Jacek Dehnel napisał powieść o zombie. Znamy pierwsze szczegóły fabuły

15 marca 2019


Wydawnictwo Literackie zapowiedziało na czerwiec nową książkę Jacka Dehnela. „Ale z naszymi umarłymi” może zaskoczyć czytelników „Lali” i „Krivoklata”, ma to być bowiem „powieść o zombie”, jak to określił sam autor.

„Do Europy ? tak, ale razem z naszymi umarłymi” ? pisała Maria Janion. Ta myśl stała się punktem wyjścia nowej powieści Jacka Dehnela. Zgodnie z zapowiedzią wydawcy ma być trochę śmieszno, trochę straszno, a na pewno bardzo aktualnie.

Akcja książki toczy się współcześnie głównie w stolicy Małopolski. W pewnej krakowskiej kamienicy mieszka cały przekrój polskiego społeczeństwa. W tym Kuba i jego chłopak, Tomek. Kuba jest dziennikarzem. Wraz z ekipą telewizyjną trafia na cmentarz w Cikowicach pod Bochnią, skąd napływają informacje o napadach na groby i wykradzionych ciałach. Nie byłoby w tym może nic aż tak niezwykłego, gdyby nie jeden zagadkowy szczegół ? nagrobne płyty zostały rozbite? od środka.

I wtedy zaczyna się prawdziwe literackie szaleństwo! Kolejny cud nad Wisłą? Próba mająca zjednoczyć naród? Polska w ferworze! Medialna gorączka, polityczne oskarżenia i społeczne nastroje, od paniki po euforię. Tymczasem sytuacja stopniowo wymyka się spod kontroli? Bo są na świecie rzeczy, o których nie śniło się czytelnikom.

„Ale z naszymi umarłymi” to pierwsza książka Jacka Dehnela, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krakowska oficyna kilka dni temu poinformowała, że podpisała umowę z pisarzem. Sam autor swoje nowe dzieło określił w jednym z wywiadów jako „powieść o zombie”. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu w „Dzienniku roku chrystusowego”, pisząc o pracy nad „Matką Makryną”, Dehnel odnotował: „Powieść to jakieś przekleństwo, orka, którą można przerwać, ale do której wraca się niebywale ciężko. Nie znoszę pisania powieści, a to jedyny ? może dlatego właśnie ? szanowany jeszcze w Polsce dział literatury. Miałbym ochotę rzucić całą tę 'Makrynę’ i zabrać się do czegoś lekkiego i przyjemnego, do książki o zombie chociażby”. Czyżby więc Dehnel w końcu wprowadził w czyn to literackie pragnienie? O tym przekonamy się już niebawem.

Premiera powieści „Ale z naszymi umarłymi” zapowiedziana jest na 22 czerwca. Jako pierwsi fragmenty książki usłyszeli miłośnicy twórczości pisarza, którzy zjawili się 14 marca w Księgarni Karakter w Krakowie na spotkaniu w ramach cyklu „Teksty przed korektą”.

[am]
fot. Cezary Rucki / Wydawnictwo Literackie

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy