4 Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura 2013

14 marca 2013


W dniach od 18 do 21 kwietnia w Poznaniu odbędzie się 4 Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura 2013. Booklips.pl jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Ligatura to wydarzenie wyjątkowe na skalę nie tylko Polski, ale i regionu środkowej Europy. Festiwal wyróżnia stawianie na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii oraz kilka wyjątkowych rozwiązań promocyjno – popularyzatorskich. Ligatura pokazuje, co ciekawego dzieje się w sztuce komiksowej oraz jak różnorodne estetycznie i fabularnie jest to medium.

Na tegoroczną edycję festiwalu składać się będą następujące bloki programowe:

Ligatura Pitching 2013 – jedyne na świecie pitchingi komiksowe. To seria spotkań autorów wyselekcjonowanych spośród zgłoszeń projektów z międzynarodową komisją jurorów. Celem spotkań jest promocja najciekawszych artystów oraz publikacja zwycięskich prac. Spotkania mają formę krótkich 5 minutowych prezentacji pomysłu na album, serię lub krótszą formę komiksową. Prezentacja może mieć charakter multimedialny, może być przedstawieniem szkiców, bądź gotowych plansz i scenariusza.

Wystawy tematyczne prezentujące dokonania sztuki komiksu w obszarach problematyki społecznej, artystycznej, feministycznej, autorefleksji gatunku.10 międzynarodowych wystaw i 3 wystawy polskie oraz wystawy towarzyszące.

East Cover Market, czyli stoiska handlowe w miejscach festiwalowych (Centrum Kultury Zamek), gdzie swoje publikacje będą prezentować wystawcy z Czech, Łotwy, Niemiec, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Holandii, Ukrainy, Finlandii i Polski.

Wykłady mistrzowskie – spotkania z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu.

Checkpoints – przegląd filmów dokumentalnych i animowanych, wykorzystujących elementy języka komiksu i interpretujących ikony kultury komiksowej.

Organizatorem festiwalu jest poznańska Fundacja Tranzyt. Szczegółowe informacje na temat Ligatury znaleźć można na stronie: http://www.ligatura.eu/.

Poniżej prezentujemy wideo-zapowiedź tegorocznej edycji festiwalu:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia