Ogłoszono program obchodów 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza

3 kwietnia 2024

Festiwale, konkursy, koncerty, spotkania i dyskusje złożą się na program obchodów 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza. Wydarzenia będą odbywały się w Polsce i we Francji, w której pisarz spędził ostatnie lata życia. Organizatorem lub koordynatorem większości z nich będzie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku i najczęściej wystawianego na świecie polskiego dramaturga. Dlatego decyzją Senatu RP autor „Ferdydurke” został jednym z patronów roku 2024, także Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu.

„W związku z tym zarząd województwa podjął decyzję o przeznaczeniu 470 tysięcy złotych na promocję tego niebywałego wydarzenia” – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego. „To pieniądze na promocję wszystkich imprez, które będą się odbywały nie tylko w Polsce, nie tylko na Mazowszu, nie tylko na ziemi radomskiej, ale również w Paryżu czy w Vence, tam, gdzie ostatnie pięć lat życia spędził Witold Gombrowicz” – dodaje.

Obchody Roku Gombrowiczowskiego zaplanowane zostały szeroko. Osiem dużych wydarzeń odbędzie się w Polsce: w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, w Radomiu, Warszawie oraz w kilku innych wybranych miejscowościach. Dziewięć przedsięwzięć zaplanowano we Francji, z czego pięć odbędzie się w Paryżu, cztery w Vence. Organizatorem, współorganizatorem lub koordynatorem większości z nich jest wsolskie muzeum.

„Są to wydarzenia niezwykle różnorodne. Oprócz oczywistych wydarzeń literackich, czytania Gombrowicza, rozmów o jego tekstach i o jego biografii będą też wydarzenia, w których ważniejsza jest muzyka, ale oczywiście zawsze połączona z ambitnym tekstem, ambitna w formie i przyciągająca do literatury szeroką publiczność” – komentuje Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Przygotowanie programu, zaplanowanie i ustalenie miejsc – w Polsce i we Francji – poprzedziły tygodnie pracy, sprawdzania możliwości i uzgadniania terminów. „Można by przekornie powiedzieć, że trenowaliśmy urodziny Gombrowicza przy okazji 50. rocznicy jego śmierci. Wtedy pracowaliśmy z podobną intensywnością. Ale rzeczywiście myślimy o tych wydarzeniach od przynajmniej dwóch lat, rozeznajemy rynek, musieliśmy oszacować, ile one będą kosztowały. Dla naszej niewielkiej załogi jest to duży wysiłek, ale jak zwykle warto, publiczność nam to nagrodzi” – tłumaczy Tyczyński.

Obchody roku Gombrowiczowskiego już właściwie się rozpoczęły. W Bibliotece Polskiej w Paryżu w rozmowie o Gombrowiczu i Miłoszu uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Literackiego Kultura Paryska, Uniwersytetu Warszawskiego i paryskiej Sorbony. Trwa konkurs na monodram gombrowiczowski – termin nadsyłania zgłoszeń mija z końcem kwietnia.

„Już w maju pokażemy państwu 'Ferdydurke’, bez wątpienia najbardziej znaną powieść Witolda Gombrowicza. Ale my pokażemy ją w zupełnie innej formie i w zupełnie inny sposób, sposób, który będzie dla państwa nowy, zaskakujący, ale sądzę, że też ciekawy” – zapowiada Ewa Witkowska, zastępca kierownika Muzeum Witolda Gombrowicza. „Prace autorstwa Klaudii Kiercz-Długołęckiej, artystki nagrodzonej miedzy innymi przez rektora ASP w Warszawie zobaczycie państwo podczas Nocy Muzeów. Na razie nie chcemy jednak zdradzać wszystkich szczegółów” – dodaje.

W letnich wydarzeniach plenerowych w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wezmą udział m.in. Artur Andrus, Krzysztof Gosztyła i Lech Janerka. Także wrześniowy festiwal „Opętani literaturą” będzie miał w tym roku urodzinowy charakter. Rozmowy o Gombrowiczu i literaturze mają odbywać się także późną jesienią i na początku przyszłego roku. Muzeum planuje debaty o tym, że im mądrzej, tym głupiej, czyli jak mówić o Gombrowiczu, a także o tym, czego jeszcze nie wiemy o Gombrowiczach.

Placówka we Wsoli będzie też partnerem wydarzeń Gombrowiczowskich m.in. w Gdańsku i Sandomierzu, zaś instytucjom kultury zaproponuje interesujący i łatwy do realizacji projekt wystawy Gombrowiczowskiej.

Na zdjęciach: wystawa w Espace Museal Gombrowicz w Vence.

[am]
fot. Robert Utkowski/Muzeum Witolda Gombrowicza

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia