banner ad

Valérie Perrin po raz pierwszy w Polsce. Autorka „Życia Violette” i „Cudownych lat” spotka się z czytelnikami w Warszawie i Krakowie

20 października 2023

Valérie Perrin, francuska autorka bestsellerów, partnerka i wieloletnia współpracowniczka kultowego reżysera Claude’a Leloucha, po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Pisarka spotka się z czytelnikami w Warszawie oraz w Krakowie.

Jak donosi Wydawnictwo Albatros, Valérie Perrin przyjedzie najpierw do Warszawy. W czwartek 26 października o godz. 18:30 spotka się czytelnikami w sali widowiskowej Służewskiego Domu Kultury przy ul. Jana Sebastiana Bacha 15. Z pisarką porozmawia dziennikarka Anna Kalczyńska, o tłumaczenie z języka francuskiego zadba Ewa Świtlak.

Dzień później Perrin będzie gościem 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Na tej imprezie francuską pisarkę będzie można zobaczyć dwa razy. W piątek 27 października o godz. 17:00 spotkanie odbędzie się na scenie w hali Wisła, a poprowadzi je Agnieszka Łopatowska, dziennikarka, autorka książki „W Paryżu możesz być kim chcesz”. Rozmowę na język polski przetłumaczy Katarzyna Brzezińska-Malec. W sobotę 28 października od godz. 10:00 autorka „Życia Violette” i „Cudownych lat” będzie podpisywała swoje powieści w hali Wisła na stoisku Księgarń Świat Książki (nr C47).

Valérie Perrin wychowała się w Burgundii, a w 1986 roku osiadła w Paryżu. W 2006 roku poznała słynnego reżysera Claude’a Leloucha („Kobieta i mężczyzna”) i ta znajomość wpłynęła zarówno na jej losy prywatne, jak i zawodowe: Perrin została fotografką na planach kręconych przez niego produkcji, współscenarzystką jego ostatnich filmów oraz partnerką życiową. Popularność zdobyła jednak dzięki twórczości literackiej. Dało jej to w ostatnich trzech latach miejsce w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych francuskich pisarzy – w 2021 roku znalazła się na siódmym, a w 2022 roku na ósmym miejscu listy.

Już debiutancka powieść Valérie Perrin, „Les oubliés du Dimanche”, która w Polsce ukaże się w 2024 roku, przyniosła autorce liczne nagrody. Kolejna, „Życie Violette”, opowiedziana z wrażliwością i wyczuciem, ciepła, przejmująca, a jednocześnie niezwykle budująca historia kobiety, która wbrew wszystkiemu uparcie wierzy w szczęście, przebiła ten sukces. Książka wzbudziła zachwyty krytyków i czytelników nie tylko we Francji. W Polsce otrzymała nominację do Bestsellera Empiku 2022. Kolejna książka, „Cudowne lata”, czyli historia splątanych losów bohaterów od lat dziecięcych, przez czas dojrzewania, aż po dorosłość, ukazała się w naszym kraju w 2023 roku.

„Cudowne lata” to oda do przyjaźni i szczęśliwych lat dzieciństwa. Opowieść o więziach, które łączą nas na całe życie i o wyborach, które decydują o tym, kim jesteśmy. Nina, Étienne i Adriene poznają się w ostatniej klasie szkoły podstawowej i natychmiast stają nierozłączni. Spędzają razem każdą wolną chwilę, przeżywają pierwsze miłości i rozczarowania. Obiecują sobie, że nic ich nie rozdzieli. Nawet gdy mijają beztroskie lata, a życie zastawia na nich coraz więcej pułapek, robią wszystko, by pozostać blisko. Ale czas mija nieubłaganie, a los ma wobec nich własne plany… Jak silna jest więź, która ich połączyła? Ta, która dawała im moc, przez którą świat stawał się piękniejszy? Przecież zarzekali się: „We troje, albo wcale!”. To powieść o pięknej przyjaźni na przekór ludziom i czasom.

„Życie Violette” to z kolei oda do szczęścia i pochwała radości z małych rzeczy. Perrin opowiada niezwykłą historię zwykłej kobiety, którą los zaprowadził do miejsca zapomnianego przez większość ludzi. Kobiety, która pragnie na nowo rozkwitnąć – pomimo poczucia przegranej, niewyobrażalnej tragedii i straty, która ją dotknęła. Tytułowa Violette spędza całe dnie na cmentarzu. Dba o niego najlepiej jak potrafi, porządkuje groby, wymienia kwiaty, sprząta znicze… Jest dobrym duchem tego miejsca, służącym wsparciem odwiedzającym go żałobnikom. Violette wiele już słyszała – zarówno pięknych, jak i smutnych historii. I sama mogłaby niejedną opowiedzieć: o córce, która zginęła w straszliwym wypadku, o ukochanym mężu, który pewnego dnia zniknął… Lecz Violette nie chce dać się pogrzebać w przeszłości. I nawet w miejscu, w którym króluje śmierć, ma nadzieję na świetlaną przyszłość. To wzruszająca opowieść o wyjątkowości ukrytej w codziennym życiu, o zakończeniach, które rozdzierają serce, i o nowych początkach, które kiełkują na gruzach przeszłości.

„Les oubliés du Dimanche” (polski tytuł w przygotowaniu, premiera w pierwszy kwartale 2024 roku) to literacki debiut autorki, słodko-melancholijna powieść o skrywanej miłości oraz przyjaźni, która łączy pokolenia i buduje nieprawdopodobny pomost pomiędzy tym, co było a tym, co jest. Justine Neige ma 21 lat i od śmierci rodziców w tajemniczym wypadku samochodowym mieszka z dziadkami i kuzynem Julesem, z którym jest bardzo zżyta. Pracuje jako opiekunka w domu spokojnej starości. Uwielbia to zajęcie i spędza całe dnie na wysłuchiwaniu opowieści pensjonariuszy. Kiedy pomiędzy Justine i Hélène, prawie stuletnią pensjonariuszką, zawiązuje się nić przyjaźni, kobiety ostrożnie ujawniają sobie nawzajem swoje sekretne historie. Podczas gdy Justine pomaga Hélène na nowo przeżyć wspomnienia o miłości i wojnie, Hélène zachęca Justine do zmierzenia się z tajemnicami własnej przeszłości i bolesną, głęboko skrywaną stratą. Justine stopniowo otwiera się na tragedię, która naznaczyła jej dzieciństwo, i o której nikt w domu nigdy nie mówił. Wkrótce jednak pojawiają się kłopoty – zagadkowy telefon wstrząsa domem spokojnej starości i ujawnia szokujące rewelacje.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia