Hłasko.Update. Gdański Archipelag Kultury zapowiada cykl wydarzeń poświęconych autorowi „Pięknych dwudziestoletnich”

18 kwietnia 2024

Gdański Archipelag Kultury przygotował nowy projekt edukacji kulturalnej pod nazwą Hłasko.Update. Od drugiej połowy kwietnia do grudnia w ośmiu domach kultury GAK odbędzie się seria wydarzeń poświęconych Markowi Hłasce.

Rok 2024 został ogłoszony m.in. Rokiem Marka Hłaski. Obchodzony on będzie również w instytucjach Gdańskiego Archipelagu Kultury. „Inspirując się mottem z powieści 'Sowa córka piekarza’ – 'Dano ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz…’, domy kultury GAK opowiedzą historię tego niepokornego twórcy, nazywanego często 'kaskaderem literatury'” – czytamy w komunikacie.

Gdański Archipelag Kultury przygotowuje cykl wydarzeń skupionych wokół postaci i twórczości pisarza, które staną się punktem wyjścia do rozmów na trudne tematy, nieobce Hłasce, ale wciąż aktualne.

Projekt Hłasko.Update ma się składać z 10 interdyscyplinarnych wydarzeń wpisujących się w szeroko pojętą edukację kulturalną. W ramach tej inicjatywy zapowiedziano projekcje filmowe, spotkania literackie, wspólne czytanie, koncerty, spektakle i wiele innych wydarzeń, podczas których zwrócona zostanie uwaga na zmiany społeczne, jakie zaszły od czasów, w których tworzył Marek Hłasko.

„Podjęta zostanie dyskusja o problemach dorastania, młodzieńczego buntu, miłości, problemach z uzależnieniem, kryzysach psychicznych a także świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego. Sprawdzimy, które z tematów poruszanych w utworach Marka Hłaski, są wciąż aktualne pomimo zmian systemowych i kulturowych w polskiej rzeczywistości” – informują organizatorzy.

Jak podkreślono, celem projektu nie jest ocena autora „Pięknych dwudziestoletnich”, lecz raczej próba zrozumienia jego samego, jak i jego twórczości.

Poniżej przedstawiamy program wydarzeń Hłasko.Update w domach kultury GAK w Gdańsku (większość wydarzeń adresowana jest do młodzieży i dorosłych):

25 kwietnia, godz. 18:00-20:00 – Imieniny Hłaski – Plama GAK na Zaspie
Warsztaty czytelnicze oparte na wspólnej lekturze wybranych utworów Marka Hłaski. To okazja do poznania twórczości prozaika, a także dialogu o literaturze skupionym wokół osobistych interpretacji i emocji uczestników. Warsztaty poprowadzą Mac Lewandowski i Katarzyna Andrulonis.

25 maja, godz. 18:00 – Kim był Marek Hłasko? – Scena Muzyczna GAK na Oruni
Spotkanie eksperckie z Radosławem Młynarczykiem, który opowie o życiu i twórczości prozaika, tworząc bezpieczną przestrzeń do dyskusji.

5-16 czerwca, godz. 10:00-13:00 – W dźwiękowym świecie Marka Hłaski – Winda GAK w Dolnym Wrzeszczu
Warsztaty tworzenia słuchowiska i dokumentu dźwiękowego. Osoby uczestniczące w warsztatach zgłębią tajniki tworzenia reportażu dźwiękowego pod okiem dziennikarki Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot, inspiracją będzie postać i twórczość Marka Hłaski.

25 lipca, godz. 19:00 – Projekcja „Bazy ludzi umarłych” – Projektornia GAK w Brzeźnie
Projekcja filmu zostanie poprzedzona rozmową na temat noweli „Następny do raju” Marka Hłaski, która była inspiracją do stworzenia scenariusza. Po filmie odbędzie się krótka dyskusja, w której udział wezmą uczestnicy seansu.

8 sierpnia, godz. 17:30 – Projekcja „Idola” Feliksa Falka – Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej
Film będzie punktem wyjścia do dyskusji o micie postaci Marka Hłaski. Omówiony zostanie również tzw. „hłaskoizm” i inne „idoloizmy” w budowaniu własnego wizerunku i osobowości.

21 września, godz. 20:00-22:00 – Jak brzmi Hłasko? – Skwer Świętopełka, Gdańsk Główny
Instalacja dźwiękowa będąca prezentacją w przestrzeni publicznej, utworów, które są przełożeniem tekstów literackich na formę muzyczną, zebranych w ramach Open call. Zgłoszenia od artystek i artystów młodego pokolenia przyjmowane będą w dniach od 15 maja do 15 lipca.

18 października, godz. 18:00 – Hłasko.Hłasko – Gama GAK w Letnicy
Warsztaty pisarskie z Mariną Dobrowską. Podczas warsztatów poruszone zostaną tematy buntu, idoli i włóczęgostwa w oparciu o teksty Marka Hłaski.

4-30 listopada – Młodzi dwudziestoletni – Plama GAK na Zaspie
Akcja artystyczna i warsztaty dla młodych dorosłych. Działanie animacyjne dla osób piszących. Teksty i biografia Hłaski zostaną wykorzystane do stworzona instalacji artystycznej, która nakreśli korelację pomiędzy nimi, a pokoleniem „młodych dwudziestoletnich”.

7 grudnia, godz. 17:00-19:00 – Czytanie kolektywne – Dom Sztuki GAK na Stogach
Wspólne czytanie w grupie znajomych staje się istotnym składnikiem więzi społecznych. Wspólna lektura służy zapoznaniu się z tekstem i jest pretekstem do interakcji. Czytając, każdy ma inne myśli, a czytając wspólnie nawiązuje się relację będącą fundamentem wspólnoty czytających.

7 grudnia, godz. 19:00 – Hłasko. Interpretacje – Stacja Orunia GAK
Pokaz finałowy zebranych w ramach Open call etiud i monologów prezentujących autorskie interpretacje twórczości Marka Hłaski przygotowane przez aktorów i aktorki z całej Polski. Zgłoszenia od aktorów i aktorek młodego pokolenia przyjmowane będą w dniach od 24 lipca do 27 października.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia