Gwiazdy polskiej literatury w każdy czwartek na placu Bankowym w Warszawie

23 lipca 2019


Krzysztof Varga, Małgorzata Rejmer, Manuela Gretkowska, Joanna Bator i Jacek Dehnel to pisarze, z którymi warszawiacy będą mieli okazję spotkać się podczas literackich wieczorów na Placu Bankowym. Cykl czwartkowych dyskusji, prowadzonych przez dziennikarzy i krytyków literackich, potrwa od 25 lipca do końca sierpnia. Każde spotkanie będzie szansą do zdobycia egzemplarza książki z autografem autora.

Podczas pierwszego spotkania literackiego na placu Bankowym, już 25 lipca, warszawiacy będą mieli okazję poznać twórczość pisarza, krytyka i dziennikarza ? Krzysztofa Vargi. Z autorem powieści „Sonnenberg”, nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, porozmawia Piotr Bratkowski. Autor opowie publiczności o kulisach powstawania książki, która w brawurowy i dowcipny sposób opisuje historię życia kilkorga mieszkańców Budapesztu i stanowi hołd dla tego niezwykłego miasta.

Krzysztof Varga (fot. J. Wojnarowska).

W następny czwartek, 1 sierpnia, zieloną strefę placu Bankowego odwiedzi Małgorzata Rejmer, pisarka i reportażystka, autorka powieści „Toksymia” oraz reportaży „Bukareszt” i „Błoto słodsze niż miód”, która ma na koncie nominację do Nagrody Literackiej „Nike” i Paszport Polityki. Rozmowę z autorką również poprowadzi Piotr Bratkowski. Fanów „Kosmitki”, „Europejki” czy „Trudno się z miłości podnieść” ucieszy wydarzenie zaplanowane przez organizatorów na 8 sierpnia. Tego dnia z czytelnikami spotka się Manuela Gretkowska. Rozmowę z autorką o książkach, literackich inspiracjach i współczesnej Polsce poprowadzi Patrycja Pustkowiak.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się po nieco dłuższej przerwie ? 22 sierpnia. Tego wieczoru publiczność spotka się z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za „Ciemno, prawie noc”. Pisarka w rozmowie z Piotrem Bratkowskim opowie o pracy nad kolejnymi powieściami. Z pewnością nie zabraknie pytań o podróże, które często stają się inspiracją jej twórczości. Ostatnim wydarzeniem z cyklu będzie spotkanie z Jackiem Dehnelem, zaplanowane na 29 sierpnia. Pretekstem do rozmowy, którą poprowadzi dziennikarz Leszek Bugajski, jest nowa książka pisarza „Ale z naszymi umarłymi”, która miała premierę w czerwcu.

Specjalnie dla uczestników spotkań literackich na placu Bankowym organizatorzy przewidzieli quizy związane z twórczością autorów, w których nagrodami będą egzemplarze książek z autografami.

Zielona przestrzeń Placu Bankowego w Warszawie to miejska strefa kultury i ekologii, wypełniona roślinami, wodnymi kurtynami i wygodnymi siedziskami. Projekt łączy idee poprawy jakości życia z edukacją na temat recyklingu i bogatym programem kulturalnym. Poza spotkaniami z pisarzami, cyklicznie odbywać się będą tam koncerty, animacje i warsztaty ekologiczne. Do dyspozycji warszawiaków oddano również wystawę plenerową o historii placu Bankowego, roli przestrzeni publicznych i zdrowym mieście oraz pawilon z jedzeniem i napojami, a także food trucki.

Wszystkie spotkania odbędą się o godzinie 19:00. Organizatorem cyklu wydarzeń jest miasto Warszawa.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia