Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda odpowiedzialne za program festiwalu Europejski Poeta Wolności 2024

18 grudnia 2023

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ogłosił, że program przyszłorocznej edycji festiwalu Europejski Poeta Wolności stworzą poetki Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda. Wydarzenie odbędzie się w drugiej połowie kwietnia 2024 roku.

Pewne elementy festiwalu pozostają niezmienne. Jest to czas, kiedy publiczność spotyka się z autorami i autorkami tomów nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” oraz poznaje laureatów danej edycji konkursu. Wydarzenia ogniskujące się wokół nagrody stanowią jednak tylko część programu.

„Festiwal to okazja do spotkania ekspertów z różnych dziedzin humanistyki i sztuki, do rozmowy o poezji w sposób odbiegający od utartych schematów. Jesteśmy otwarci na nietypowe formaty działań artystycznych i literackich, pragniemy trafiać z poezją do nowych grup odbiorców. Wielką rolę w realizacji tych zamierzeń odgrywa Rada Programowa” – mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka Działu Literackiego w Instytucie Kultury Miejskiej.

Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w Gdańsku w kwietniu 2024 roku. Jej program stworzą Magdalena Kicińska – dziennikarka i poetka, reportażystka i redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” oraz Małgorzata Lebda – poetka, prozaiczka i badaczka, felietonistka, redaktorka i animatorka kultury. „Cieszymy się, że te świetne poetki i aktywne w sferze kultury kobiety przyjęły nasze zaproszenie do współtworzenia Europejskiego Poety Wolności. Ich wyrazisty głos, znajomość realiów sceny literackiej, otwartość na różne formy poezji i działań to wspaniałe źródło festiwalowych możliwości” – dodaje Kurdwanowska.

Od lewej: Magdalena Kicińska (fot. Ola Cembrowicz i Paweł Snoch dla magazynu „Pismo”) oraz Małgorzata Lebda (fot. Kuba Ociepa)

„Z nagrodą związana jestem od kilku lat – odkąd w 'Piśmie’ mieliśmy okazję ją promować. Dzięki temu regularnie otrzymuję ogromny prezent: możliwość poznania poezji tworzonej w różnych europejskich językach i przekładanej przez najlepszych tłumaczy i tłumaczki. Świadomie używam słowa 'prezent’, bo też tak tę nagrodę i towarzyszący jej festiwal traktuję – jako dar spotkania z wierszami pochodzącymi z różnych krajów (i wrażliwości). Kolejne tomy, które są owocem tych spotkań, zostają ze mną na długo, do wielu z nich wracam. Ta podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie nagroda, jestem więc ogromnie wdzięczna, że tym razem mogę wyrazić swoją wdzięczność współpracując przy tegorocznej edycji festiwalu” – opowiada Magdalena Kicińska.

„Od lat śledzę z uwagą wydarzenia wokół nagrody, festiwalu i serii wydawniczej Europejskiego Poety Wolności. Moja domowa biblioteka ma nawet osobną półkę na tomy wydawane w ramach nominacji, wiele z nich to książki już sfatygowane w lekturze, zaczytane, ważne, takie, którymi dzielę się z bliskimi mi ludźmi. Europejski Poeta Wolności stwarza od wielu lat przestrzeń do spotkań z tłumaczkami, tłumaczami, poetkami, poetami, czytelnikami i czytelniczkami – wierzę, że wynika z tego wiele dobrego, wiele twórczego. Nad Bałtykiem spotykają się głosy z całej Europy i wybrzmiewają w poezji. Stąd moja potężna radość, że – wraz z Magdaleną Kicińską – będę miała przyjemność pracować przy programie Europejskiego Poety Wolności, dzieląc się swoimi doświadczeniami, pomysłami i intuicjami. To dla mnie wyróżnienie i odpowiedzialność, które przyjmuję z wdzięcznością” – mówi Małgorzata Lebda.

[md]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia