Oglądaj z nami na żywo relację z ogłoszenia literackiej Nagrody Nobla 2021
W czwartek 7 października o godz. 13:00 poznamy laureata lub laureatkę tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W poniższym okienku możecie oglądać z nami transmisję z tego wydarzenia.
Proces wyłaniania laureata literackiej Nagrody Nobla jest długi. Najpierw z całego świata spływają tajne formularze z nominacjami dla wybitnych pisarzy. Przesyłają je wybrani uczeni, krytycy, przedstawiciele organizacji literackich, a także dotychczasowi laureaci nagrody. Nominować kogoś mogą też sami członkowie Akademii Szwedzkiej. Pierwsza lista gromadzi zazwyczaj około 220 nazwisk. Komitet Noblowski musi przebrnąć przez nią z pomocy ekspertów z różnych krajów. W końcu wyłaniają około 20 pisarzy, którzy mogą zdobyć nagrodę. Ich dorobkowi przyglądają się dużo dokładniej, żeby wybrać 5 nazwisk na tzw. krótką listę. Najintensywniejsza praca dla Komitetu i całej Akademii zaczyna się właśnie w tym momencie. Członkowie gremium czytają wszystko, co stworzyła ta piątka pisarzy, analizując, oceniając i wyjaśniając wszelkie kwestie. Laureat wyłania się poprzez dyskusje, ale także głosowanie.
„Najważniejsza jest jakość. Oczywiście jakość literacka. Zwycięzcą musi być ktoś, kto pisze znakomitą literaturę, ktoś, u kogo podczas lektury czujemy, że istnieje jakaś moc, że przez wszystkie książki zachodzi rozwój. Ale świat jest pełen bardzo dobrych, znakomitych pisarzy, a żeby być laureatem, potrzeba czegoś więcej. Bardzo trudno wyjaśnić, co to jest. Myślę, że to coś, z czym trzeba się urodzić. Romantycy nazwaliby to iskrą bożą. Dla mnie to głos, który słyszę w pisarstwie i znajduję w twórczości tylko tego konkretnego pisarza i nigdzie indziej. Bardzo trudno wyjaśnić, co to jest, ale zawsze wiem, kiedy to znajdę” – wyjaśnia pisarka Ellen Mattson, która jest członkinią Akademii Szwedzkiej oraz Komitetu Noblowskiego.
Podczas prac zmierzających do wyłonienia laureata bądź laureatki nie bierze się pod uwagę życia osobistego danego pisarza lub pisarki, lecz jego/jej zasługi literackie. Nie ma ograniczeń wiekowych, które uprawniają do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. Jak jednak podkreśla Ellen Mattson, bycie dobrym pisarzem zajmuje sporo czasu, dlatego też większość zdobywców tego prestiżowego medalu nie jest już młoda. „Można znaleźć laureata, który jest może po trzydziestce lub czterdziestce, ale to wysoce nieprawdopodobne, ponieważ potrzeba czasu na rozwój. Osiągnięcie tego poziomu doskonałości to proces na całe życie” – wyjaśnia.
Każdego roku wybór laureata Nagrody Nobla wzbudza duże emocje. Bukmacherzy, specjaliści i miłośnicy literatury próbują odgadnąć, kto otrzyma noblowski medal. W ostatnich latach wybory Akademii Szwedzkiej bywały zaskakujące, dlatego obserwatorzy nagrody podkreślają, że trudno przewidzieć wynik. Według firmy bukmacherskiej Ladbrokes największe szanse ma Annie Ernaux, francuska autorka krótkich, autobiograficznych powieści (szanse 8–1) i kenijski powieściopisarz Ngũgĩ wa Thiong’o (szanse 8-1). Rzadko jednak zwycięzcy wskazywani są prawidłowo. O wiele częściej laureatów należy szukać niżej w typowaniach. Po nich zaś plasują się Haruki Murakami (10-1) i Margaret Atwood (10-1). Dalej na liście Ladbrokes widnieją: Anne Carson (12-1), Jamaica Kincaid (12-1), Ludmiła Ulicka (12-1), Maryse Condé (12-1), Peter Nadas (12-1), Jon Fosse (14-1), Don DeLillo (16-1), Dubravka Ugrešić (16-1), Hélène Cixous (16-1), Javier Marías (16-1), Mircea Cărtărescu (16-1), Nuruddin Farah (16-1), Can Xue (20-1), Mia Couto (20-1), Michel Houellebecq (20-1) i Yan Lianke (20-1).
Kto rzeczywiście zdobędzie nagrodę? Dowiemy się chwilę po godz. 13:00.
TweetKategoria: newsy