28 sierpnia-3 września 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

3 września 2023

Nowości książkowe na półkach księgarń kuszą mnogością tytułów. Wybraliśmy dla was najciekawsze pozycje wydawnicze, które opublikowane zostały w dniach od 28 sierpnia do 3 września.

Sebastian Barry „Tysiąc księżyców” | Opis wydawcy: Nowa powieść wybitnego irlandzkiego pisarza Sebastiana Barry’ego. Winona Cole, osierocona córka Indian Lakota, dorasta w niekonwencjonalnym domu na farmie w zachodnim Tennessee. Wraz z rodzeństwem Bougereau, dwojgiem wyzwolonych niewolników, i przybranymi rodzicami, Johnem Cole’em i jego towarzyszem broni oraz życiowym partnerem Thomasem McNultym, mieszka i pracuje na farmie Lige’a Magana. Ta zupełnie niezwykła jak na XIX wiek rodzina próbuje trzymać na dystans brutalny świat zewnętrzny i trudne wspomnienia z przeszłości.

Ale Tennessee jest stanem wciąż rozdartym między gorzkim dziedzictwem wojny secesyjnej a niejasną przyszłością. Kiedy najpierw Winona, a potem Tennyson Bouguereau zostają brutalnie napadnięci przez nieznanych sprawców, pułkownik Purton powołuje milicję, by okiełznać buntowników i nocnych jeźdźców, którzy panoszą się na obrzeżach miasteczka Paris. Uzbrojona w nóż, karabin Tennysona i odwagę swej słynnej matki-wojowniczki Winona postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyruszyć na poszukiwanie sprawiedliwości. Po drodze odsłania mroczne sekrety ze swej przeszłości i odkrywa, kim sama tak naprawdę jest. „Tysiąc księżyców” to znakomicie napisana, wspaniała powieść o miłości i odkupieniu. Fragment książki.

Ryan Green „Zabójczo przystojny” | Opis wydawcy: Prawdziwa historia zabójczego uroku, paraliżującej paniki i trasy znaczonej krwią. Fala strachu rozlewa się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Ludzie chronią się w swoich domach. Nikt nie chce stać się kolejną ofiarą uderzająco przystojnego, ale śmiertelnie niebezpiecznego zabójcy. A on wyruszył w trasę.

Paul John Knowles niedawno wyszedł z więzienia. Odtrącony przez narzeczoną, wyrusza w trasę. Nie ma w nim miejsca na strach ani poczucie winy. Jest tylko droga. Porywa, gwałci, morduje. Pościg za nim jest trudny, a jego dobór ofiar zdaje się przypadkowy. Rozpoczyna się wyścig z czasem o niewiarygodnie wysoką stawkę. Ile jeszcze niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn padnie jego ofiarą, zanim dopadnie go policja?

Adda Djørup „Kot Bułhakowa” | Opis wydawcy: Samotna matka w kryzysie; zarówno życiowym jak i twórczym, próbuje całkowicie porzucić swoje dotychczasowe zajęcie: pisarstwo. Przeszkadza jej w tym kot o imieniu Behemoth, który za pomocą swojego słodkiego głosu i magii wabi ją na ścieżkę grzechu, dekadencji i twórczego chaosu. Czy powinna wrócić do swojego rzemiosła, czy jednak pozwolić sobie na romans z najsłynniejszym z kotów? Jak ma utrzymać swoją pięcioletnią córkę w świecie, który wydaje się rozpadać?

Proza Djørup iskrzy humorem, zmagając się przy tym z egzystencjalnymi pytaniami dotyczącymi języka, rzeczywistości, sztuki i macierzyństwa. Zdaniem samej autorki „Kot Bułhakowa” to sprośna i sentymentalna próba wzięcia w obronę sztuki i człowieczeństwa. Nie kamyk, ale czarna perła w twoim bucie. Czytelnicy mają nie wiedzieć, czy śmiać się, płakać czy masturbować.

Bryan Washington „Parking” | Opis wydawcy: Zbiór powiązanych ze sobą opowiadań o życiu amerykańskich prekariuszy. W mieście Houston – różnorodnym amerykańskim mikrokosmosie – syn czarnej matki i latynoskiego ojca dorasta pośród rozpadających się domów z wiecznie zapchaną kanalizacją. Pracuje w taniej rodzinnej restauracji, znosząc ciosy brata. Tęskni za starszą siostrą, która całymi dniami włóczy się po mieście i która nie może go uratować. Z klimatyzatora cieknie woda, zdezelowany telewizor brzęczy. Matka patrzy na niego, jakby był przezroczysty. Wokół wszyscy borykają się z codziennością, żyją na marginesie. Odczuwają skutki huraganu, który spustoszył miasto, nie mają kasy. Dziewczyna z Jamajki wikła się w romans z białym chłopakiem, za co zostaje napiętnowana – jej facet planuje zemstę. Sex workerzy i sex workerki próbują przetrwać uwięzieni pomiędzy transakcją a czułością. Pewien diler rozpacza, że jego syn, który jakiś czas temu dostał się na studia, jest bezdomny. Świat teksańskiego miasta wibruje podejrzaną energią i nieskończoną tęsknotą ludzi nieustannie poszukujących prawdziwego domu.

Agnieszka Jeż „Pomroka” | Opis wydawcy: Zamiana Wrocławia na Mieroszów, małe przygraniczne miasto, to nie jest awans. Komisarz Sonia Kranz traktuje tutejszy posterunek jak poczekalnię, którą będzie mogła opuścić, gdy uporządkuje życie prywatne. Sprawa zamordowanej i zgwałconej młodej dziewczyny zmienia jednak wszystko. Czy to pojedynczy przypadek, czy kolejna ofiara w serii niewyjaśnionych napaści seksualnych sprzed lat? Tropy się gubią, poszczególne wątki splatają w opowieść skomplikowaną jak losy tych ziem, na których po wojnie przestawiono zwrotnicę historii.

Yuko Tsushima „Uśmiechnięty wilk” | Opis wydawcy: „Uśmiechnięty wilk”, jedna z ostatnich powieści Yuko Tsushimy (1947-2016) jest jednocześnie jedną z najważniejszych. To fascynująca lektura o pokonywaniu trudności i dojrzewaniu.

Akcja powieści toczy się w powojennej Japonii i opowiada o przejmującej podróży dwójki dzieci, które przemierzają kraj pociągiem. Doświadczają okropności życia w czasach powojennych. Tłem wydarzeń są wycinki z gazet opisujące seryjnych morderców, stada dzikich psów atakujących i zabijających ludzi oraz tonące łodzie z setkami pasażerów na pokładzie.

Książka zdobyła m.in. prestiżową nagrodę Osaragi Jiro (2001) oraz została wybrana przez Japanese Literature Publishing Project (inicjatywę Agencji ds. Kultury Japonii) do promowania historii i kultury Japonii.

Aleksandra Wierzbicka, Mikołaj Milcke „Kalina Jędrusik. Opowieść córki z wyboru” | Opis wydawcy: Ilu miała kochanków? Czy za pomocą tabletek usypiała męża, by móc się spotykać z innymi mężczyznami? Czy jako wdowa leżała krzyżem w kościele? Aleksandra Wierzbicka i Kalina Jędrusik znały się ponad ćwierć wieku. To o niej Jędrusik mówiła „córka”. To w jej ramionach zmarła. To ona znała aktorkę, piosenkarkę i ikonę PRL-u jak nikt inny. I to ona rzuca zupełnie nowe światło na barwne życie Kaliny Jędrusik.

Po raz pierwszy mówi o Kalinie tak dużo i tak intymnie. Szczerze i bez lukrowania opowiada Mikołajowi Milckemu o Kalinie prywatnej, domowej, bez makijażu i bez blichtru, który towarzyszył jej przez całe życie. To też osobiste listy Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata oraz nigdy wcześniej niepublikowane fotografie gwiazdy, która do dziś budzi skrajne emocje i – choć nie żyje od ponad 30 lat – wciąż jest bohaterką plotek.

Lars Saabye Christensen „Moja chińska babcia” | Opis wydawcy: Na początku 1906 roku Jørgen Christensen wypływa do Hongkongu, aby stacjonować tam w służbie przedsiębiorstwa ratowniczego Svitzer Bjærgnings-Entreprise. Parę miesięcy później dołącza do niego młoda norweska żona – Hulda.

Gdy Lars Saabye Christensen towarzyszy umierającemu ojcu w jego ostatnich dniach, stara się dowiedzieć więcej o latach, które dziadkowie spędzili na Wschodzie. Przegląda należące do rodziny listy i fotografie, a także archiwa prasowe, i stara się odtworzyć zwłaszcza historię Huldy. Co skłoniło młodą damę z Kopenhagi do wyruszenia samotnie w długą i niebezpieczną podróż morską? Jak wyglądało jej życie w odległej kolonii?

Powieściowe doświadczenie wcale nie pomaga Christensenowi w rekonstruowaniu wydarzeń – tym razem nie może pozwolić, by fantazja czy domysły wypełniły luki w opowieści. Mimo tego – a może właśnie dzięki wierności faktom – maluje fascynujący wizerunek tamtych czasów, a utkany ze skrawków informacji obraz ostatecznie powierza czytelnikowi: „O tym, czy te przemyślenia przybliżają nam moją chińską babcię, może zdecydować jedynie czytelnik, bo jest jak ktoś obcy, kto po raz pierwszy odwiedza jakieś miasto i studiuje tabliczki z nazwami ulic, numery telefonów i adresy, ażeby lepiej poznać mieszkańców”.

Grzegorz Bogdał „Idzie tu wielki chłopak” | Opis wydawcy: Najmniejszy kucyk na świecie, mężczyzna w przebraniu wiewiórki, umierająca ciotka, rezolutna kapucynka. Bohaterów u Bogdała jest wielu i choć ich losy się różnią, nad wszystkimi unosi się ten sam apokaliptyczny duch: ich codzienność pozornie trwa niewzruszona, jednak zapowiedź nieuchronnego nie znika nawet na chwilę.

W świecie opowiadań Grzegorza Bogdała groteska miesza się z brutalną rzeczywistością, powaga z czarnym humorem, a byt zwierzęcy z ludzkim żywotem. To świat przyzwoitych ludzi, którym się nie układa, i narwańców szczęśliwie unikających porażki. Minimalistyczny język i oszczędna forma potęgują niepokój, a zarazem zachwycają dojrzałością. Uniwersum opowiadań „Idzie tu wielki chłopak” kusi i przyciąga, ale nie pozwala też zapomnieć, że tuż za rogiem śpi śmierć. A jak się zbudzi, to nas zje.

Florencia Etcheves „Kucharka Fridy” | Opis wydawcy: Mocna opowieść o intrydze, przyjaźni, sile krwi i potędze sztuki, która osnuta jest wokół postaci najsłynniejszej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo. Florencia Etcheves w interesujący sposób przybliża tę intrygującą postać, zapraszając nas do fascynującego świata tehuańskich tradycji.

Nayeli, młoda Tehuanka, która uciekła z rodzinnego domu, przybywa do Mexico City. Dzięki swoim umiejętnościom kulinarnym znajduje zatrudnienie w Casa Azul, gdzie unieruchomiona w wyniku poważnego wypadku i odizolowana od świata żyje Frida Kahlo. Pomiędzy smakami, aromatami i kolorami malarka i jej nowa kucharka nawiązują przyjaźń, która głęboko naznaczy losy obu kobiet.

Po latach, w Buenos Aires, wnuczka Nayeli Paloma znajduje tajemniczy obraz, o nieznanym autorstwie, przedstawiający jej babkę. Zaintrygowana tym enigmatycznym obrazem i ciekawa historii przodków, Paloma Cruz wyrusza w podróż do Mexico City. To wciągająca powieść o przyjaźni, miłości i przeznaczeniu, łącząca przeszłość z teraźniejszością i prawdziwe historie z fikcją literacką.

Agata Szydłowska „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u” | Opis wydawcy: W powszechnym przekonaniu wystrój mieszkań w PRL-u był monolitem. Nic bardziej mylnego – polityczne zawirowania kolejnych dekad, przemiany gospodarcze, stosunki społeczne i polityka mieszkaniowa gruntownie wpływały na wygląd mieszkań. Zniszczenia II wojny światowej i przesunięcia granic spowodowały, że polskie powojenne wnętrza tworzone były niemal od zera. Kolejne lata niosły nadzieję na poprawę i wyraźnie pokazały, że zarządzanie gospodarstwem domowym wpisywało się w nowoczesny, szeroko zakrojony projekt inżynierii społecznej. Dziś „wnętrze z PRL-u” przemieniło się w kliszę utrwalaną przez kulturę popularną: to obraz tandety i bylejakości albo zbiór pięknych, nowoczesnych przedmiotów, „ikon designu”. W obu przypadkach wyjmujemy przedmioty z kontekstu, zapominając, że powstały tyleż z fascynacji nowoczesnością, ile z dojmującego braku, ciasnoty i prowizorki.

Badaczka Agata Szydłowska wykonała tytaniczną pracę, poszukując odpowiedzi na pytanie: jak tak naprawdę urządzano się w PRL-u? Błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw.

„Futerał” nie jest książką o straszno-śmiesznej krainie bareizmów i rozklekotanej meblościanki ani o szczytowym okresie dizajnu – to nowatorska opowieść o mieszkaniu jako jednym z centralnych obiektów zmartwień, troski, zabiegów, dumy, snobizmów i zaradności pokoleń Polek i Polaków. I tak jak dla Waltera Benjamina dom jest „futerałem dla człowieka prywatnego”, tak dla Szydłowskiej jest też jednym z kluczy do odczytywania polskiej historii XX wieku.

Tiburce Oger i in. „Indianie! Czarny cień białego człowieka” | Opis wydawcy: Pełna okrucieństwa i przemocy historia przelotu świętego orła Indian w czasach podboju Zachodu. Western pachnący prochem i błotem… W kilkunastu opowiadaniach „Indianie” przedstawiają mroczne epizody z dziejów Ameryki, począwszy od 1540, a skończywszy na 1889 roku. Cztery stulecia kolonizacji, poprzez masakry i choroby roznoszone przez osadników, doprowadziły do ludobójstwa, które nigdy nie zostało tak oficjalnie nazwane, lecz przyczyniło się do śmierci czternastu milionów rdzennych Amerykanów. Ukazując ciemną stronę amerykańskiego snu, „Indianie” składają hołd uciskanym rdzennym ludom.

Antonio Segura, José Ortiz „Hombre. Księga I” | Opis wydawcy: Kim jest Hombre? Człowiekiem? Człekiem? Kolesiem? Starym piernikiem? Dziadem? Ostatnim sprawiedliwym? Hombre po prostu walczy o przetrwanie w okrutnym chaosie, który zapanował na świecie zniszczonym w wyniku kryzysu ekologicznego. Dziś również ludzkość nie ma planu B, bo nie istnieje planeta B. Autorzy „Hombre” pokazują, że choć życie po takiej katastrofie nadal będzie możliwe, to okaże się ekstremalnie trudne, i chcą zmusić nas do zastanowienia się, czy na pewno chcemy zmierzać w takim kierunku?

„Hombre” powstał w okresie boomu komiksowego w Hiszpanii w latach osiemdziesiątych. José Ortiz (rysunek, kolor) i Antonio Segura (scenariusz) stworzyli komiks postapokaliptyczny, który stał się klasykiem i cieszył się popularnością we Francji i w USA, gdzie trafił na łamy magazynu Heavy Metal.

Saga Ortiza i Segury to bez wątpienia jedna z najbardziej zapadających w pamięć serii, jakie stworzono w Hiszpanii. Historie, które składają się na tę serię, zebrano w dwóch wydaniach zbiorczych. Pierwsze z nich zawiera głównie epizody opublikowane w kolorze, a w drugim znajdą się komiksy czarno-białe.

Jeneva Rose „Nie przychodź tu” | Opis wydawcy: Grace Evans, znużona pracą mieszkanka Nowego Jorku, wynajmuje pokój w Airbnb na ranczu w samym sercu stanu Wyoming. Kiedy przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że właścicielem domu jest przystojny mężczyzna o nazwisku Calvin Wells, który chętnie zapoznaje ją ze swoim swobodnym stylem życia. Pewne sprawy budzą jednak obawy Grace: brak zasięgu sieci komórkowej, zaginiona kobieta i poczucie, że z ranczem coś jest nie w porządku.

Pomimo dręczącego ją niepokoju oboje nawiązują więź i zaczynają się coraz bardziej do siebie zbliżać. Jednak gdy nieuchronnie zbliża się termin jej wyjazdu, wszystko zmienia się na gorsze. To, co zaczęło się od luźnego romansu, szybko przekształca się w skomplikowaną sieć kłamstw. Wakacyjne przygody kończą się zwykle złamanym sercem, ale w przypadku Grace i Calvina skutki będą o wiele bardziej destrukcyjne.

Mariusz Gadomski „Tajemnica Hipka Wariata” | Opis wydawcy: Szemrana spowiedź króla zbrodni. Oparta na faktach powieść o Hipolicie Rytterze, pseudonim Hipek Wariat, słynnym międzywojennym gangsterze i mordercy, działającym w Warszawie, Lublinie i Charkowie. W 1929 roku Hipolit Rytter na łożu śmierci w więziennym szpitalu opowiada warszawskiemu adwokatowi Zygmuntowi Hofmoklowi-Ostrowskiemu swoją historię. Jego życie to ciągłe balansowanie między zbrodniami, pobytami w więzieniu a tęsknotą za żoną. Wie, że jest bestią, a jego historia to podróż przez morze krwi. Nietrudno zgadnąć, jak się ona skończy.

Gustav Meyrink „Gabinet figur woskowych” | Opis wydawcy: „Gabinet figur woskowych” to zbiór opowiadań autorstwa Gustava Meyrnika, który został opublikowany w 1924 roku. Meyrink był austriackim pisarzem i jednym z czołowych przedstawicieli literatury grozy i weird fiction.

W „Gabinecie figur woskowych” Meyrink przenosi czytelnika w świat pełen tajemnic, przepowiedni i niesamowitych zdarzeń. Opowiadania w zbiorze łączą w sobie elementy grozy, surrealizmu i mistycyzmu, tworząc niezwykłą atmosferę. Każde opowiadanie to odrębna historia, która eksploruje głęboko ludzką naturę, mroczne zakamarki umysłu i granice rzeczywistości. Czytelnik spotyka tu postaci o wyrazistych osobowościach, a ich losy często splatają się w zaskakujący sposób.

„Gabinet figur woskowych” to niezwykle wciągający zbiór, który zadziwia i intryguje. Meyrink w mistrzowski sposób balansuje na granicy snu i jawy, prowadząc nas przez labirynt emocji i wyobraźni. To lektura nie tylko dla miłośników literatury fantastycznej, ale także dla tych, którzy szukają oryginalnych, niezwykłych historii. W swoim „Gabinecie figur woskowych” Gustav Meyrink zapewnia czytelnikowi niezapomniane doznania, przenosząc go w świat, w którym rzeczywistość miesza się z fantazją, a normalność zderza się z tym, co nadprzyrodzone.

Gipi „MŻKN: Moje życie kiepsko narysowane” | Opis wydawcy: Pomiędzy podróżami realnymi i psychodelicznymi, kłopotami ze zdrowiem i fetyszystycznymi lekarzami jeden z największych autorów wszech czasów zwierza się jak nigdy wcześniej, mieszając czerń i biel z kolorami, codzienność z fantazją, śmiałość z najśmielszą introspekcją. To poruszająca opowieść, która łączy tragizm z komizmem i trafia w sedno zagadnień, otwierając nowe możliwości przed językiem komiksu.

Joanna Pollakówna „Wieczność dopełni. Wiersze z lat 1958-2002” | Opis wydawcy: „Wieczność dopełni” to reprezentatywne wydanie kanonu poezji Joanny Pollakówny. Obok blisko pięciuset wierszy z jej kolejnych tomików, zebranych i opatrzonych przedmową Jana Zielińskiego, zawiera 60 niedrukowanych wierszy, odnalezionych przez Agatę Szulc-Woźniak podczas pisania – pod kierunkiem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany – pracy doktorskiej o twórczości Pollakówny.

Joanna Pollakówna – córka poetów, Wandy Grodzieńskiej i Seweryna Pollaka, żona tłumacza i wydawcy Wiktora Dłuskiego – była też historykiem sztuki i autorką książek dla dzieci. W ostatnich dekadach twórczość poetycka Pollakówny, za życia autorki cenionej przez grono wtajemniczonych, zaczęła zdobywać szerszy krąg czytelników. Świadectwem tego jest wyczerpana edycja „Wierszy zebranych” (2012), przekłady (dwujęzyczny tomik „Avare clarté” w tłumaczeniu Alice-Catherine Carls, 2014), tom pokonferencyjny „Strony Joanny Pollakówny” (2017), monografie „Próba bólu” Wojciecha Kudyby (2016), „Między zachwytem a cierpieniem” Ewy Góreckiej (2019) oraz poświęcone tej twórczości doktoraty.

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi