banner ad

Pierwsza edycja minifestiwalu literackiego „Temat: Opowiadania” w Księgarni Czarnego w Warszawie

10 listopada 2023

Wydawnictwo Czarne wspólnie z Państwowym Instytutem Wydawniczym organizuje minifestiwal literacki „Temat: Opowiadania”. Seria wydarzeń odbędzie się w sobotę 18 listopada w Księgarni Czarnego w Warszawie.

„To pierwsze takie wydarzenie w Warszawie, gdzie głównym bohaterem są opowiadania – mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarz stołecznych wydarzeń literackich” – zapowiadają organizatorzy.

Minifestiwal startuje o godz. 12:00. W programie znalazły się m.in. rozmowy cenionych redaktorów i tłumaczy, spotkanie autorskie i czytanie opowiadań na żywo.

O godz. 14:00 odbędzie się spotkanie „Świat w opowiadaniach, opowiadania ze świata”. O tradycjach opowiadań w różnych stronach świata dyskutować będą tłumaczki i redaktorki: Justyna Czechowska (literatura skandynawska), Katarzyna Skórska (literatura włoska) oraz Lidia Kasarełło (literatura azjatycka).

Dwie godziny później, o 16:00, czeka nas wydarzenie „Opowiadania obu Ameryk: Borges vs Cheever”. O różnicach i podobieństwach literatur z Ameryki Północnej i Południowej, na przykładzie opowiadań Johna Cheevera i Jorge Luisa Borgesa, porozmawiają tłumacze Marta Eloy-Cichocka oraz Krzysztof Majer.

Na godz. 18:00 zapowiedziano wieczór premierowy z okazji publikacji nowego tomu opowiadań Grzegorza Bogdała. Spotkanie z autorem poprowadzi Justyna Sobolewska.

Natomiast o godz. 20:00 zacznie się wieczorne czytanie opowiadań. Znani i lubiani aktorzy i lektorzy przeczytają fragmenty utworów gigantów krótkiej formy, m.in. Andrzeja Bobkowskiego, Lucii Berlin, Grzegorza Bogdała, Jorge Luisa Borgesa, Itala Calvina, Johna Cheevera, Franza Hohlera, Tove Jansson, Giorgia Manganellego, Carson McCullers, Deeshy Philyaw i wielu innych.

Jak informują organizatorzy, w przerwach między spotkaniami odbywać się będzie kiermasz tomów opowiadań wydanych po polsku. Przygotowano również profesjonalną budkę nagraniową, w której każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako lektor. Na miejscu znajdą się również kawa, przekąski i inne atrakcje.

Minifestiwal odbędzie się w Księgarni Czarnego przy al. Jana Pawła II 45A lok. 56 (wejście od ul. Nowolipki).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia