Kraków zaprasza na obchody 95. urodzin Stanisława Lema

7 września 2016

95-urodziny-lema
10 i 12 września Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema. Spacer śladami pisarza, pokaz filmu „Kongres” i debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego” ? to punkty programu, na które zaprasza Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Stanisław Lem ? czujny obserwator współczesności i piewca postępu technologicznego, który najchętniej nie wychodził z domu. Ten znany z ciętego języka twórca dziesiątek powieści, opowiadań, esejów i felietonów, którego porównywano niejednokrotnie do H.G. Wellsa, osiągnął wiele. Jego powieści zostały przełożone na 41 języków, sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie, a część została zekranizowana i zaadaptowana na słuchowiska. Większość z nich narodziła się w jego krakowskim mieszkaniu. Wychował pokolenia czytelników na całym świecie i doczekał się zarówno planetoidy jak i pierwszego polskiego satelity naukowego ochrzczonych swoim nazwiskiem. 12 września 2016 obchodziłby swoje 95. urodziny.

Już 10 września odbędzie się urodzinowy spacer szlakiem Stanisława Lema, podczas którego Elżbieta Binswanger-Stefańska opowie o miejscach w Krakowie związanych z pisarzem. Z kolei dwa dni później, 12 września, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się debata poświęcona „Kongresowi Futurologicznemu” ? obszernemu opowiadaniu Lema wydanemu w 1971 roku. W rozmowie pt. „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego” na temat współczesnych polityczno-społecznych kontekstów tekstu Lema wezmą udział: Wojciech Zemek (wieloletni sekretarz pisarza) oraz prof. dr hab. Piotr Popik (Instytut Farmakologii PAN). Spotkanie poprowadzi Elżbieta Binswanger-Stefańska (SWOR ? Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej), a fragmenty „Kongresu Futurologicznego” przeczyta Ziuta Zającówna.

Debacie będzie towarzyszył pokaz filmu „Kongres” z 2013 roku ? międzynarodowa koprodukcja oparta na motywach prozy Lema, którą nagrodzono Europejską Nagrodą Filmową. Reżyser filmu, Ari Folman, tak mówił przy okazji premiery swojego obrazu na temat Stanisława Lema i jego dzieła: „Wielki autor science-fiction w swoim opowiadaniu 'Kongres futurologiczny’ kreuje świat poddany dyktaturze chemicznej kilku potentatów przemysłu farmaceutycznego. Książka napisana w latach sześćdziesiątych opisuje, jak producenci produktów farmaceutycznych sprawują totalną kontrolę nad ludzkimi emocjami: miłością, pożądaniem, zazdrością i strachem przed śmiercią. Lem, zaliczający się (razem z Philipem K. Dickiem) do grona największych proroków i filozofów science-fiction, nawet sobie nie wyobrażał, jak bardzo jego wizja może być aktualna na początku trzeciego tysiąclecia”.

Szczegółowy program obchodów 95. urodzin Stanisława Lema publikujemy poniżej:

10 września popołudniu:

Urodzinowy spacer śladami Stanisława Lema

Prowadzenie: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Zapisy: mailowo poprzez adres swor@swor.pl (w temacie „Spacer z Lemem”)
Czas trwania: 60 min
Limit miejsc: 25 osób

12 września, start godz.:18.00 (wstęp wolny)

Pokaz filmu „Kongres” (2013, reż. Ari Folman)
(Sala Kameralna, Centrum Kongresowe ICE Kraków)

Debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego”

Goście: Wojciech Zemek, prof. dr hab. Piotr Popik
Prowadzenie: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Fragmenty „Kongresu futurologicznego” czyta Ziuta Zającówna
(Centrum Kongresowe ICE Kraków)

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia