Teatr Polski i radiowa Dwójka zapraszają na inscenizowane czytanie „Kartoteki” Tadeusza Różewicza

11 grudnia 2018


W niedzielę 16 grudnia na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie i antenie Programu 2 Polskiego Radia odbędzie się inscenizowane czytanie „Kartoteki” Tadeusza Różewicza ? jednego z najważniejszych dzieł w historii polskiej dramaturgii. Prezentacja zakończy cykl „Polski w Dwójce ? czytamy dramaty stulecia”, który zorganizowano w roku obchodów stulecia niepodległości Polski.

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza została opublikowana w miesięczniku „Dialog” w 1960 roku i doczekała się kilkudziesięciu wystawień w teatrze polskim oraz zagranicą. Różewicz w wielu wątkach wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Czy więc dramat ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania stawia sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Wystąpią m.in.: Piotr Bajtlik (na zdj. w trakcie próby), Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa. A w roli Narratora ? Andrzej Seweryn.

Premierę „Kartoteki” zapowiedziano na niedzielę 16 grudnia na godz. 18:00. Spektakl będzie transmitowany ze Sceny Kameralnej Teatru Polskiego na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl (transmisja video). Niedzielne słuchowisko poprzedzi rozmowa Małgorzaty Szymankiewicz o dramacie Różewicza z prof. Barbarą Osterloff oraz prof. Jackiem Kopcińskim w audycji „O wszystkim z kulturą” ? w środę 12 grudnia o godz. 17:30.

W ramach prezentacji serii premier „Polski w Dwójce ? Czytamy dramaty stulecia” od maja na scenie Teatru Polskiego i na antenie Dwójki wystawione i wyemitowane zostały ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: „Kurka wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), „Lalek” Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), „Garbus” Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal), „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego (reż. Łukasz Lewandowski) i „Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio