Przed nami trzecia edycja Nocy Księgarń. 22 października spotkajmy się w księgarniach!

12 października 2021

Kilkudziesięciu gości, blisko 100 wydarzeń i kiermaszy w 120 księgarniach. Kolejna Noc Księgarń już 22 października! Na czytelników z całej Polski czekają wyjątkowe spotkania autorskie, premiery książkowe, warsztaty, pokazy filmowe, koncerty, dyskusje, spacery literackie i konkursy.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal księgarń i czytelników, który już po raz trzeci wspólnie z księgarzami organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut. „Niezależne księgarnie to nie tylko punkty handlowe, ale też lokalne domy kultury, miejsca aktywności społecznej, ulubione przestrzenie do spotkań, wspólnego czytania, zabawy i rozmów o książkach. Kameralni księgarze znają upodobania swoich klientów, czytają książki i wiedzą, co mają na półkach; są kompetentnymi doradcami i aktywnymi animatorami kultury” – przypominają organizatorzy.

Jak co roku w październiku branża księgarska jednoczy siły, aby wspólnie zorganizować swoje wielkie święto. Na tę jedną noc 120 księgarń z całej Polski przygotowuje dla czytelniczek i czytelników bogaty program spotkań, debat, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, powinien znaleźć w nim coś dla siebie. Ponadto księgarze zapowiadają, że tego dnia książki będzie można kupić w przyjaźniejszych cenach.

Dystrybutor książek OSDW Azymut, organizator festiwalu, musiał w tym roku wziąć pod uwagę pandemiczną rzeczywistość i ograniczenia sanitarne. Dlatego też osią wydarzeń będzie program online, który został podzielony na pasma: o języku, w którym Mateusz Adamczyk porozmawia z Agatą Hącią i Michałem Rusinkiem; o reportażu – w dyskusji wezmą udział Mariusz Szczygieł i Katarzyna Tubylewicz; o prozie polskiej, podczas której Natalia Szostak porozmawia z Grzegorzem Uzdańskim; o literaturze dziecięcej podyskutują mali czytelnicy wraz z Katarzyną Stoparczyk, a ich gośćmi będą: Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Ryrych i Tomasz Samojlik.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury Noc Księgarń zaprosi czytelników także na rozmowę o książkach ze świata – w dyskusji wezmą udział Agata Kasprolewicz, Aga Zano, Krzysztof Cieślik i Justyna Czechowska. O książkach ważnych dla kobiet z Weroniką Wawrzkowicz porozmawiają Mery Spolsky, Eliza Kącka i Agnieszka Szydłowska. Po północy zaś czeka nas Noc Księgarń z kryminałem – wezmą w niej udział Wojciech Chmielarz, Anna Kańtoch, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki, a rozmowę poprowadzi Adam Szaja.

Program online Nocy Księgarń to oczywiście nie wszystko! Księgarnie z 50 miast z całej Polski organizują lokalnie blisko 100 wydarzeń i kiermaszów, które odbędą się stacjonarnie. Pełny program znaleźć można na stronie festiwalu.

Program trzeciej edycji Nocy Księgarń wzbogacą także działania realizowane we współpracy z partnerami. Czytelnicy obejrzą w Internecie m.in. cykl Literatura Migana realizowany wspólnie z Literacką Podróżą Hestii, w ramach którego fragmenty książek nominowanych do pierwszej edycji nagrody przeczyta Krystyna Czubówna, a w języku migowym przedstawią je przedstawiciele Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprosi czytelników na weekend do mieszkania polskiej noblistki – będzie to nagroda w konkursie poetyckim „Lepiej (być) w księgarni”. Fundacja Poland Business Run mobilizuje czytających biegaczy i organizuje konkurs „Biegiem do księgarń!”. Allegro Lokalnie przygotuje specjalną kampanię promującą księgarnie, które w wyniku pandemii musiały zaprzyjaźnić się ze sprzedażą książek przez Internet. W tym roku do grona przyjaciół festiwalu dołączył także Facebook – platforma będzie wspierać promocję wydarzeń i księgarń w mediach społecznościowych.

Dystrybutor książek OSDW Azymut jest także organizatorem akcji KsiazkaNaTelefon.pl – kampanii medialnej, która od marca 2020 roku wspierała niezależne księgarnie stacjonarne w czasie pandemii.

Trzecia edycja Nocy Księgarń odbywa się 22 października pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia