banner ad

Łukasz Orbitowski laureatem Paszportów Polityki 2015 w kategorii literatura

12 stycznia 2016

orbitowski-paszport-polityki-2015
W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie ogłoszono laureatów Paszportów „Polityki” za 2015 rok. W kategorii „literatura” nagrodę otrzymał Łukasz Orbitowski za powieść „Inna dusza”.

W uzasadnieniu podano, że Orbitowski otrzymał Paszport Polityki za książkę „będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła”.

„Inna dusza” to powieść oparta na faktach na wzór „Z zimną krwią” Trumana Capote’a. Orbitowski opisał w niej historię głośnych zabójstw, które miały miejsce w Bydgoszczy w połowie lat dziewięćdziesiątych. Tłem, jeżeli nie jednym z bohaterów książki, jest miasto oraz jego mieszkańcy doby przemian społecznych i ustrojowych, jakie zachodziły w Polsce końca XX wieku. Niepokojący obraz ówczesnego społeczeństwa, jaki mistrzowsko nakreślił Orbitowski, jest swoistym reportażem z polskiej codzienności.

Orbitowski urodził się w 1977 roku. Jak przyznał w niedawnym wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Polityka”, pisać zaczął zdecydowanie za wcześniej, bo jeszcze w ogólniaku. „Ubzdurałem sobie, że będę pisarzem artystą – i życie to zweryfikowało” – powiedział. Właściwy debiut, już po nabraniu doświadczeń życiowych i literackich, nieprzypadkowo miał miejsce na łamach miesięcznika „Science Fiction”, bowiem przez długi czas Orbitowski kojarzony był przede wszystkim z powieściami grozy i fantastyką. Z czasem jednak wątków fantastycznych w jego prozie było coraz mniej. Do Paszportów „Polityki” nominowany był dwukrotnie – poprzednio za „Szczęśliwą ziemię” w 2013 roku. Nagrodę udało mu się więc zdobyć za drugim razem. W tym roku do nagrody w kategorii „literatura” oprócz Łukasza nominowani byli Weronika Murek i Andrzej Muszyński.

Tegoroczna gala Paszportów „Polityki” miała jeszcze jeden literacki akcent. Nagrodę Kreatora Kultury wręczono zespołowi studia CD Projekt RED za „twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z 'Wiedźmina’ wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. A wreszcie za potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce”.

Paszporty „Polityki” to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawana nieprzerwanie już od 23 lat w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych twórców, za szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury.

[am]
fot. Leszek Zych / Polityka

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy