Wręczono nagrody edytorskie Pióro Fredry i Dobre Strony 2023. Laureatami Karakter i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Druganoga

1 grudnia 2023

W czwartek pierwszy dzień 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek zakończył się wręczeniem nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony dla najlepiej wydanych książek. Laureatami zostali Wydawnictwo Karakter i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Wydawnictwo Druganoga.

Pióro Fredry i Dobre Strony przyznawane są wydawcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym. W odróżnieniu od większość nagród jury nie ocenia treści, a wygląd publikacji.

Decyzją kapituły Pióro Fredry (za publikację dla dorosłych) otrzymała książka „Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u” Wydawnictwa Karakter i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk). Nagroda została przyznana „za adekwatny do zawartości projekt, szeroką skalę rozwiązań graficznych: od klasycznych po intrygujące, choć ryzykowne oraz znakomicie wybrany i zaprezentowany materiał ikonograficzny”.

Nagroda Dobre Strony (dla książki dziecięcej i młodzieżowej) trafiła natomiast do Wydawnictwa Druganoga za publikację „Ziemianie” (tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka). Jury doceniło „nowy, choć stylistycznie oldskulowy obraz naszej planety oraz znakomite i naprawdę urocze ilustracje”.

„Pióro Fredry i Dobre Strony to pierwsze tego typu wyróżnienia w kraju i jedne z najważniejszych, o które – co bardzo mnie cieszy – każdego roku walczy po kilkadziesiąt wydawnictw. Widzimy, że poziom zdecydowanie rośnie, co znaczy, że kondycja edytorstwa jest coraz lepsza” – mówiła podczas uroczystości Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek, która wręczała nagrody wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem. Gospodarz miasta podkreślił, że cieszy go tak liczna obecność wystawców i odwiedzających targi. Dowodzi ona, że stolica Dolnego Śląska nieustannie jest miejscem przyjaznym wielbicielom literatury.

Zgodnie z regulaminem konkursu laureaci otrzymali nagrody w wysokości 20 tysięcy złotych, które zobowiązani są przeznaczyć na publikację kolejnych pozycji wydawniczych. Dodatkowo wręczono im statuetki wrocławskich artystek Agnieszki Leśniak-Banasiak (Pióro Fredry) i Ilony Agaty Brożek (Dobre Strony). Nominowani otrzymali z kolei pamiątkowe grafiki autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza. Zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu książki recenzowała kapituła w składzie Anita Wincencjusz-Patyna, Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski i Andrzej Ociepa.

Zwycięzców ogłoszono w czwartek, 30 listopada, podczas pierwszego dnia 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które potrwają do niedzieli, 3 grudnia. W imprezie bierze udział ponad 220 wydawnictw zarówno z Polski, jak i Rumunii (gościa specjalnego), Czech, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. Dla czytelników zaplanowano rekordową liczbę około 140 spotkań autorskich. Wśród zaproszonych gości są m.in. Marta Herling-Grudzińska, Anna Janko, Ewa Lipska, Jerzy Bralczyk, Maria Woś i Katarzyna Nosowska. Na młodszych odbiorców będą z kolei czekały Julia Popiel, Joanna Balicka, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka czy Mery Spolsky.

[am]
fot. WTDK

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy