O Jarosławie Iwaszkiewiczu w Warszawie: Dzień Iwaszkiewiczowski w Domu Literatury i wieczór z ekranizacjami opowiadań pisarza w Kinie Kultura

1 grudnia 2023

W najbliższych dniach w Warszawie odbędą się dwa wydarzenia poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. W niedzielę 3 grudnia w Domu Literatury zorganizowany zostanie Dzień Iwaszkiewiczowski, natomiast w czwartek 7 grudnia w Kinie Kultura na widzów czeka pokaz filmów inspirowanych opowiadaniami pisarza.

Blisko 30 lat od śmierci w 1980 roku Iwaszkiewicz spędził w czyśćcu. Nieco zapomniany, rzadziej wydawany, kojarzył się z literaturą oficjalną okresu PRL-u. Przed kilkunastu laty ukazały się jednak jego obszerne dzienniki, z czasem pojawiały się kolejne tomy korespondencji, dwie obszerne biografie, Iwaszkiewicz wrócił też do teatru i kina. A od 2021 roku Wydawnictwo Marginesy wznawia najważniejsze dzieła pisarza. Dzisiaj Iwaszkiewicz ponownie zajmuje należne mu miejsce – jednego z największych poetów i prozaików polskich XX wieku. A o jego twórczości i jej oddziaływaniu m.in. na kino będzie można dowiedzieć się więcej podczas dwóch zapowiedzianych na pierwsze dni grudnia wydarzeń.

W niedzielę 3 grudnia w Domu Literatury Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Polski PEN Club i Wydawnictwo Akademickie Sedno organizują Dzień Iwaszkiewiczowski. Miejsce wydarzenia zostało wybrane nieprzypadkowo. W Domu Literatury Iwaszkiewicz spędził ponad 30 lat – od czasu odbudowy domu pisarzy, siedziby ówczesnego związku literatów, którego autor „Sławy i chwały” w okresie powojennym był wieloletnim prezesem.

„Chcielibyśmy, żeby Dzień Iwaszkiewiczowski w Domu Literatury miał dwojaki charakter. Z jednej strony zależy nam na zaproszeniu najlepszych znawców jego twórczości, badaczy i edytorów. Z drugiej jednak strony chcemy, żeby spotkania miały charakter swobodny, popularyzatorski i żeby nie przypominały konferencji naukowej” – piszą organizatorzy.

Program rozpocznie się o godz. 14:00 spotkaniem zatytułowanym „Stawisko, Podkowa Leśna, dom”. O gospodarzach Stawiska i o osobistej Podkowie Leśnej Robert Papieski porozmawia z Piotrem Mitznerem, autorem książki „Mój Iwaszkiewicz” (wyd. Próby), i Ludwiką Włodek, prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza, autorką wspomnień pt. „Pra” (wyd. Marginesy). O godz. 15:30 odbędzie się dyskusja zatytułowana „Co jest jeszcze do odkrycia w Iwaszkiewiczu”, w której wezmą udział Agnieszka Papieska, Radosław Romaniuk i Tomasz Wójcik. Na godz. 17:30 zaplanowano rozmowę o teatrze i filmie Jarosława Iwaszkiewicza i o pracy z Andrzejem Wajdą. Swoimi spostrzeżeniami z Wojciechem Majcherkiem podzielą się Agnieszka Glińska, reżyserka spektaklu „Panny z Wilka”, oraz Maja Komorowska, aktorka, która wystąpiła w filmie Andrzeja Wajdy na podstawie „Panien z Wilka”. Wieczór zakończy o godz. 19:00 Slajdowisko, czyli przygotowany przez Agatę Oponowicz pokaz slajdów poświęconych Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Dnia Iwaszkiewiczowskiego wstęp jest wolny. Spotkania będą transmitowane na stronie Polskiego PEN Clubu na Facebooku, a potem zostaną opublikowane na kanale YouTube Polskiego PEN Clubu. Organizatorzy informują, że ze względów technicznych nie będzie transmitowane jedynie Slajdowisko.

Kilka dni później, w czwartek 7 grudnia, w Kinie Kultura, odbędzie się pokaz dwóch filmów inspirowanych opowiadaniem „Stracona noc”, który poprzedzony będzie rozmową z reżyserem Januszem Majewskim. Wydarzenie organizuje Wydawnictwo Marginesy, które opublikowało właśnie nowy zbiór „Opowiadań filmowych” Jarosława Iwaszkiewicza (książka będzie do kupienia tego wieczoru).

Podobno w świecie filmu zwykło się mówi, że „jeśli nie masz pomysłu na film, weź Iwaszkiewicza”. Żaden z polskich pisarzy nie doczekał tylu adaptacji swojej prozy, co Jarosław Iwaszkiewicz. Dzięki temu polska kinematografia wzbogaciła się m.in. o dzieła: Jerzego Zarzyckiego („Kochankowie z Marony”), Edwarda Żebrowskiego („Dzień listopadowy”), Barbary Sass („Dziewczyna i gołębie”), Janusza Majewskiego („Stracona noc”), Agnieszki Holland („Wieczór u Abdona”), Kazimierza Kutza (serial „Sława i chwała”), Andrzeja Domalika („Zygfryd” oraz „Nocne ptaki”). Najbardziej docenione są jednak: „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza oraz dwie ekranizacje Andrzeja Wajdy – „Brzezina” i „Panny z Wilka” – z nominacją do Oscara jako „film nieanglojęzyczny”.

Wieczór filmowy w Kinie Kultura będzie okazją do obejrzenia dwóch produkcji – „Stracona noc” i „Nocne ptaki” – oraz rozmowy Kai Klimek z Januszem Majewskim o kręceniu jednej z nich oraz spotkaniach reżysera z Iwaszkiewiczem.


Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia