We wtorek startuje Festiwal Fabuły. Tym razem spotykamy się nie w Poznaniu, lecz w internecie
We wtorek 17 listopada w Poznaniu rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Fabuły. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie organizowane przez Centrum Kultury Zamek odbędzie się w formie online. Festiwal potrwa do soboty 21 listopada.
Tegoroczny Festiwal Fabuły odbywa się pod hasłem „Konieczność fikcji”. „Fabuła i fikcja są dzisiaj dla nas tak ważne dlatego, że pozwalają nam opowiedzieć sobie świat wymyślony, wymyślony od nowa. Ale właśnie wymyślony, nie skłamany, nie nieprawdziwy, tylko pokazany na próbę. Jako możliwość, jako potencjalność tego, jak możemy sobie od nowa wyobrazić rzeczywistość i relacje międzyludzkie. A konieczność fikcji dlatego, że jako organizatorzy festiwalu literackiego sądzimy, że w obliczu tego, jak bardzo zasypywani jesteśmy magmą faktów, fotografii, wiadomości, reportaży, które podsuwają nam kolejne pokawałkowane obrazy świata, potrzebujemy dystansu, ironii, spojrzenia z zewnątrz. I co chyba najważniejsze, potrzebujemy empatii. Z wiadomość i tak zwanych faktów, które za każdym razem jednak są interpretacją rzeczywistości wyłania się obraz świata pokawałkowanego, podzielonego, a empatia jest nam potrzebna, żeby rozumieć tych, którzy wydają nam się obcy, albo przed chwilą wydawali się bliscy, a teraz zdają się obcy. Dlatego Festiwal Fabuły w tym roku jest rodzajem platformy, miejscem spotkania” – mówi Marcin Jaworski, kurator festiwalu.
Z uwagi na wzrost zakażeń koronawirusem wydarzenie odbędzie się w formie wirtualnej. „Tegoroczny Festiwal Fabuły został przeniesiony z maja na listopad. Wiosną mieliśmy nadzieję, że uda nam się spotkać, jeszcze właściwie dwa tygodnie temu mieliśmy nadzieję, że w ograniczonej liczbie, ale uda nam się spotkać na żywo w Zamku, co teraz jest niemożliwe. Ale festiwal się odbędzie w takiej formie, jaka jest teraz dopuszczalna, czyli online, dlatego że dla nas taka ciągłość i konsekwencja wydarzeń jest bardzo ważna w tym świecie, w którym tak wiele rzeczy nas zaskakuje, tak wiele rzeczy jest nieprzewidywalnych” – komentuje Joanna Przygońska z zespołu ds. literatury z Centrum Kultury Zamek.
Od 17 do 21 listopada odbędą się wirtualne spotkania z autorami, którzy przyjęli zaproszenie organizatorów: Sergiejem Lebiediewem (Rosja), Dominiką Słowik, Mikołajem Łozińskim, Izabelą Morską oraz debiutantami Marią Karpińską, Barbarą Sadurską i Bolesławem Chromrym. Festiwal rozpocznie się od debaty „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii”, później słuchaczy czeka też kilka wykładów, m.in. prof. Przemysław Czapliński będzie mówił o „Trylogii husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego, a prof. Inga Iwasiów o „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Nastąpi też głoszenie laureatek Poznańskiej Nagrody Literackiej.
Festiwal transmitowany będzie na Facebooku na dwóch profilach: „Zamek czyta” oraz „Centrum Kultury Zamek”. Szczegółowy program znajdziecie na stronie organizatora.
„Bądźcie z nami w sieci, słuchajcie rozmów, ponieważ pisarze, krytycy literaccy nie chcą się wymądrzać, nie chcą mówić, że wiedzą o rzeczywistości coś więcej, ani coś lepiej. Odwrotnie – chcą powiedzieć: spotkajmy się, zastanówmy się. Obejrzyjmy sobie nasze konflikty, podzieloną rzeczywistość inaczej. Sprawdźmy, bo może jednak, wbrew temu, co nam się zdaje, potrafimy się dogadać” – zaprasza Marcin Jaworski, kurator festiwalu.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia