Paweł Piotr Reszka laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

20 maja 2016

DIABEL_nagroda_Kapuscinskiego
Książka Pawła Piotra Reszki „Diabeł i tabliczka czekolady” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2015. Statuetkę i czek w wysokości 50 tysięcy złotych wręczono autorowi podczas gali, która odbyła się dzisiaj wieczorem w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Zdaniem kapituły nagrody Paweł Piotr Reszka „z ogromną wrażliwością i przenikliwością wsłuchuje się w dramatyczne opowieści swoich rozmówców? ludzi zagubionych w skomplikowanej codzienności, szukających ukojenia i sensu życia w religii, Kościele czy rodzinie, czasem zdruzgotanych przez los, a czasem w zaskakujący sposób odnajdujących szczęśliwe chwile w swoim życiu. Dociera do spraw ukrytych, ale pisze o nich powściągliwym, niemal przezroczystym stylem, z wielkim taktem i szacunkiem dla drugiego człowieka. Łączy poczucie humoru z głęboką empatią.”.

Wydana 26 marca książka „Diabeł i tabliczka czekolady” jest zbiorem reportaży o współczesnej Polsce ? historii nietypowych i nieoczywistych. Paweł P. Reszka pisze o Polsce niewidzialnej. O dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi. O totalnej blokadzie seksu w Lublinie. O zawstydzonych Sprawiedliwych. O ukrytych dawcach organów. O diable na popołudniowej lekcji. O naprawianiu homo na hetero. Oto Polska magiczna, choć bez fikcji.

„Na każdy reportaż Pawła P. Reszki czekam jak na wydarzenie. I każdy jest dla mnie niespodzianką. Paweł ma zaskakujące tematy i świetnych bohaterów. Ma też talent, ale nie tylko reporterski. Otóż ma talent chirurga ? jest chirurgiem mentalności. W tej książce pokroił swoim skalpelem Polskę i wyciągnął z jej wnętrza głupotę, nienawiść, mądrość i miłość. Przyjrzyjmy im się. Czego jest więcej i dlaczego?” ? napisał o książce Mariusz Szczygieł.

Urodzony w 1977 roku Paweł Piotr Reszka to absolwent historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako dziennikarz w lubelskim oddziale „Gazety Wyborczej”. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Dotychczasowymi laureatami zostali m.in. Jean Hatzfeld, Swietłana Aleksijewicz i Ed Vulliamy. W poprzednich latach wśród wyróżnionych przeważali autorzy zagraniczni. W pierwszej, drugiej i trzeciej edycji konkursu na dziesięć nominowanych książek przypadało siedem tłumaczeń. Tym razem były tylko dwa. Jury postanowiło w tej edycji nie przyznać nagrody dla tłumacza.

fot. Agora

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy