Głośne teksty i znakomici aktorzy w listopadzie i grudniu w warszawskim Big Book Cafe

16 listopada 2020

Program centrum innowacji literackich Big Book Cafe w Warszawie pod koniec roku stoi pod znakiem produkcji o charakterze teatralno-literackim. Interesujące współczesne teksty usłyszymy w interpretacji znanych aktorów m.in.: Marcina Bosaka, Cezarego Kosińskiego, Andrzeja Zielińskiego, Jowity Budnik i Anny Próchniak.

Wydarzenia organizowane w centrum literackim na Starym Mokotowie w Warszawie w czasie pandemii można oglądać nie wychodząc z domu – podczas transmisji on-line na Facebooku Big Book Cafe. We wtorek 17 listopada o godz. 19:00 odbędzie się „Próba czytana. Feinweinblein” według dramatu Weroniki Murek. To eksperyment teatralno-literacki w reżyserii znakomitej aktorki Aleksandry Koniecznej („Ostatnia rodzina”, „Boże ciało”) rozpisany na dwa głosy aktorskie – Anny Smołowik i Wojciecha Kalarusa. Na oczach widzów reżyserka i aktorzy pracują nad interpretacją tekstu, tworząc sceny na żywo. Pierwsze wydarzenie w cyklu „Próba czytana” z sukcesem odbyło w czasie tegorocznego Big Book Festival. Wówczas to Jakub Skrzywanek reżyserował aktorów w scenach z amerykańskiej powieści Rachel Cusk „Kontury”.

Tym razem obejrzymy strzępy codzienności, wspomnienie świata po katastrofie. „Feinweinblein” to rzecz o ludziach, którzy utknęli w rzeczywistości zmierzającej ku upadkowi. Kanwą aktorskiej interpretacji będzie tekst Weroniki Murek, o której pisano: „oryginalność jej wyobraźni, wyczucie dramaturgiczne, a przede wszystkim niezwykły słuch językowy i niepowtarzalne poczucie humoru zwróciły uwagę jury największych nagród, między innymi Nagrody im. Witolda Gombrowicza za debiut czy Nagrody Literackiej Nike.

W dramatach „Feinweinblein” (ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne) autorka sięga po tematy fundamentalne: historię przez wielkie H, miłość, śmierć, samotność, poczucie pozostawania poza głównym nurtem wydarzeń oraz marzenie o lepszym życiu. Jednak z właściwą sobie niechęcią do „aptekarskiego przepisywania świata” wywraca je na lewą stronę i stawia przed krzywym zwierciadłem. Opowieści groteskowo się wykrzywiają, ale autorka wciąż dodaje nowe, zaskakujące perspektywy. Jest oszczędna, w niewielu słowach potrafi zmieścić mnogość emocji i refleksję, która sięga w głąb, w samo sedno. A stamtąd wyzierają tęsknota i groza, nieustannie skradające się niby tytułowe straszydło Feinweinblein.

Kolejna, ostania w tym roku „Próba czytana” odbędzie się w piątek 18 grudnia o godz. 20:00. Reżyserować będzie Wiktor Loga, a podstawą pracy z aktorami będą fragmenty książek jednego z najpoczytniejszych współczesnych autorów – Malcolma XD, który zasłynął nową formą literacką, rozpowszechnianą w internecie tzw. pastą. Na arcypopularnego paściarza zwrócili uwagę najpierw twórcy filmowy – na podstawie jego najpopularniejszej pasty „Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” powstał krótkometrażowy film fabularny pt. „Fanatyk”. Następnie wydawnictwo W.A.B. opublikowało debiutancką, pełnowymiarową powieść autora, „Emigracja” – brawurowo śmieszną opowieść o zarobkowym wyjeździe do Wielkiej Brytanii dwóch chłopaków z polskiej prowincji. Niecały rok temu ukazał się „Pastrami” – zbiór najlepszych past autora, publikowanych na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Na głos, czyli proza z muzyką live

W listopadzie dwukrotnie Big Book Cafe zaprezentuje aktorskie interpretacje znakomitej prozy wzbogacone muzyką, realizowane dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W środę 18 listopada o godz. 19:00 czeka nas słuchowisko „Na głos. Proza niemiecka Live: Don Juan (Sam o sobie opowiada)”. Marcin Bosak przeczyta fragmenty powieści noblisty Petera Handkego będącej nową, przewrotną wersją mitu o najsłynniejszym uwodzicielu w historii. Tytułem wstępu Bartosz Kamiński opowie o znaczeniu i miejscu Don Juana w literaturze i muzyce.

W piątek 27 listopada o godz. 19:00 w „Na głos. Proza niemiecka Live: Stulecie chirurgów” posłuchamy o ekspresowych amputacjach, pionierskich cięciach bez znieczulenia, odwadze prowincjonalnych lekarzy i operacjach z cygarem w ręku. Wystąpi brawurowy duet aktorów – Andrzej Zieliński i Cezary Kosiński. Wspólnie zinterpretują fragmenty słynnej książki Jürgena Thorwalda o XIX-wiecznej chirurgii. W krwawy temat wprowadzi słuchaczy Paulina Wilk. Muzykę w obydwu wydarzeniach grać będzie na żywo Macio Moretti.

„Na głos” to cykl literackich opowieści o współczesnej Europie. Po świetnie przyjętej serii wydarzeń poświęconych prozie rosyjskiej w tym roku w Big Book Cafe usłyszeć było można literaturę brytyjską i niemiecką, m.in. Zadie Smith, Juliana Barnesa i Bernharda Schlinka.

Mały teatr – ostatnie tegoroczne przedstawienie

W grudniu natomiast odbędzie się ostatnia w tym roku odsłona cyklu „Mały teatr”, na który składają się unikalne, kameralne prezentacje teatralne głośnych współczesnych tekstów rozmaitych gatunków. W cyklu przedstawiono już adaptację „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, „Domu z dwiema wieżami” Macieja Zaręby-Bielawskiego, „Domu dziennego, domu nocnego” Olgi Tokarczuk i listów Andrzeja Czajkowskiego z tomu „Mój diabeł stróż”.

W środę 2 grudnia o godz. 20:00 zaprezentowany zostanie spektakl czytany „Tak bardzo Cię kocham” w reżyserii Anny Próchniak. Wystąpią Jowita Budnik, Wojciech Kalarus i Anna Próchniak, a muzykę przygotuje Kuba Sosulski.

Postawą wydarzenia jest scenariusz poruszającego filmu Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. Dzieło to wpisuje się w tzw. terapeutyczny nurt współczesnego dokumentu. Bohaterki filmu Łozińskiego to matka i córka, które łączy trudna i złożona relacja. Kobiety odbywają pięć spotkań z profesorem Bogdanem de Barbaro, wybitnym psychoterapeutą. Hania i Ewa uczą się mówić o swoich emocjach i kruszą dzielące je mury. Kluczem do zbudowania dobrej relacji okazują się słowa. „Potrzebowałem dowodu, że istnieje taki rodzaj rozmowy, która sprawia, że ludziom łatwiej jest żyć ze sobą, albo każdemu z nich łatwiej jest żyć z osobna” – mówił reżyser w jednym z wywiadów.

Szczegółowy program wydarzeń przygotowanych w Big Book Cafe na koniec 2020 roku znajdziecie na stronie warszawskiego centrum.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia