Santiago Roncagliolo w marcu odwiedzi Polskę. Autor będzie promował swoją powieść „Noc szpilek”

20 lutego 2024

Peruwiański pisarz Santiago Roncagliolo, autor powieści „Noc szpilek”, na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach – Warszawie, Krakowie i Gdańsku. W każdym z nich czytelnicy będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu, a następnie zadać autorowi pytania.

Spotkania odbędą się kolejno: 4 marca o godz. 18:00 w Warszawie w Instytucie Cervantesa przy ul. Nowogrodzkiej 22 (prowadzenie: Piotr Kofta), 5 marca o godz. 19:00 w Warszawie w Najlepszej Księgarni przy ulicy Augusta Cieszkowskiego 1/3/147-148 (prowadzenie: Mariusz Czubaj), 6 marca o godz. 18:00 w Krakowie w Instytucie Cervantesa przy ulicy Kanoniczej 12 (prowadzenie: Szymon Kloska) i 7 marca o godz. 18:00 w Gdańsku w Instytucie Kultury Miejskiej przy ulicy Targ Rakowy 11 (prowadzenie: Alek Hudzik). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podczas wizyty w Polsce autor będzie promował swoją powieść „Noc szpilek”, która ukazała się nakładem wydawnictwa ArtRage. To porywający od pierwszego zdania thriller obyczajowy, który w krótkim czasie zyskał rzesze polskich fanów. Wśród nich znajduje się Wojciech Chmielarz, który napisał: „Dorastanie i śmierć dziwnie są splątane w tej książce. Bo to fascynująca i straszna opowieść o przyjaźni, błędach i miłości. Niby dzieje się w konkretnym czasie i konkretnym miejscu, ale jest boleśnie uniwersalna. Bo każdy z nas kiedyś dorastał i stracił swoją niewinność”.

Książka opowiada o czterech kumplach ze szkoły prowadzonej przez jezuitów, Peru z lat 90. i o tym, jak łatwo przekroczyć granicę, zza której nie ma już odwrotu. Beto, Moco, Carlos i Manu wracają do historii, która związała ich ze sobą na zawsze i miała na zawsze rozdzielić. Gdy wylądowali na celowniku nauczycielki, panny Pringlin, postanowili jej odpłacić pięknym za nadobne, a przy okazji pokazać rówieśnikom, że nie są klasowymi ofermami. Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy, gdy zbuntowali się przeciwko całemu światu?

Roncagliolo w „Nocy szpilek” tworzy nie tylko wciągającą fabułę, lecz także wnikliwy obraz targanej przemocą Limy i całą galerię przekonujących postaci – od dorastających, chłopaków, których rozsadza testosteron, przez nieszczęśliwe małżeństwa, po przetrąconego wojną z Ekwadorem ojca z PTSD.

[md]
fot. Richard Hirano


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia