„Wszystko się ze sobą łączy” – cykl performansów podczas „Odnalezionego w tłumaczeniu”

26 marca 2015

performanse_w_tlumaczeniu
Gdańskim Spotkaniom Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” towarzyszyć będzie cykl inspirowanych literaturą performansów pt. „Wszystko się ze sobą łączy”. Pisarz spotyka się w nich z reżyserką teatralną, poetka z choreografką i pisarka z interdyscyplinarną grupą artystyczną. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w dniach 9 ? 11 kwietnia na „Odnalezione w tłumaczeniu”!

Nad performatywnymi projektami przygotowanymi specjalnie dla festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”, wspólnie pracowali Julia Fiedorczuk i Marta Ziółek, Olga Tokarczuk i IP Group, Ignacy Karpowicz i Katarzyna Szyngiera. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Jach ? historyczka i krytyczka sztuki.

„Dobry przekład to nie techniczna znajomość języka. To empatia wobec środowiska, które pozwoliło ujawnić się wytworowi kultury i ułatwiło mu działanie w zmienionych warunkach. W trakcie tak rozumianego procesu translacji powstaje związek symbiotyczny, który przynosi satysfakcję wszystkim zaangażowanym uczestnikom (w tym czytelnikom /publiczności). Przemysłowa produkcja treści to nie science fiction. Książki powstają według odpowiednich algorytmów popularności. Traktowane są jako kolejny zbiór danych, który powinien być łatwy do skonsumowania. Literatura nie równa się informacji. To złożony ekosystem, którego wyjątkowość stanowi poiesis, czyli moc przekształcania świata. Performatywny przekład jest świadectwem symbiozy, która te paralelne światy do siebie przybliża, ale nie redukuje. Wszystko się ze sobą łączy” ? mówi kuratorka performansów Aleksandra Jach.

Półgodzinne performanse towarzyszą programowi Spotkań. 9 kwietnia, w przerwach między panelami dyskusyjnymi, odbywającymi się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, zobaczyć będzie można dwa z nich: „Czy wąż był wężem, a jabłko jabłkiem?” inspirowany twórczością Julii Fiedorczuk, w reżyserii i z udziałem Marty Ziółek i Agnieszki Kryst oraz czerpiący z książek Olgi Tokarczuk – „IP Group + Marta Malikowska or die”. Kolejny performans oparty na prozie (i z udziałem) Ignacego Karpowicza „To wszystko nie moje”, w reżyserii Katarzyny Szyngiery oraz z występującą w nim Magdą Wrani-Stachowską, odbędzie się 10 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej.

Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” rozpoczną się 9 kwietnia o godz. 17.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Szczegółowy program Spotkań znajduje się na stronie:
www.odnalezionewtlumaczeniu.pl. Booklips.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Poniżej znajdziecie więcej informacji o kuratorskich performansach z cyklu „Wszystko się ze sobą łączy”:

czy-waz-byl-wezem

9 kwietnia, godz. 18.30, Gdański Teatr Szekspirowski
„Czy wąż był wężem, a jabłko jabłkiem?” – performans inspirowany twórczością Julii Fiedorczuk. Reżyseria: Marta Ziółek, występują: Agnieszka Kryst, Marta Ziółek.

„Czy wąż był wężem, a jabłko jabłkiem, to kwestie dyskusyjne, jednak sedno sprawy jest jasne: zwierzę namówiło istotę ludzką do zjedzenia owocu, który ? jako jedyny z całej trójki ? nie miał wtedy głosu.” Julia Fiedorczuk / Gerardo Beltran

W pojęciu ekologia człon „eko” pochodzi od słowa „oikos” czyli dom. Poetyka zaś ma swoje korzenie w greckim „poiesis”. Połączenie ich dwóch tworzy „ekopoetykę” – praktykę tworzenia światów. Domem jest wszechświat, stwarzany na nowo w nieustannie zmieniających się relacjach pomiędzy tym, co żywe i nie-ożywione. Świadome „zamieszkiwanie” to wrażliwość na ten ruch. Posługując się tekstem Julii Fiedorczuk i Gerardo Beltrán poświęconym językowi nie-ludzkiemu, artystki proponują namysł nad środowiskiem z perspektywy „innego” – rzeczy, materii, ciał. Jedynie empatia wobec otoczenia pozwala wyjść poza to, co indywidualne i jeszcze raz zastanowić się nad pojęciem wspólnoty, do której zaproszeni są także nie-ludzie.

ipgroup

9 kwietnia, godz. 21.30, Gdański Teatr Szekspirowski
„IP Group + Marta Malikowska or die” – performans inspirowany twórczością Olgi Tokarczuk. Reżyseria: Łukasz Twarkowski, dramaturgia: Anka Herbut, wideo: Jakub Lech, muzyka: Bogumił Misala, występuje: Marta Malikowska ? wszyscy są członkami IP Group.

W książce Tokarczuk „Anna In” tytułowa bohaterka nie mówi. Anna In to mit, a mit nie ma właściciela. Mówi się sam. W performansie IP Group i Marty Malikowskiej to ona zabiera głos, by sprawdzić na ile mit może stanowić aktualizowane wciąż narzędzie do nazwania jednostkowych doświadczeń. Tych formacyjnych. Tych, po których nic nie jest już takie, jak było. Jesteśmy w punkcie krytycznym. W puncie wyjścia. Na granicy. Tu wszystko dzieje się na raz. Archetyp i cyberpunk, to, co męskie i kobiece, żywe i martwe, organiczne i syntetyczne. Technologia i biologia. Tu rośliny pachną rdzą i metalem, a gramatykę próbującą rządzić opowieścią rozszczelnia język ciała. Słowa wylewają się na zewnątrz wszystkimi otworami i brzmią jakoś inaczej. Jest za głośno lub zbyt cicho. Nie tak jak być powinno.

Katarzyna_Szyngiera

10 kwietnia, godz. 17.30, sień Instytutu Kultury Miejskiej
„To wszystko nie moje” – performans inspirowany twórczością Ignacego Karpowicza. Reżyseria: Katarzyna Szyngiera, występują: Ignacy Karpowicz, Magda Wrani-Stachowska.

Improwizowany performans, dla którego punktem wyjścia jest powieść Ignacego Karpowicza „Sońka”. Jej tytułowa bohaterka, mieszkanka jednej ze wsi na Podlasiu, podczas wojny zakochuje się w niemieckim żołnierzu. Swoją historię opowiada przypadkowo spotkanemu reżyserowi teatralnemu Igorowi. On zaś przekłada jej doświadczenie na spektakl.

W performansie autor spotyka się ze swoją bohaterką. Sońka chce dowiedzieć się czegoś więcej o faktycznie istniejącym pierwowzorze postaci, który zainspirował Karpowicza do napisania książki. Wchodzi w spór z autorem, walczy o możliwość performowania swojej interpretacji wydarzeń. Nie chce być już więcej przedmiotem historii, o którym opowiadają inni. Jak zakończy się ta emancypacja?

Informacje o twórcach:

Aleksandra Jach (kuratorka cyklu „Wszystko się ze sobą łączy”) jest historyczką sztuki, krytyczką oraz doktorantką w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była kuratorką wystaw: „Nie ma sorry” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2008), „Controlled image” (RCA, Londyn, 2009; Mamuta, Jerozolima, 2010). Pisała dla „Architektury i Biznesu”, „Obiegu”, „Ha!artu”, „Czasu Kultury”.

Marta Ziółek jest choreografką i performerką. Zanim rozpoczęła studia na wydziale choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Dotychczas brała udział w warsztatach, projektach oraz współpracowała z takimi choreografami i teoretykami, jak Bojana Cvejić, DD Dorvillier, Deborah Hay, Maria La Ribot,Trajal Harrell, Benoit Lachambre, Ann Liv Young, Xavier Le Roy, Meg Stuart.

Identity Problem Group (IP Group) to interdyscyplinarny kolektyw artystyczny, łączący sztuki wizualne i performatywne oraz dramaturgię z architekturą, wideo- i soundartem. Twórcy poruszają się w obszarze improwizacji, performance art, instalacji multimedialnych oraz filmu. Skupiają się na procesie twórczym, wyrażanym w działaniach laboratoryjnych i kreacji artystycznej. Oprócz Jakuba Lecha i Bogumiła Misali, IP Group tworzą: Piotr Choromański, Anka Herbut i Łukasz Twarkowski.

Katarzyna Szyngiera jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie oraz Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka żywa”, w ramach którego realizuje dramat Tadeusza Różewicza „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała z Malta Festival (spektakl „Autobus jedzie”), Muzeum Powstania Warszawskiego (spektakl „Przypisy do Powstania”), Teatrem Polskim w Bielsku-Białej (spektakl dyplomowy „Sferia”), Teatrem Współczesnym we Wrocławiu (spektakl „Tajemniczy ogród”). Autorka akcji performatywnych, m.in.: „Bajka spekulatywka”, „Bukowski Show”, „Kwadrofonia”.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia