„Fynf und cfancyś” Witkowskiego wreszcie trafia do sprzedaży. Premiera powieści 21 października
21 października nakładem wydawnictwa Znak ukaże się długo oczekiwana nowa powieść Michała Witkowskiego. Cierpki humor, groza codzienności i niedyskretny urok lat 90. – wszystko to znajdziemy na kartach „Fynf und cfancyś”.
Najnowsza powieść Witkowskiego to powrót do jego literackich korzeni. W „Fynf und cfancyś” poznamy bowiem Szwajcarskie losy jednej z ulubionych postaci z legendarnego „Lubiewa”. Dianka szuka szczęścia w Wiedniu, który zdaje się spełnieniem marzenia o zachodnioeuropejskim raju. Wstępem do niego jest jednak męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Na jej drodze staje pewien Polak o wiele obiecującej ksywie „Fynfundcfancyś”.
Jak zdradza Witkowski, znajdująca się początkowo w centrum uwagi Dianka schodzi z czasem na plan dalszy, ustępując miejsca tytułowemu Fynf und Cfancyś. „Nie może konkurować ani z przenikliwością, ani z inteligencją głównego bohatera” – mówi Witkowski. „’Niby gadasz z ludźmi, niby się uśmiechasz, niby działasz na tym świecie, ale tak naprawdę jesteś od nich lepszy, jesteś zupełnie osobno, nie angażujesz się w ich sprawy, w każdej chwili gotów ich sprzedać’ – tak brzmi dwunaste, ostatnie przykazanie życiowe tytułowego bohatera. Trudno znaleźć w literaturze bardziej bezczelną manifestację egocentryzmu. Może zasady pani de Merteuil z „Niebezpiecznych związków” mogłyby się z nią równać” – dodaje autor.
Fynf und Cfancyś to chłopak, który przede wszystkim knuje, myśli, analizuje i próbuje zrozumieć zasady
merkantylnego Zachodu, aby obrócić je na swoją wyłączną korzyść. A rozumie dużo, bo jak na swój wiek jest nadświadomy. „Zgłębia psychologię samotnych mężczyzn z klasy średniej i wyższej, którzy przychodzą do niego jak do psychoanalityka ze swoimi wadami: zbyt grubi, zbyt chudzi, zbyt starzy, zbyt nieśmiali, zbyt niscy, zbyt wysocy, żeby uznać siebie za godnych seksu za darmo. Wyszukuje ich kompleksy i stara się je wyleczyć, chociaż na jedną noc. Rozumie, że po całym dniu / życiu w szwajcarskiej korporacji są psychicznymi i emocjonalnymi wrakami” – objaśnia Witkowski. „Nazwałem go 'super bohaterem’, ponieważ w jego czarnych oczach odbija się rzeczywistość powieściowa, Szwajcaria, klienci, luksusy, polscy luje, nie radząca sobie Dianka, Azjatki… Wszystko to poznajemy przez przez pryzmat jaźni bohatera, jego wewnętrznych lub głośno wypowiedzianych monologów”.
Z literatury, którą Witkowski inspirował się przy pisaniu „Fynf und cfancyś”, można by uwarzyć piekielny koktajl. „Bezpośredniość i bezpretensjonalność pisania o seksie zawdzięczam współczesnemu teatrowi i prozie Chucka Palahniuka. Reportażowe zacięcie w mówieniu o prostytucji ? 'Dzieciom z Dworca ZOO’ Christiane Felscherinow. Zamiłowanie do ukazywania obyczajów zamkniętych i nieznanych szerzej środowisku zawdzięczam tradycji polskiej prozy obyczajowej Dwudziestolecia Międzywojennego (’Strachy’ Ukniewskiej, 'Zaklęte rewiry’ Worcella, 'Wspólny pokój’ Uniłowskiego itd.). Pewien nieunikniony ton przy krytyce świata niemieckojęzycznego zawsze pochodzi od Jelinek. Nazwa rozdziału 'Noc wielkiego sezonu’ pochodzi oczywiście z prozy Schulza. Pewien odlot i pozwalanie sobie w literaturze na więcej, niż pozwalają, to prezent od Wiktora Pielewina” – wymienia autor.
Powieść „Fynf und cfancyś” miała trafić do sprzedaży już w maju, jednak z uwagi na aferę, jaką wywołał Witkowski w kwietniu na łódzkiej imprezie Fashion Week, gdzie pojawił się w czapce i wisiorku z symbolami Waffen SS, premiera została przełożona. „Doceniamy bezsprzeczne walory literackie powieści 'Fynf und cfancyś’, jednocześnie nie popieramy kontrowersyjnych wystąpień i oświadczeń autora, które spowodowały przesunięcie pierwotnego terminu wydania. Mamy nadzieję, że zmiana daty premiery książki umożliwi odczytanie dzieła bez niepotrzebnego pozaliterackiego kontekstu” – napisała w liście do mediów Sylwia Wcisło, dyrektor wydawnicza Znak Literanova.
Premiera powieści Witkowskiego zapowiedziana jest na 21 października.
fot. Adrian Błachut
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi