Plany Wydawnictwa Sonia Draga na pierwszą połowę 2021 roku

18 grudnia 2020

Wydawnictwo Sonia Draga ujawniło plany na najbliższe miesiące. Czego możemy spodziewać się w pierwszej połowie 2021 roku? Sprawdźcie.

1. Bill François „Elokwencja sardynki. Niewiarygodne historie z podwodnego świata” (Post Factum) – styczeń

A gdyby tak wsadzić głowę pod wodę i nadstawić ucha? Śmieszna myśl? Niekoniecznie! Pogrążone w swoim „cichym świecie” ryby nie tylko mówią, ale też mają wiele do przekazania. Z tej książki dowiesz się: co można wyczytać z morskich zapachów; po czym poznać, że ryby są zakochane, zestresowane albo głodne; co kichaniem zdradzają przegrzebki; dlaczego ryby miewają trudne dzieciństwo; kto był pierwszy w Ameryce – dorsz czy Krzysztof Kolumb; i wiele, wiele więcej.

Ta książka to skąpana w świetle fluorescencyjnych meduz podróż w głębiny nauki i mroki historii, gdzie legendy często okazują się mniej nieprawdopodobne niż zaskakująca rzeczywistość. Autor dzieli się z czytelnikami dwiema pasjami: uwielbieniem dla podwodnego świata i mocy słów, które na kartach tej książki splatają się w niesamowicie ekscytującą opowieść.

Bill François jest fizykiem zafascynowanym morskim światem. Studiował w ENS, a następnie poświęcił się badaniom nad hydrodynamiką. Uwielbia również świat słów, na co dowodem są zwycięstwa w licznych konkursach oratorskich.

2. Eliot Higgins „We are bellingcat” (Post Factum) – luty

Kiedy dwaj Rosjanie podejrzani o przeprowadzenie zamachu w Salisbury pojawili się w telewizji, wystarczyły niecałe dwa tygodnie, żeby ujawnić prawdziwą tożsamość jednego z nich. Jednak ten imponujący wyczyn nie jest dziełem żadnej agencji wywiadowczej ani tradycyjnego serwisu informacyjnego. Dokonała go grupa Bellingcat, niezależny serwis śledczy, który rzuca nowe światło na nasz sposób myślenia o mediach, polityce i przyszłości cyfrowego świata.

„We Are Bellingcat” opowiada o tym, jak niedoszły absolwent koledżu stworzył zupełnie nową kategorię zdobywania informacji i pobudził do działania dziennikarzy obywatelskich, którzy rozwiązują niektóre z największych zagadek naszych czasów, korzystając jedynie z komputerów. Autor opisuje narzędzia używane do analizy danych od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, począwszy od oprogramowania geolokacyjnego, a skończywszy na aplikacjach pozwalających z dokładnością do pół godziny określić porę dnia, o której wykonano zdjęcie. Opowiada również o niektórych z najgłośniejszych śledztw Bellingcat – prawdy o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą, pochodzeniu broni używanej w syryjskiej wojnie domowej i podsłuchach w telefonach dziennikarzy – z dramatyzmem i drobiazgowością rodem z powieści kryminalnych.

3. Bernard Werber „Głos z zaświatów” (Sonia Draga) – luty

Nowa powieść jednego z najpopularniejszych współczesnych francuskich pisarzy. Pewnego poranka Gabriel Wells, wzięty pisarz, budzi się i odkrywa, że… umarł. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że został otruty. Mężczyzna wędruje po świecie żywych, lecz pozostaje widoczny tylko dla Lucy, medium, która pracuje dla tajemniczej Hierarchii. Wspólnie podejmują osobliwe śledztwo, w którym towarzyszy im „Encyklopedia wiedzy względnej i absolutnej” – monumentalne dzieło przodka Gabriela.

4. Erica Katz „The Boys’ Club” (Sonia Draga) – marzec

„Sweetbitter” napotyka „The office” w tej wciągającej i pełnej ikry powieści, do której Netflix wykupił już prawa. Książka kipi seksem i władzą, a akcja rozgrywa się na tle korporacyjnych wieżowców Ameryki.

Alex Vogel od zawsze była kobietą sukcesu, wiodła życie jak z bajki. W liceum najlepsza uczennica i atletka, na studiach prymuska, a teraz absolwentka wydziału prawa na Harvardzie. Przyjmując ofertę marzeń w prestiżowej kancelarii prawniczej Klasko & Fitch na Manhattanie, składa obietnicę swojemu wspierającemu i długoletniemu chłopakowi, że ta praca nigdy jej nie zmieni.

Prestiż i pieniądze zawróciły jej jednak w głowie… zresztą nie tylko one, uwiedli ją również jej zadufani w sobie koledzy z pracy, którzy szybko zorientowali się, że do firmy dołączyła nowa dziewczyna. Nigdy wcześniej nie czuła się tak pewna siebie i tak wpływowa – nawet kurtuazyjne rozmowy z klientami sprawiają jej przyjemność. Alex bez wytchnienia pracuje w najbardziej dochodowym i pełnym rywalizacji dziale firmy – fuzji i przejęć. Zarabia spore pieniądze, gromadzi doświadczenie, a późnymi wieczorami dostarcza rozrywki swoim klientom. I chociaż praca jest wyczerpująca, ma swoje zalety, takie jak weekendowe wycieczki do Miami, przejażdżka prywatnym odrzutowcem jednego z klientów czy częste wizyty w coraz to droższych restauracjach.

Lecz kiedy wymagania klientów rosną, a Alex odkrywa, że pomimo udanego związku niesamowicie pociąga ją jeden z przystojnych współpracowników, zaczyna wszystko kwestionować, włącznie z samą sobą. Wie, że świat korporacji nie jest czarno-biały, a osiągnięcie sukcesu oznacza granie według nie zawsze czystych zasad. Ale kto ustanowił te zasady? I co, jeśli system został tak zmanipulowany, że kobiety i tak nie wdrapią się na szczyt? Kiedy dzieje się coś, co demaskuje mroczne realia firmy, Alex zaczyna rozumieć, w jaki sposób kobietom, takim jak ona, sygnalizuje się – pośrednio i bezpośrednio – co mają robić, aby odnieść sukces. Po tym wydarzeniu Alex nie może dłużej pozostać bierna – nawet jeśli ujawniając tę szokującą prawdę, postawi na szali całe swoje dotychczasowe życie.

5. Mirosław M. Bujko „Sąd ostateczny” (Sonia Draga) – marzec

Główny bohater opowieści – dzieło Hansa Memlinga, niemieckiego malarza wczesnego renesansu – wymusił na pisarzu zbudowanie szkieletu fabularnego, który zmieściłby czas powstawania tryptyku, czyli drugą połowę XV wieku, czasy wojen napoleońskich, II wojny światowej, powojnia i czasów najnowszych, w których media niekiedy informują o sporze własnościowym dotyczącym ołtarza Memlinga między państwem a kościołem. Pomysł współczesnej fabuły nałożonej na historię wędrówki tryptyku przez kraje i epoki narzuca się sam. Mirosław M. Bujko zdecydował się na równoległą do historycznych epizodów relację z planu filmu opowiadającego burzliwe losy Memlingowskiego dzieła.

Pozwoliło mu to rozpocząć opowieść od ponurego, acz bardzo epickiego opisu zdobycia w 1466 roku walońskiego miasta Dinant przez Filipa III Dobrego, księcia Burgundii i jego syna Karola Zuchwałego. Grabieże, gwałty i utopienie 800 mieszkańców w Mozie jest infernalnym przypisem do późniejszych rozważań narratora i jego bohaterów o ludzkiej naturze i wierze w Boga. To wiara każe włoskiemu bankierowi Angelo Taniemu zamówić u mistrza Memlinga dzieło o sądzie ostatecznym.

Scenariusz filmowy i jego realizacja stają się właściwą strukturą opowieści. Rozdział dotyczący historii powstawania ołtarza ma swoje współczesne odbicie w postaci scen kręcenia filmu w Brugii, mieście, które mimo wojen nie straciło swego dawnego charakteru. W tym miejscu autor zaczyna budować współczesną już intrygę, wprowadzając postać wszechstronnie wyedukowanego księdza Michała, który pełni w ekipie filmowej rolę eksperta, kogoś, kto do codziennego świata wprowadza dylematy natury moralnej i religijnej, wiodąc z członkami ekipy rozmowy wokół „Sądu ostatecznego”, dalece wykraczające poza powszechne stereotypy. Wiara staje się równie nieoczywista, jak ostateczna wymowa dzieła Memlinga, obrastającego kolejnymi interpretacjami, niejasnymi intencjami jego fundatorów i kolejnych właścicieli.

O sile sprawczej wielkiej sztuki. O odkupieniu win i twórczej pokorze. O kupczeniu duszą w zamian za jej spokój. O kryzysie wiary. O pokorze i talencie. O prawdzie i kłamstwie. O rzeczywistości i iluzji. Powieść powstała na kanwie libretta do opery o Sądzie Ostatecznym, do której muzykę stworzył Krzysztof Knittel. Opera dostała nagrodę miasta Gdańska.

6. Emma Donoghue „Krewni”, tłum. Dorota Kaczor (Sonia Draga) – kwiecień

Nowa powieść finalistki Bookera, autorki zekranizowanej powieści „Pokój”. Noah nie był w Nicei od dzieciństwa. Właśnie pierwszy raz po latach ma zamiar tam się wybrać, gdy odbiera telefon od opiekunki społecznej, która szuka tymczasowego domu dla jego ciotecznego wnuka, jedenastoletniego Michaela. Mimo że Noah nigdy nie poznał chłopca, daje się namówić na zabranie go ze sobą do Francji.

W rezultacie ten niezwykły duet zaczyna się kłócić niemal o wszystko, od konsystencji hamburgera po czas spędzony przed ekranem komórki, i długo wyczekiwana wyprawa szybko zamienia się w katastrofę. W miarę jednak jak młodzieńcza determinacja Michaela pomaga Noahowi wydobyć na światło dzienne trudne szczegóły z ich wspólnej przeszłości, obaj krewniacy wkrótce się przekonują, że są do siebie podobni bardziej niż sądzili. To zabawna, chwytająca za serce opowieść o powrotach do domu, o tym, jak zdekonstruować bolesną historię i rozpocząć pisanie nowej.

7. Camilla Grebe „Łowca cieni”, tłum. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska (Sonia Draga) – maj

Laureatka nagrody Szwedzkiej Akademii Twórców Literatury Kryminalnej za najlepszą szwedzką powieść kryminalną 2019, laureatka nagrody Szklany Klucz 2020 Skandynawskiego Stowarzyszenia Kryminalnego za najlepszą skandynawską powieść kryminalną.

W lutową noc 1944 roku w sztokholmskiej dzielnicy Klara zostaje znaleziona kobieta ukrzyżowana na podłodze. Trzydzieści lat później na jednym z sennych przedmieść Sztokholmu policja trafia na ciało kobiety zamordowanej w taki sam bestialski sposób.

Pościg za zabójcami okazuje się brzemienny w skutki dla policjantek zajmujących się tymi przypadkami – dla Malin w latach 70., dla Hanne w latach 80. ubiegłego stulecia oraz dla Malin działającej współcześnie.

„Łowca cieni” to niezwykła i pełna napięcia powieść kryminalna skupiona na niezłomnym dążeniu do zrozumienia samego siebie, ale przy okazji także obraz współczesnej historii obejmującej okres od II wojny światowej do dzisiaj.

8. John le Carré „Agent Running in the Field” (Sonia Draga) – początek wakacji

Ostatnia wydana przed śmiercią powieść Johna le Carrégo nazywana jego głosem w sprawie Brexitu. Głównym bohaterem jest Nat, 47-letni weteran brytyjskiego wywiadu. Po latach pracy za granicą w końcu powraca do Londynu. Problem polega na tym, że kiedy agent po tak długim czasie wzywany jest do domu, zwykle oznacza to, że nadszedł czas na emeryturę. Nat otrzymuje jednak możliwość pokierowania jednym z oddziałów. Polityka nie jest jego dziedziną, ale obejmie każde stanowisko, byle tylko pozostać na służbie.

W wolnym czasie Nat gra w badmintona. W klubie, gdzie uchodzi za niepokonanego mistrza, pojawia się młodszy o dwie dekady Ed. Młody mężczyzna proponuje mu rozgrywkę. Tak zaczyna się ich znajomość i regularne sparingi. Ed nienawidzi Brexitu, Trumpa i swojej pracy w bezdusznej agencji medialnej. I to Ed sprowadzi Nata, jego żonę i młodą agentkę z jego wydziału na ścieżkę politycznego gniewu, która usidli ich wszystkich.

9. Jonathan Franzen „A Key to All Mythologies, vol. 1: Crossroads” (Sonia Draga) – dokładna data nie jest jeszcze znana

Nowe dzieło Jonathana Franzena. Początkowo pomyślana jako pojedyncza powieść, rozwinęła się w trylogię. Pierwszy tom nosi tytuł „Crossroads”.

Fabuła skupia się na Hildebrandtach – ojciec, Russ, jest wikariuszem w Pierwszym Kościele Reformowanym, słabym i pochłoniętym sobą człowiekiem, którego dziwactwa są w równej mierze frustrujące i bolesne. Jego żona, Marion, to kobieta niestabilna emocjonalnie i błyskotliwa. Ta druga cecha wysuwa się na pierwszy plan w tworzeniu kazań Russa. Mają czwórkę dzieci, w wieku od 9 do 20 lat. Hildebrandtowie starają się nadać sens swojemu życiu. Każde z nich poszukuje wolności, której zagrażają pozostali członkowie rodziny.

Jak informuje wydawca, podobnie jak w jego poprzednich powieściach, pisarstwo Franzena wibruje inteligencją i zrozumieniem ludzkiej natury, myślenia i motywacji.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi