły 24 godziny, aby zapoznać się z tekstem i podjąć decyzję. „Oryginalna powieść Stephena Kinga jest o miłości, śmierci i władzy. I to są trzy fundamentalne elementy tej opery” ? dodał autor libretta, Mark Campbell.

lsnienie-opera-02

„Lśnienie” jest krótsze od typowej opery i trwa nieco ponad dwie godziny, czyli mniej więcej tyle, co broadwayowski musical. Dzięki temu tempo akcji jest znacznie szybsze. Prace nad przedstawieniem trwały trzy lata, a koszt produkcji był dwukrotnie wyższy od innych spektakli wystawianych przez tę szacowną operę. Wykorzystano przesuwane plany, animacje puszczane z projektorów i inne ciekawe rozwiązania, które możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.

lsnienie-opera-03

„Lśnienie” to kolejny po „Gronach gniewu” i innych adaptacjach z kanonu literackiego projekt zrealizowany przez Operę w Minnesocie, którego zadaniem jest zainteresowanie tego rodzaju sztuką nowej widowni. Operę wystawiano jedynie przez tydzień, jednak cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że bilety wyprzedano na długo przed premierą.

W sieci nie udostępniono żadnego fragmentu sztuki. Na pocieszenie publikujemy kilka zdjęć ze spektaklu. Jeśli natomiast jesteście ciekawi warstwy muzycznej, kilka utworów z „Lśnienia” możecie wysłuchać pod zdjęciami.

lsnienie-opera-04

lsnienie-opera-05

lsnienie-opera-06

lsnienie-opera-07

lsnienie-opera-08

lsnienie-opera-09

lsnienie-opera-10

lsnienie-opera-11

lsnienie-opera-12

lsnienie-opera-13

lsnienie-opera-14

lsnienie-opera-15

lsnienie-opera-16

lsnienie-opera-17

lsnienie-opera-18

lsnienie-opera-19

lsnienie-opera-20

lsnienie-opera-21

lsnienie-opera-22

lsnienie-opera-23

lsnienie-opera-24

Wprowadzenie:


 
„Jestem twój, a ty jesteś moja”:


 
„Nigdy nie przestanę cię kochać”:


 
„Czas do łóżka, moje dziecko”:


 
Interludium nr 2:


 
Interludium nr 3:

[am]
fot. Ken Howard / Minnesota Opera

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr