Zmarł Andrzej Perepeczko, twórca serii o Dzikiej Mrówce, autor książek marynistycznych

10 listopada 2023

Nie żyje Andrzej Perepeczko. Twórca serii książek młodzieżowych o Dzikiej Mrówce, a także wielu reportaży i powieści marynistycznych zmarł w czwartek, 9 listopada, w wieku 93 lat.

Andrzej Perepeczko przyszedł na świat 5 czerwca 1930 roku we Lwowie. Wybuch II wojny światowej zastał rodzinę na wakacjach na Huculszczyźnie, skąd najpierw ewakuowano ich przez Lwów i Warszawę do Modlina, a następnie do wsi Luszawa nad Wieprzem. W czasie okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie, chodził na komplety tajnego nauczania Gimnazjum im. Stefana Batorego. Po upadku powstania warszawskiego znalazł się w Radomsku, gdzie wstąpił do Szarych Szeregów – harcerstwa Armii Krajowej. W 1946 roku zdał tzw. małą maturę i wyjechał do Gdańska.

Swoją karierę zawodową związał z morzem. Jak mówił po latach, łączyło się to „z szansą wyrwania za 'żelazną kurtynę’, jaką Polsce ufundował Związek Sowiecki”. Ukończył Państwowe Liceum Budowy Okrętów, a następnie Państwową Szkołę Morską w Gdyni i Politechnikę Gdańską. W latach 1950-1953 przeszedł przez wszystkie szczeble okrętowej służby mechanicznej – od palacza do mechanika wachtowego. Ze względów politycznych został pozbawiony prawa pływania na statkach i wysiedlony z Wybrzeża. Wcielono go do wojska i skierowano jako żołnierza do przymusowej pracy w kopalni węgla kamiennego. Nałożono również na niego zakaz pływania, który zdjęto dopiero po odwilży na przełomie lat 1956 i 1957. Od roku 1962 był wykładowcą w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, która obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Morski. Pod koniec pełnił tam funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego. Od roku 1994 przebywał na emeryturze.

Drugą pasją Perepeczki było pisanie. Debiutował anonimowo pod pseudonimem „Absolwent” w konkursie na powieść ogłoszonym przez Wydawnictwo Morskie w październiku 1956 roku. Książka nosiła tytuł „Kurs na świt”. Szczyt popularności przyniosła mu seria książek dla młodzieży o „Dzikiej Mrówce”. Bohaterem cyklu był mieszkający w Gdańsku-Oliwie chłopiec o imieniu Marek, który podróżuje po świecie i doświadcza wielu przygód. „Starałem się pisać wesoło i z wielką życzliwością zarówno dla moich bohaterów, jak i czytelników, a w atramencie próbowałem rozpuścić trochę mojego serca” – mówił o swojej twórczości, gdy obchodził 90. urodziny.

W dorobku Perepeczko miał głównie książki marynistyczne: współczesne powieści o marynarskim życiu, szkice i reportaże historyczne o I i II wojnie światowej na morzu, a także dwutomową historię gdyńskiej Szkoły Morskiej oraz podręczniki i skrypty akademickie. Był autorem około 130 książek, które opublikowano w łącznym nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy.

Uniwersytet Morski w Gdyni, z którym związany był przez niemal całe zawodowe życie, opublikował ostatni wiersz Perepeczki:

Odchodzę z wolna, za krokiem krok…
Myśli się plączą i słabnie wzrok.
Za mną garść wspomnień,
przede mną mrok…
Ile zostało?
Dzień?
Miesiąc?
Rok?

[am]
fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons
źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni, WiMBP w Gdańsku, Gdańsk.pl, Wikipedia

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy