Inscenizowane czytanie dramatu „Uciekła mi przepióreczka” Żeromskiego w Teatrze Polskim i radiowej Dwójce

24 października 2018


Od maja radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku ? a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Kolejnym przedstawieniem z cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” będzie „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego. Premiera sztuki na stronie i antenie radia oraz scenie teatru w niedzielę 28 października o godz. 12:00.

„Uciekła mi przepióreczka” to historia Edwarda Przełęckiego, który w niewielkiej miejscowości Porębiany, z pomocą miejscowego nauczyciela, zamierza otworzyć uniwersytet ludowy. Została ona napisana przez Żeromskiego w 1924 roku. Wkrótce potem, w lutym 1925 roku, odbyła się premiera w Teatrze Narodowym w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał Przełęckiego. W roli nauczyciela Smugonia partnerował mu Stefan Jaracz.

W inscenizowanym czytaniu dramatu wystąpią: Tomasz Błasiak (Smugoń), Eliza Borowska (Dorota Smugoniowa), Katarzyna Herman (Księżniczka Celina Sieniawianka), Grzegorz Mielcarek (Przełęcki, docent fizyki), Marcin Bosak (Ciekocki, lingwista), Dominik Łoś (Bęczkowski, administrator), Antoni Ostrouch (Kleniewicz, antropolog), Marcin Jędrzejewski (Wilkosz, historyk), Krystian Modzelewski (Zabrzeziński, historyk sztuki). Reżyseruje Łukasz Lewandowski, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował i wykona Ygor Przebindowski.

„Wystawienie tej sztuki jest znakomitą okazją, by sprawdzić, czy dzisiaj taka altruistyczna postawa głównego bohatera kogokolwiek interesuje, czy może stoi w tak ogromnym rozdźwięku do rzeczywistości, która jest nastawiona na 'ja’, na realizację swoich ambicji oraz na hasło 'spełniać się’. Czy to dziś nie jest ironiczne?” ? pyta reżyser słuchowiska Łukasz Lewandowski.

Premiera sztuki „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego odbędzie się w niedzielę 28 października o godz. 12:00 ? jednocześnie na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl (transmisja wideo).

W jubileuszowym roku 100-lecia Niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia nawiązał współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie w ramach której realizuje cykl „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia”. Na antenie Dwójki i na scenie teatru zaprezentowane zostaną najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Do tej pory przeczytano już „Niespodziankę” Rostworowskiego, „Kurkę wodną” Witkiewicza, „Lalka” Herberta i „Garbusa” Mrożka. Zapis wideo wszystkich prezentacji sztuk można obejrzeć na stronie: dwojka.polskieradio.pl.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio, teatr