Komiksy na dużym ekranie podczas festiwalu Ligatura 2013

27 marca 2013


Podczas tegorocznej edycji festiwalu Ligatura nie zabraknie filmów dokumentalnych na temat historii oraz ikon kultury komiksowej.

Już w czwartek, tj. 18 kwietnia 2013 roku zostanie zaprezentowany film „Comic-Con Episod V – Fani kontratakują” opowiadający o największym w Stanach Zjednoczonych festiwalu poświęconym popkulturze. Dzień później zobaczymy dokument przedstawiający fascynującą ewolucję oraz spuściznę komiksów o Wonder Woman, czyli „Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek”. W niedzielne popołudnie wszyscy fani komiksu zaproszeni są na projekcję filmu „Comic Book Confidential”, klasykę dokumentu i jeden z ważniejszych filmów o komiksie.

Poniżej znajdziecie więcej informacji o poszczególnych filmach:


Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują (reż. Morgan Spurlock)
Opowieść o największym w Stanach Zjednoczonych festiwalu poświęconym popkulturze. To, co zaczęło się w 1970 roku jako skromny konwent fanów komiksu (przyjechało 500 osób), stało się popkulturowym wydarzeniem roku, przyciągającym ponad 140 000 fanów i skupiającym uwagę najbardziej dochodowych gałęzi rozrywki. Morgan Spurlock portretuje ten fenomen za pomocą bardzo ciekawego dramaturgicznego zabiegu: śledzi losy kilku uczestników Comic-Conu, którzy jadą tam zrealizować marzenia. Skip planuje pokazać swoje prace i zostać zawodowym rysownikiem, Holly chce wygrać konkurs na najlepszy kostium, John zamierza oświadczyć się dziewczynie na panelu Kevina Smitha… Dzięki takiej konstrukcji ogląda się ten świetnie zrobiony dokument jak pasjonującą fabułę, dziejącą się w bardzo egzotycznym zakątku świata ? na Comic-Con w San Diego. W filmie wypowiadają się m.in.: Stan Lee, Kevin Smith, Frank Miller i Seth Rogen.
Projekcja 18 kwietnia 2013, godz. 21.30, kino Muza, ul. św. Marcin 30; bilet 5 zł


Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek (reż. Kristy Guevara-Flanagan)
Film „Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek” przedstawia fascynującą ewolucję oraz spuściznę komiksów o Wonder Woman. Począwszy od narodzin tej komiksowej superbohaterki w latach 40. XX w. po powstanie współczesnych dzieł, które stały się prawdziwymi hitami, „Wonder Women!” przygląda się, w jaki sposób popularne silne postaci kobiece często odzwierciedlają społeczny niepokój związany z wyzwoleniem kobiet. Twórcy „Wonder Women!” rozmawiają z Lyndą Carter, Lindsay Wagner, twórcami komiksowymi oraz prawdziwymi superbohaterkami, m.in. Glorią Steinem i Kathleen Hanna, które w pouczający i zajmujący sposób prezentują swoją pozycję w zdominowanym przez mężczyzn gatunku.
Projekcja 19 kwietnia 2013, godz. 22.00, kino Muza, ul. św. Marcin 30; bilet 10 zł


Comic Book Confidential (reż. Ron Mann)
„Comic Book Confidential” dowodzi, że historia amerykańskiego komiksu miała równie burzliwy przebieg, co dzieje rock and rolla. Dzięki, takim artystom jak Robert Crumb, Will Eisner, czy Art Spiegelman dokonała się prawdziwa rewolucja. Komiks ?wydoroślał?, przestał być medium wyłącznie dla dzieci. Stał się częścią amerykańskiej kontrkultury. Jak się okazuje między rysunkowymi kadrami można ukryć zapas dynamitu, przy którym bledną wszystkie punkowe kawałki razem wzięte. „Comic Book Confidential” to klasyka dokumentu i jeden z ważniejszych filmów o komiksie. Teraz dostępny w Polsce! Ron Mann w interesujący i pouczający sposób łączy wywiady, materiały archiwalne i animację. Ten pełnometrażowy dokument, jest portretem dwudziestu dwóch najbardziej znaczących artystów tworzących komiksy, powieści graficzne i paski komiksowe w Ameryce Północnej. Film przedstawia historię komiksu aż do końca lat 80-tych. „Comic Book Confidential” dostarcza odpowiedzi na egzystencjalne pytanie dwudziestego wieku, po raz pierwszy zadane przez Zippy the Pinhead: „Czy jeszcze się dobrze bawimy?”.
Projekcja 21 kwietnia 2013, godz. 14.00, kino Muza, ul. św. Marcin 30, bilet: 10 zł

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia