W Sosnowcu rusza 3. edycja festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa

17 lutego 2023

W Sosnowcu rozpoczyna się 3. edycja festiwalowego cyklu wydarzeń literacko-muzycznych Przestrzeń Słowa. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 23 lutego w auli Zagłębiowskiej Mediateki i ma mieć muzyczny charakter. W rolach głównych wystąpią: dziennikarz Piotr Metz, zespół The Beatles oraz ich klasyczna płyta „Revolver”, która z końcem ubiegłego roku ukazała się w odświeżonej, poszerzonej i zremasterowanej wersji.

Międzynarodowy i interdyscyplinarny festiwalowy cykl Przestrzeń Słowa zaplanowany jest w tym roku od lutego do października pod hasłem „Przebudzenie”. Obejmuje comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy festiwal. W programie tegorocznej edycji Przestrzeni Słowa pojawi się wielu artystów, którzy stopniowo będą ogłaszani przez organizatorów.

Podczas dotychczasowych dwóch edycji wydarzenia wystąpili m.in. Ewa Lipska, Irvine Welsh, Rod Mengham, Jurij Andruchowycz, Chulud Szaraf, Hatif Janabi, Marcin Świetlicki, Przemysław Czapliński, Tadeusz Sławek, Filip Łobodziński, Filip Zawada, Artur Rojek, Wojciech Bonowicz, Tomasz Różycki, Wojciech Waglewski, Urszula Honek i wielu innych. Koncerty zagrali m.in. Tymon Tymański, Variété, Morświn & Marcin Świetlicki, dylan.pl oraz Kirszenbaum.

3. edycja Przestrzeni Słowa zainaugurowana zostanie w czwartek 23 lutego o godz. 18:00 spotkaniem poświęconym płycie „Revolver” zespołu The Beatles. Przełomowy album z roku 1966 zapoczątkował nową erę eksperymentalnej, awangardowej psychodelii dźwiękowej, przyniósł kulturową zmianę i wyznaczył ważny zwrot w twórczej ewolucji The Beatles. Płyta odzwierciedla coraz silniejsze zainteresowania Lennona LSD oraz fascynację Harrisona muzyką hinduską. Maestrię albumu podkreśla doskonała produkcja Georga Martina, który zastosował przeróżne fascynujące sztuczki i zabiegi, dzięki którym brzmienie „Revolver” jest tak niezwykłe i prekursorskie. Z tej nieoczywistej wypadkowej wyłoniła się nieznana dotąd muzyka psychodeliczna, która wkrótce zainspirowała swą mocą dziesiątki zespołów, w tym The Cream czy Pink Floyd.

„Od momentu wydania tej płyty zaczął pękać znany dotąd muzyczny świat. Ileż razy w historii The Beatles dokonywali rewolucyjnych gestów, zmieniając panoramę światowej kultury? Wielokrotnie. Jednak w momencie wydania albumu 'Revolver’, w roku 1966, zespół dopiero wchodził w ów najbardziej rewolucyjny i najbardziej twórczy okres artystycznej działalności. Wciąż mieli jeszcze przed sobą tworzenie fascynującego 'Sierżanta Pieprza’, 'Żółtej Łodzi Podwodnej’ oraz 'Białego Albumu’. Wciąż nie ujrzały światła dziennego być może ich najwspanialsze i najdojrzalsze dzieła: 'Abbey Road’ i 'Let It Be'” – komentuje Bartłomiej Majzel z Zagłębiowskiej Mediateki. „Na albumie 'Revolver’ Beatlesi ostatecznie zerwali z dotychczasowym wizerunkiem i pokazali się jako zespół, który w genach ma zapisane przekraczanie granic” – dodaje.

„Jako że dla organizatorów Przestrzeni Słowa tropienie tego, co prekursorskie, nowatorskie i przełomowe w świecie kultury, zawsze było kluczowe, z radością inaugurujemy 3. edycję Przestrzeni Słowa wydarzeniem dedykowanym legendarnej płycie 'Revolver’ grupy The Beatles. Okazja jest wyjątkowa. Wraz z końcem roku 2022 światło dzienne ujrzała zremiksowana, poszerzona i odświeżona w studiach Petera Jacksona (’Władca Pierścieni’) wersja albumu, która zabrzmi w całości w doskonałej dźwiękowej jakości na sprzęcie Hi-Fi, który zostanie sprowadzony specjalnie na to wydarzenie” – wyjaśnia Majzel.

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja nagrań demo, teledysków oraz odsłuchanie, na wysokiej klasy sprzęcie Hi-Fi, nowej wersji albumu „Revolver” oraz wernisaż wystawy poświęconej historii tego legendarnego dzieła. Całość poprowadzona zostanie przez dziennikarza Piotra Metza. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia