Napisz limeryk i spędź weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Konkurs poetycki z okazji trzeciej edycji Nocy Księgarń

30 września 2021

Noc Księgarń wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej organizuje konkurs poetycki inspirowany twórczością noblistki. Autor najciekawszego limeryku – krótkiego, zabawnego utworu o księgarni – spędzi weekend w krakowskim mieszkaniu poetki.

„Pytana, w jakich okolicznościach układam limeryki, odpowiadam zgodnie z prawdą, że najchętniej w podróży. Odpowiedź tę należy jednak uściślić. Bodźcem dla powstawania limeryków są mijane po drodze miejscowości – odpada więc żegluga dalekomorska, nocne pociągi ekspresowe, autostrady, no i przede wszystkim samoloty, bo z góry nic nie widać. Najkorzystniejsza dla twórczości limerycznej jest jazda samochodem po bocznych, wyboistych drogach, ewentualnie podróż jakąś poczciwą ciuchcią, która zatrzymuje się na każdej stacji. Od biedy można pisać limeryki w domu, mając pod ręką atlas. Z mieszkania, w którym nie ma atlasu, należy się natychmiast wyprowadzić” – pisała Wisława Szymborska w „Rymowankach dla dużych dzieci”.

Idąc za tymi słowami noblistki, organizatorzy Nocy Księgarń przygotowali dla czytelników konkurs. Należy zainspirować się mapą tegorocznej edycji festiwalu (znajdziecie ją tutaj), wyruszyć w wirtualną, „atlasową” podróż po księgarniach biorących udział w tym wydarzeniu i stworzyć limeryk, lepieja lub moskalika. Najciekawszy, najzabawniejszy wiersz o księgarni wyłonią właśnie księgarze. Laureat lub laureatka konkursu spędzi weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

Utwory, których motywem przewodnim jest księgarnia, można nadsyłać do 18 października 2021 roku na adres: kontakt@nocksiegarn.pl (wiadomość o tytule „Lepiej (być) w księgarni”). Autora najzabawniejszego wiersza o księgarni poznamy 22 października, podczas trzeciej edycji festiwalu Noc Księgarń, który organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut.

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie Nocy Księgarń. Fundatorem nagrody jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: literackie