Ponad 110 autorów i blisko 150 wystawców na Jesiennych Targów Książki w Warszawie

4 września 2023

W dniach 8-10 września w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Jesiennych Targów Książki. Na zwiedzających czekać będą nowości wydawnicze i promocje oferowane przez blisko 150 wystawców, około 40 spotkań z autorami na trzech scenach i około 100 spotkań na stoiskach, a także inne atrakcje.

Jesienne Targi Książki to okazja do spędzenia wspólnie czasu z rodziną i z przyjaciółmi na literackich poszukiwaniach wśród książkowych nowości, bestsellerów i spotkań z autorami. Lekturę na jesienne wieczory będzie można wybrać z szerokiej oferty literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej i młodzieżowej, a także komiksów.

Zamiarem organizatora, którym jest Fundacja Historia i Kultura, było wymyślenie imprezy łączącej festiwal literacki z targami książki. Miała ona zastąpić wakacyjny plener literacki. Pierwsza edycja wydarzenia w ubiegłym roku przyciągnęła ponad 15 tysięcy zwiedzających, dlatego postanowiono kontynuować targi w tej formule.

Na targach książki równie ważna, co oferta wydawców, jest obecność autorów. Swój udział w drugiej edycji wydarzenia zapowiedziało ponad 110 twórców. Spotkania prowadzone będą na trzech równolegle działających scenach targowych, z czego jedna znajdować się będzie w Kawiarni Literackiej w Kinotece, a Scena Główna i Forum ulokowane zostaną w namiotach.

Tegoroczną edycję odwiedzi Michał Witkowski, który spotka się z publicznością przedpremierowo ze swoją „Autobiografią”. Premierowe spotkania odbędą się m.in. wokół książek: „Putin. Car Atlantydy” – reportażu Wacława Radziwinowicza (wyd. Agora), „Mój przyjaciel Drago” Navala (wyd. Bellona), „Gerda” Krzysztofa Zajasa (wyd. Marginesy), „Stypendium pentagramu” – nowej wersji mrocznej powieści fantasy z Wattpada autorstwa Anety Swobody (wyd. Uroboros), „Pamiętnik Magdy Kot” – zabawnej książki o kobiecej przyjaźni, pułapkach miłości i talencie do wpadania w śmiertelne tarapaty autorstwa Karoliny Lewestam i Anny Masłoń (wyd. W.A.B.), „Dziewczyna w czarnej sukience” Ewy Wilczyńskiej (wyd. Agora), czyli historii zbrodni miłoszyckiej, za którą niesłusznie skazano Tomasza Komendę, „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności” Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk (wyd. W.A.B.).

Na miłośników kryminałów czekają nie tylko spotkania z Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Puzyńską i wspomnianym już Krzysztofem Zajasem, ale też panel „Czwartkowy Klub Zbrodni, czyli o fenomenie cosy crime i Richarda Osmana” z udziałem Justyny Sobolewskiej i wymienionego wcześniej Wojciecha Chmielarza.

Na targach będzie można zobaczyć się też z twórcami reportażu, będą to m.in.: Justyna Kopińska, Marcin Kącki, Wacław Radziwinowicz, Marta Sawicka-Danielak, Justyna Dżbik-Kluge, Zuzanna Bukłaha, Kacper Sulowski i Jacek Tacik. Targi będą m.in. okazją do spotkań wokół tematów historycznych i poświęconych im książek, a wśród nich m.in. rozmów z Joanną Kuciel-Frydryszak o książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (wyd. Marginesy), Magdą Rigamonti o książce „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” (wyd. Wielka Litera), Grzegorzem Łysiem o reportażu „Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie” (wyd. W.A.B.), Martą Sawicką-Danielak o książce „Ostatni Białystoker” (wyd. Wielka Litera) i Rafałem Skąpskim o wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece…”.

Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową „Kobietą w Watykanie”, która od 20 lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabierze nas na niezwykły spacer po Rzymie opisanym w książce „Mój Rzym” (wyd. Znak). A Agnieszka Klessa-Shin znana w Internecie jako Pyra w Korei, twórczyni popularnego kanału na YouTubie, na którym publikuje filmy o życiu codziennym w Korei, opowie o swojej najnowszej książce „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga” (wyd. Znak).

Targi to także bogaty program spotkań na stoiskach wystawców i możliwość zdobycia autografów ulubionych autorek i autorów. Stanisław Brejdygant będzie promował autobiografię „Pokoje. Od urodzenia po wiek klęski” (wyd. Świat Książki). Pojawią się również Łukasz Orbitowski, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Konstanty Gebert, Paweł Kowal, Mikołaj Grynberg, a także Martyna Wojciechowska, Artur Andrus, Joanna Szczepkowska, Marek Niedźwiecki, Joanna Mokosa-Rykalska, Julia Łapińska, Jacek Galiński, Magdalena Majcher, Joanna Laprus i Dorota Szelągowska.

Jesienne Targi Książki to także bogata oferta książek dla dzieci. Organizatorzy wydarzenia zapraszają na spotkania z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb – autorami książek z serii „Mała Tarmosia” i Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książki „Fajna Ferajna”, która opowiada historię Powstania Warszawskiego z perspektywy dzieci. Na stoiskach wystawców można będzie spotkać Agatę Romaniuk, autorkę serii „Kocia szajka”, Marcina Przewoźniaka, Agnieszkę Mielech – autorkę popularnej serii dla dzieci „Emi i tajny klub superdziewczyn”, Agnieszkę Stelmaszyk – autorkę serii dla dzieci „Mazurscy w podróży” i „Alfred wiewiór”, czy Kasię Keller – autorkę serii o Jeżyku Franku. W piątek 8 września o godz. 15:00 na scenie głównej odbędzie się debata „Świat przyjazny dziecku i książki. Rola książek w zmieniającym się świecie”.

Jesienne Targi Książki odbędą się na Placu Defilad w Warszawie, na terenie przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia