Inscenizowane czytanie „Żeglarza” Jerzego Szaniawskiego w Teatrze Polskim i radiowej Dwójce

14 listopada 2018


W niedzielę 18 listopada o godz. 12:00 ? jednocześnie na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl zaprezentowane zostanie kolejne przedstawienie z cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia”. Tym razem będzie to „Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku.

„Radiowa Dwójka stulecie odzyskania niepodległości świętuje prezentując najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku. W Teatrze Polskim w Warszawie 18 listopada zaprezentujemy 'Żeglarza’ Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego” ? zapowiada Małgorzata Szymankiewicz, kierowniczka redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia.

Dramat Szaniawskiego z 1925 roku opowiada o przygotowaniach do uroczystego odsłonięcia pomnika miejscowej legendy ? kapitana Nuta, który wedle opowieści przekazywanej ustnie, był bohaterskim marynarzem, który zginął na statku, do końca chroniąc ludzi i mienie płonącej jednostki. Tuż przed uroczystością do miasteczka powraca Jan, który przynosi zgoła odmienne wiadomości o miejscowym „bohaterze” i zamierza zdemaskować mit, którym żyje lokalna społeczność.

„Pod tą barwną i lekką historyjką drzemie bardzo poważne pytanie o to, czym jest prawda, a także czy budować społeczeństwo na prawdzie, która może być brutalna i bolesna, czy też w oparciu o mity, które dają poczucie szczęśliwości i harmonii. To jest bardzo poważne, uniwersalne pytanie, aktualne i dziś” ? zwraca uwagę Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser przedstawienia.

W spektaklu wystąpią: Piotr Bajtlik (Jan), Anna Cieślak (Med), Dominik Łoś (Rzeźbiarz), Tomasz Drabek (Przewodniczący), Adam Cywka (Rektor), Adam Biedrzycki (Admirał), Jerzy Schejbal (Paweł Szmidt), Henryk Łapiński (Stary Marynarz), Przemysław Wyszyński (Wydawca), Barbara Kurzaj (Doktorowa), Natalia Samojlik (Felcia), Aleksandra Kowalicka (Iza), Mateusz Weber (Kapelmistrz). Reżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował Mateusz Wachowiak.

Premiera sztuki „Żeglarz” odbędzie się w niedzielę 18 listopada o godz. 12:00 na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, antenie radiowej Dwójki i na stronie dwojka.polskieradio.pl (transmisja wideo).

Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Polskim w Warszawie realizuje cykl „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia”. Na antenie Dwójki i na scenie teatru odbędą się inscenizowane czytania najważniejszych polskich dramatów powstałych po 1918 roku. Do tej pory przeczytano już „Niespodziankę” Rostworowskiego, „Kurkę wodną” Witkiewicza, „Lalka” Herberta, „Garbusa” Mrożka i „Uciekła mi przepióreczka” Żeromskiego. Zapis wideo wszystkich prezentacji sztuk można obejrzeć na stronie: dwojka.polskieradio.pl.

fot. mat. prasowe Program 2 Polskiego Radia

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: radio