Wydawnictwo Marginesy rozpoczyna publikację dzieł Jarosława Iwaszkiewicza

25 sierpnia 2021

Miłośniczki i miłośnicy twórczości Jarosława Iwaszkiewicza, a także wszyscy, którzy jeszcze nie czytali tej wspaniałej literatury! 25 sierpnia ten zbyt rzadko obecny na rynku wydawniczym pisarz powraca do księgarń.

Projekt Iwaszkiewicz 2.0 to seria powieści, reportaży, opowiadań, esejów, wspomnień i listów Jarosława Iwaszkiewicza, które będą publikowane przez Wydawnictwo Marginesy. W pierwszej kolejności ukazuje się powieść historyczna „Czerwone tarcze”, którą Iwaszkiewicz pisał jako remedium na beznadzieję sytuacji politycznej panującej w Europie w latach 30. XX wieku, przygnębiony obowiązkami dyplomatycznymi na placówce w Kopenhadze.

Książce towarzyszy wznowienie „Pra”, fascynującej, wzruszającej i prawdziwej opowieści o rodzinie Iwaszkiewiczów autorstwa prawnuczki Anny i Jarosława – Ludwiki Włodek. Nikt dotąd z taką odwagą, a jednocześnie delikatnością nie opisał stosunków panujących na Stawisku, w domu, w którym Anna i Jarosław spędzili większość swojego długiego życia i w którym, jako mała dziewczynka, mieszkała także autorka. Rozmawiała z rodziną, a także z przyjaciółmi pisarza i jego bliskich. Czytała ich nieopublikowane listy, wspomnienia i pamiętniki. To fascynująca lektura, a opowieść Ludwiki Włodek doprowadzona została do czasów współczesnych.

„Projekt 'Iwaszkiewicz 2.0′ cieszy mnie podwójnie. Po pierwsze dlatego, że zdejmie Iwaszkiewicza z półki z literaturą może i dobrą, ale staroświecką i nieżyciową, na którą trafił całkowicie niezasłużenie. Twórczość Iwaszkiewicza jest zadziwiająco aktualna, a jego styl, prosty i piękny zarazem, z pewnością przemówi do wszystkich pokoleń czytelników. Trzeba im tylko dać szansę się z nią zapoznać i to właśnie robią teraz Marginesy. Drugi powód to oczywiście ponowne wydanie mojej książki 'Pra. Iwaszkiewiczowie’ w tej samej serii. Ona też odbrązawia pisarza, pokazując jego ludzki wymiar. To z pewnością dobrze wpisze się w główne założenie projektu, jakim jest odarcie Iwaszkiewicza ze wszystkich otaczających go, najczęściej niesprawiedliwych mitów, i pokazanie uniwersalnego humanizmu jego książek” – mówi Ludwika Włodek.

„Bardzo się cieszę z decyzji Wydawnictwa Marginesy, które bez wahania odpowiedziało na hasło powrotu Jarosława Iwaszkiewicza do polskiego czytelnika. Projekt Iwaszkiewicz 2.0 to niezapomniana klasyka XX wieku, to przypomnienie jednego z najbardziej uniwersalnych polskich pisarzy ubiegłego stulecia w nowej edytorskiej odsłonie. Ten poeta i prozaik należy do stale tłumaczonych na języki obce autorów (ostatnio 'Sława i chwała’ na język chiński), jego opowiadania i powieści są najczęściej filmowane i adaptowane w teatrach. W pierwszych latach pokolenie czytelników urodzonych w demokratycznej Polsce dostanie do swoich rąk nowe edycje prozy, od powieści począwszy na listach, dziennikach, literackich dziennikach podróży i opowiadaniach skończywszy. Wydania będą pozbawione ingerencji komunistycznej cenzury. 'Iwaszkiewicz 2.0′? Tak!” – pisze w oświadczeniu Beata Stasińska z Agencji Literacko-Scenariuszowej, która objęła projekt opieką agencyjną i merytoryczną.

Projekt graficzny serii Iwaszkiewicz 2.0 oraz książki „Pra” wymyśliła i przygotowała Anna Pol. Publikacje będą ukazywać się w twardej oprawie. Wkrótce kolejne tytuły.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi