Jerzy Jarniewicz drugim gościem festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa w Sosnowcu

13 marca 2023

W piątek 17 marca w auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbędzie się drugie wydarzenie 3. edycji festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa. W roli głównej wystąpi Jerzy Jarniewicz, znakomity poeta, tłumacz i eseista, laureat Nagrody Literackiej Nike 2022 za książkę „Mondo cane”, autor przekładu wydanego właśnie tomu wierszy Margaret Atwood. Spotkanie z pisarzem poprowadzi Marian Kisiel. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Można powiedzieć, że gdyby polska literatura nie miała Jerzego Jarniewicza, trzeba by go było wymyślić. Jarniewicza, domagającego się uwalniania słów z ich skostniałych funkcji i form, spuszczania ich ze smyczy konwencji i ułudy bezpieczeństwa. Jarniewicza tworzącego z podejrzliwością i dystansem, a zarazem z niezwykłą swobodą i fantazją. Jarniewicza prowokatora, niezrównanego i bezlitosnego polemisty. Jarniewicza, tłumacza i redaktora przyswajającego brakujące elementy światowej prozy i poezji. Jarniewicza poetę, obdarzonego siłą niszczącą to, co oczywiste i banalne, konsekwentnie wnoszącego do literatury wiecznie żywe idee kontrkulturowej rewolty. Jarniewicza, który na naszych oczach staje się aksjomatem rodzimej literatury, a jednocześnie odmawia wejścia w rolę autorytetu i nobliwego mędrca. Pokusa odmowy współudziału jest wszakże silniejsza” – przedstawia gościa Bartłomiej Majzel z Zagłębiowskiej Mediateki.

„Powodów, aby wymyślić Jarniewicza byłoby wiele, dowodów, dla których jest konieczny i nieodzowny, aż nadto. Na szczęście wymyślać go nie trzeba. Bo Jarniewicz jest, istnieje, tworzy i mimo wieku, w którym większość mężczyzn myśli częściej o emeryturze, niż o obalaniu starego porządku, dopiero nabiera rozpędu. Trudno go nazwać naszym dobrem narodowym. Jest raczej wywrotowcem. Niepokoi. Jest wyrzutem sumienia. Tykającą bombą. Literackim rozbójnikiem, przed którym trzeba mieć się na baczności, bo w każdej chwili może wywinąć jakiś numer, że nawet się nie spostrzeżemy, a wylądujemy na ziemi. Jest barwnym ptakiem przypominającym, że literatura nie znosi przeciętności i szarości” – dodaje.

Dorobek poetycki, translatorski, eseistyczny i krytyczny Jerzego Jarniewicza jest imponujący. To autor piętnastu książek eseistycznych i krytycznoliterackich, m.in. nominowanych do Nike „Lista obecności” i „Tłumacz między innymi”. Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, m.in. wyróżniony Nagrodą Poetycką Silesius tom „Puste noce” oraz uhonorowany Nagrodą Literacką Nike „Mondo cane”. Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Ursulę K. Le Guin czy Margaret Atwood. Opracował także antologie: „Sześć poetek irlandzkich”, „Poetki z Wysp” (z Magdą Heydel) i „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego”.

„Każda z jego książek popycha literaturę w nieznaną dotąd stronę. Uchyla nowe drzwi. Można jednak odnieść wrażenie, że przez całe życie szedł po to, aby napisać 'Mondo cane’. Nie dlatego, że otrzymał za tę książkę Nagrodę Nike oraz Nagrodę Tuwima. Nagrody nie mają znaczenia. Ta błyskotliwa i przepiękna książka zatrzymuje nas na moment, związuje nam ręce. Wprowadza w dziwny stan, w którym uświadamiamy sobie, że poezja – jak mówi poeta – ma największy potencjał 'wychwytywania sygnałów, które wysyła nam świat’. Pozostaje dla wielu kołem ratunkowym. Przestrzenią wzruszenia i dramatu. Cytując Edwarda Stachurę, można by napisać, że 'tu się walczy o życie, nie o nieśmiertelność’. Poezja, która przekracza znaczenia poszczególnych słów, potrafi milczeć, szeptać. Nie udziela odpowiedzi. Zbliża. Zadaje pytania” – komentuje Majzel.

Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem zaplanowano w auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu w dniu 17 marca o godz. 18:00. Rozmowę poprowadzi Marian Kisiel – poeta, eseista, tłumacz, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie zorganizowano w ramach 3. edycji festiwalowego cyklu wydarzeń literacko-muzycznych Przestrzeń Słowa. Projekt obejmuje comiesięczne wielowątkowe wydarzenia, które odbywają się od lutego, oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (16-29 października). Podczas inauguracji tegorocznej odsłony cyklu wystąpił Piotr Metz, który zaprosił licznie zgromadzoną publiczność do beatlesowskiej, rebelianckiej wędrówki w przeszłość. W najbliższych miesiącach organizatorzy zaproszą na koncert grupy Piksele, połączony ze spotkaniem z liderem, wokalistą i poetą Wojciechem Brzoską (kwiecień) oraz na występ fenomenalnej francuskiej formacji Stranded Horse (maj). W kolejnych miesiącach w programie Przestrzeni Słowa pojawi się wielu fascynujących artystów, którzy będą stopniowo ogłaszani. Tegoroczna edycja Przestrzeni Słowa odbywa się pod hasłem „Przebudzenie”.

Booklips.pl jest jednym z patronów medialnych Przestrzeni Słowa.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia