2. edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu
W dniach od 11 do 15 października Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fabuły. Z czytelnikami spotkają się m.in. Michał Witkowski, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Wit Szostak, Andrzej Muszyński i Stefan Chwin.
Idea Festiwalu Fabuły wyrosła z przekonania, że snucie i słuchanie opowieści jest jedną z naszych podstawowych i oczywistych potrzeb, a literatura spełnia ją pierwsza i najpełniej. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2014 roku i w założeniu ma mieć charakter biennale. Co dwa lata do Poznania zapraszani będą autorzy najciekawszych i najważniejszych zdaniem organizatorów książek prozatorskich wydawanych w Polsce, nie tylko powieści, ale i eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych. Ważne jest także zestawienie ze sobą różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów, a więc rozmaitych sposobów widzenia współczesności i jej najważniejszych problemów, a przez to wzbogacenie i poszerzenie umiejętności świadomego odbioru nie tylko literatury, ale i dyskursu publicznego.
Festiwal skierowany jest do szerokiej publiczności, o czym przekonała już jego pierwsza edycja. Szczególne zaproszenie organizatorzy kierują pod adresem młodzieży ? studentów, licealistów, gimnazjalistów oraz do dzieci, dla których także przygotowano interesujące punkty programu.
„Szukamy różnych sposobów opisywania bliskiego i dalekiego świata oraz samych siebie. Z tych poszukiwań wynika jasno ? jedna opowieść nam nie wystarcza. Nie ma bowiem takiej opowieści, która pozwoliłaby uchwycić całość ważnych rzeczy i spraw czy sprawdzić się na każdym etapie naszego życia i w każdym momencie historii. Doświadczanie i rozumienie świata polega na konfrontowaniu oraz wymianie fabuł. To właśnie one rządzą intelektem, wyobraźnią i emocjami, a zalecają się do nas zewsząd. Sztuka narracyjna jest wszechobecna ? od epopei Homera, przez Sienkiewicza, który wedle statystyk jest najbardziej poczytnym polskim pisarzem, po seriale, gry komputerowe, reklamy, kabarety…” – pisze kurator festiwalu, Marcin Jaworski. „Fabuła to także przyjemność! Kto zachwycił się opowiadaniami Sapkowskiego czy grą 'Wiedźmin’, kto spędził noc z kolejnym sezonem 'House of Cards’, ten wie, że to zapomnienie się i odcięcie od rzeczywistości, dzięki któremu czujemy się lepiej i lepsi, uzależnia jak każda używka psychoaktywna”.
Wszystkich, którzy chcą posłuchać dobrych historii i spotkać się z ich wybitnymi twórcami, zapraszamy do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 80/82. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie poniżej.
11.10.2016 (wtorek)
godz. 17:00, Scena Nowa
FILOZOF W PODRÓŻY. KRZYSZTOF ŚRODA
Prowadzenie: Marcin Jaworski
Właśnie opublikował książkę „Las nie uprzedza” o samotnych podróżach do Czeczenii i Maroka. Ale reporterska relacja jest tu pretekstem do opowieści o świecie, ludziach, książkach (jednym z bohaterów jest Jan Potocki) i o sobie. To traktat o rzeczach najtrudniejszych do nazwania, jak bycie świadkiem śmierci, napisany precyzyjną, skondensowaną polszczyzną.
godz. 19:00, Scena Nowa
DOBRZE SIĘ MYŚLI FABUŁĄ? Spotkanie z udziałem: PRZEMYSŁAWA CZAPLIŃSKIEGO, JANA GONDOWICZA i RYSZARDA KOZIOŁKA
Prowadzenie: Katarzyna Kuczyńska-Koschany
Trudno zrozumieć siebie bez rozumienia literatury, która nas otacza, po którą sięgamy z ciekawości, dla przyjemności, z obowiązku. Ale nie chodzi o to, by nadać jej znaczenie raz na zawsze, aleby za każdym razem odkryć coś innego. Weźmy na przykład Sienkiewicza, najchętniej kupowanego polskiego pisarza, którego Ryszard Koziołek brawurowo i przekonująco odczytał na nowo, albo kategorię sarmatyzmu, którą we współczesnej, kapitalistycznej Polsce dostrzegł i opisał Przemysław Czapliński. Z kolei Jan Gondowicz ?wierzy w książkę i w mało co więcej?. Każdy z gości panelu jest wybitnym znawcą prozy polskiej i obcej, wszyscy są znakomitymi stylistami i sugestywnymi krytykami. To spotkanie będzie początkiem rozmowy o fabułach, którymi myślimy?
12.10.2016 (środa)
godz. 17:00, Sala Wielka
RZECZPOSPOLITA CHŁOPSKA. JAKUB MAŁECKI, ANDRZEJ MUSZYŃSKI, MACIEJ PŁAZA
Prowadzenie: Bogumiła Kaniewska
Polska jest najbardziej rolniczym krajem Unii Europejskiej, wieś pozostaje dla nas miejscem wyjątkowym i osobnym. Refleksja nad dziejami polskich chłopów od pańszczyzny po ludowy PRL jest wciąż poszerzana, budując naszą tożsamość. Literatura pokazywała to od dawna (Myśliwski, Nowak czy Pilot), ale dopiero od niedawna jako społeczeństwo przechodzimy od wstydu, że wszyscyśmy z chamstwa, do tęsknoty za czymś nieodwołalnie utraconym ? mitem, zmysłowym konkretem, przeszłością rodzinną… Pobudki mamy różne: terapeutyczne, patriotyczne albo ekologiczne. Zawsze chodzi o pełniejsze doświadczanie świata.
godz. 19:00, Sala Wielka
SZTUKA REPORTAŻU. MAŁGORZATA SZEJNERT
Prowadzenie: Jarosław Borowiec
Trudno przecenić zasługi Małgorzaty Szejnert dla współczesnego polskiego reportażu, który tak chętnie dziś czytamy. Współtworzyła i przez piętnaście lat prowadziła dział reportażu w „Gazecie Wyborczej”, a młodsi koledzy i koleżanki, dawni uczniowie, niezmiennie mówią o niej z wdzięcznością, czułością i respektem: królowa, generał. Jest autorką książek będących klasą samą dla siebie, które łączą rozmach sagi i rzeczowość dokumentu, precyzję stylu i sztukę rozmowy.
13.10.2016 (czwartek)
godz. 17:00, Scena Nowa
AWANTURNIK STYLU. MACIEJ HEN
Prowadzenie: Marta Kowerko-Urbańczyk
„Solfatara”! Już dawno nie było takiej polskiej powieści. Historyczno-przygodowej, z wciągającą fabułą i kunsztowną kompozycją, ze świetnie zrekonstruowanym tłem epoki (siedemnastowieczne Włochy) i błyskotliwymi nawiązaniami do arcydzieł Cervantesa czy Potockiego. No i ci bohaterowie pełni pasji. A jakim wysmakowanym językiem wszystko to opisane! Elegancka bezczelność.
godz. 19:00, Sala Wielka
BYĆ POLSKĄ PISARKĄ. SYLWIA CHUTNIK
Prowadzenie: Agnieszka Gajewska
Sylwia Chutnik jest pisarką o wyrobionym, wyrazistym i rozpoznawalnym idiomie. Opisywane przez nią bohaterki należą do najciekawszych w literaturze najnowszej. Z feministycznej, co nie znaczy tylko kobiecej, perspektywy opowiada o sprawach podstawowych, pokazując ich inne znaczenia, komplikując zdroworozsądkowe definicje. Takie są jej opowieści o polskiej historii. Szczególne miejsce zajmują tu dwudziestowieczne dzieje Warszawy, rodzinnego miasta pisarki, autorki przewodnika „Warszawa kobiet”. Perspektywa, z której opowiada swoje fabuły, tworzy spójną całość z jej ? także docenianą ? działalnością publiczną, m.in. jako prezeski fundacji MaMa.
14.10.2016 (piątek)
godz. 17:00, Scena Nowa
„O NICH TUTAJ”. PIOTR SOMMER
Prowadzenie: Weronika Szwebs, Krzysztof Hoffmann
Wyczucie polszczyzny Piotra Sommera jest legendarne. Znają je wszyscy czytelnicy jego wierszy, przekładów, szkiców krytycznych oraz prowadzonych przez niego i z nim rozmów (polecamy właśnie wznowiony w poszerzonej wersji zbiór wywiadów „Ucieczka w bok”). Tym razem wystąpi przede wszystkim jako redaktor „Literatury na Świecie” i autor znakomitej antologii tekstów „o języku i przekładzie” pt. „O nich tutaj”. Każdy z wybranych przez Sommera esejów to także po prostu kawał świetnej krytyki literackiej, który pozwala lepiej zrozumieć, co i o czym czytamy w przekładach. Spotkanie dla wszystkich szukających dobrej, dobrze przełożonej fabuły.
godz. 19:00, Sala Wielka
CODZIENNA GROZA. ŁUKASZ ORBITOWSKI
Prowadzenie: Joanna Bednarek
Przeszedł drogę od fantastyki do realizmu, na której niewiele zgubił, a wiele się nauczył. Jest prozaikiem kompletnym, nie boi się żadnej konwencji. Poza tym pisze o grach komputerowych i filmowych horrorach, jest felietonistą i blogerem, prowadzi program w TVP Kultura, bywał ghostwriterem. Do Poznania przywozi nagradzaną powieść „Inna dusza”, jak twierdzą recenzenci, jego najlepszą książkę. Orbitowski doskonale panuje nad literackim warsztatem, potrafi wciągającą fabułę powieści gatunkowej uczynić wehikułem nieoczywistej prozy o dzisiejszej Polsce.
godz. 21:00, Sala Wielka
MICHAŁ, MICHAŚKA, FYNFUNDCFANCYŚ. MICHAŁ WITKOWSKI
Prowadzenie: Błażej Warkocki
Ach, Witkowski! Same z nim kłopoty? Jedna z najwyrazistszych postaci polskiego życia literackiego. Stylizator i prowokator, znawca mody, pisarz antysystemowy, który nie daje się wciągnąć w żadną ideologię, dyskurs, staje w poprzek jakkolwiek definiowanej poprawności politycznej. Jego najnowsza książka „Fynf und cfancyś” jest brawurowym i nostalgicznym, bardzo dowcipnym i przejmująco smutnym komentarzem do niedawnej przeszłości i poprzez to ? do współczesności. Problematyczny to komentarz, nie można go zlekceważyć.
15.10. 2016 (sobota)
godz. 14:00?16:00, Hol Parterowy
AKCJA „PRZYTARGAJ KSIĄŻKI”
Dublety, nietrafione prezenty, przypadkowe zakupy, nielubiane wydania? Co zrobić z książkami, z którymi chcemy się rozstać, a nie możemy wyrzucić? (Kto wyrzuca książki, ten idzie do piekła, a w piekle, jak wiadomo, biblioteka pusta). Odpowiadając na to wielkie społeczne zapotrzebowanie, Projekt Czytelnisko i „Zamek” zapraszają na cykliczną akcję wymiany książek. Jej zasady są proste ? ile książek przyTARGasz, tyle możesz ze sobą zabrać.
godz. 15:00, Sala Prób
GDZIE MIESZKA ŁYSOL? WARSZTATY DLA DZIECI. MARTA TYMOWSKA-WICHA I MARCIN WICHA
Gdzie mieszka pies Łysol? Nie wiadomo. Pojawia się nagle, zazwyczaj tam, gdzie są zbyt grzeczne dzieci. A potem to już wszystko może się wydarzyć. Zapraszamy na warsztaty plastyczne z bohaterami książek Marcina Wichy. Będziemy razem czytać. Będziemy rozmawiać, grać, rysować, a na koniec zbudujemy miasto. Papierowe miasto Łysola i Strusi. Warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci ? bilety: 5 złotych (liczba miejsc ograniczona).
godz. 15:00, Scena Nowa
„WOLNOŚĆ JEST??” ? ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA OPOWIADANIE z udziałem jury: FILIPA MODRZEJEWSKIEGO i ELIZY SZYBOWICZ
Czym jest wolność? To pytanie powraca dzisiaj ze zdwojoną siłą. „Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, czym się zajmujesz, w co wierzysz, jak kochasz ? podaruj sobie wolność, zmierz się z problemem, uwolnij się w słowie, pisz” ? apelowaliśmy, ogłaszając konkurs. Udało się! Otrzymaliśmy ponad 400 tekstów! (dokładnie: 403). Tego dnia poznamy autorów pięciu najlepszych opowiadań.
godz. 16:00, Sala Wielka
DEBIUT! WIOLETTA GRZEGORZEWSKA, WERONIKA MUREK, PATRYCJA PUSTKOWIAK
Prowadzenie: Filip Modrzejewski
O kondycji literatury świadczą między innymi, a może przede wszystkim, debiuty. Od ostatniego Festiwalu Fabuły ukazało się sporo świetnych ? pierwszych ? książek prozatorskich. Szczególnie mocno zadebiutowały autorki, o czym świadczą recenzje, nominacje, nagrody. Porozmawiamy o pierwszych krokach w prozie i na rynku literackim, ale przede wszystkim o trzech fenomenalnych książkach ? „Guguły”, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, „Nocne zwierzęta”.
godz. 18:00, Sala Wielka
FABUŁA BEZ KATEGORII. WIT SZOSTAK
Prowadzenie: Piotr Śliwiński
Wit Szostak ? pod tym pseudonimem kryje się akademicki filozof, muzyk grający na instrumentach ludowych i wszechstronny pisarz. Jest autorem m.in. trylogii fantasy, fantastyczno-alternatywnej historii Krakowa ? też w trzech tomach ? czy wpisującej się w wiejski nurt powieści „Oberki do końca świata”. Jego dwie ostatnie powieści „Sto dni bez słońca” oraz „Wróżenie z wnętrzności” doceniane są nie tylko za wyrafinowany styl, dotykają przecież problemów aktualnych, ocierają się o realizm, ale daleko poza niego wykraczają.
godz. 20:00, Sala Wielka
RYZYKO I PRZYJEMNOŚĆ. STEFAN CHWIN
Prowadzenie: Bartosz Dąbrowski
Chwin to literacka instytucja. Profesor literaturoznawstwa, który podejmował takie fundamentalne tematy, jak: tradycja romantyczna w literaturze XX wieku, zdrada, piękno czy samobójstwo. Jego powieści uwodzą kompozycją, językiem, fabułą. Prawdziwą przyjemnością tekstu. A jednocześnie stawiają niewygodne pytania o sprawy najważniejsze: miłość, śmierć, Boga. O „Srebrzysku”, swojej najnowszej powieści, która będzie miała premierę tuż przed festiwalem, mówi: „Jest to najbardziej ryzykowna książka, jaką napisałem w życiu. Chociaż raz taką książkę trzeba napisać. Dlaczego? Dla spokoju serca”.
Projekt plakatu festiwalu: Marcin Markowski; fot. katalogów festiwalowych: M. Kaczyński
TweetKategoria: wydarzenia