Pierwszy polski satelita nazywać się będzie Lem

21 września 2011


Pierwszy polski satelita naukowy oficjalnie otrzymał imię Lem. Uroczystość odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Nazwę satelity wybrali w głosowaniu internauci, a zatwierdziła minister nauki, prof. Barbara Kudrycka, odsłaniając w budynku CBK pamiątkową tablicę. Sztuczny satelita powstaje przy współpracy CBK i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na budowę dwóch takich obiektów 14,2 mln zł.

Zaprojektowany w ramach programu BRITE Lem wejdzie w skład grupy sześciu obiektów, które zostaną umieszczone na orbicie, na wysokości 800 km. Przez kilka lat będą prowadzić precyzyjne pomiary fotometryczne 286 jaśniejszych i gorętszych od Słońca gwiazd.

W pierwotnej wersji głosowania nazwa „Lem” nie była brana pod uwagę, ale została do niego dodana w wyniku akcji internetowej, której pomysłodawcą był Michał Radomił Wiśniewski, publicysta i popularyzator fantastyki w Polsce.

Satelita Lem ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w 2012 roku.

fot. Lema: Wikimedia Commons

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy