banner ad

Robert Crumb

data urodzenia: 30 sierpnia 1943
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://rcrumb.com/

Biografia:

Amerykańska ikona undergroundowego komiksu. Zaczął rysować już jako trzylatek. Pierwsze komiksy tworzył razem z braćmi (on rysował, oni wymyślali scenariusze). W 1962 roku przeprowadził się do Cleveland, gdzie znalazł zatrudnienie jako projektant pocztówek dla American Greetings. Rozwijająca się w drugiej połowie lat 60. kontrkultura sprzyjała rozwojowi undergroundowego komiksu. Crumb przeniósł się do San Francisco i przy wsparciu Dona Donahue wypuścił pierwszy numer legendarnego zina „Zap Comix” (drukiem zajął się bitnik Charles Plymell). Numery czasopisma wypełnione były obrazoburczymi komiksami, kpiącymi z amerykańskich mitów – polityki, religii i seksu. W międzyczasie Crumb stworzył swoje najbardziej rozpoznawalne postacie – Kota Fritza i Pana Naturalnego.

W drugiej połowie lat 70. popularność Crumba zdecydowanie osłabła. Sukces wrócił ze zdwojoną siłą dopiero w następnej dekadzie. O ilustracje rysownika biły się najpoczytniejsze amerykańskie tygodniki. Doszło m.in. do współpracy z Charlesem Bukowskim. Nakręcono nawet poświęcony artyście film dokumentalny. W 1991 Crumba wprowadzono do „Will Eisner Comic Book Hall of Fame”.

Z czasem komiksy Crumba stawały się coraz bardziej autobiograficzne. Ostatnio zrobiło się o nim głośno dzięki komiksowej wersji „Księgi Genesis”.

Komiksy:

2009 – Księga Genesis
Pan Naturalny
Kot Fritz