Ruszył nabór do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2021

18 grudnia 2020

Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nabór do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej w edycji 2021. Do wyróżnienia zgłaszać można tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku i napisane przez żyjących autorów.

Nagroda imienia noblistki ustanowiona została w listopadzie 2012 roku, a po raz pierwszy przyznano ją w roku 2013. Laureat lub laureatka otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną – w 2019 roku miała ona wartość 100 tysięcy złotych. Pod uwagę brane są książki poetyckie, których pierwsze wydanie ukazało się drukiem pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. W przypadku przyszłorocznej edycji sytuacji przedstawia się inaczej.

Z powodu koronawirusa zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej podjął w maju decyzję o zawieszeniu nagrody w 2020 roku, a pieniądze przeznaczone dla zwycięzcy przekazano na fundusz zapomogowy dla pisarzy i tłumaczy. Miały zostać rozdysponowane pomiędzy tych twórców, którzy stracili źródła utrzymania na skutek pandemii. Wszystkie nadesłane tomy opublikowane w 2019 roku automatycznie zakwalifikowano do edycji na 2021 rok. Teraz fundacja ogłasza kolejny nabór, zachęcając do przesyłania książek z 2020 roku.

Propozycje do nagrody może zgłaszać każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna posiadająca zdolność prawną, a w szczególności autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury czy media o charakterze literackim. Trzeba jednak pamiętać, że kapituła musi otrzymać osiem egzemplarzy papierowych książki oraz wersję w formacie pdf. Termin zgłaszania książek do konkursu mija 31 stycznia 2021 roku.

Do tej pory Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej otrzymali m.in. Julia Hartwig, Jakub Kornhauser, Marcin Sendecki, Julia Fiedorczuk, Jacek Podsiadło i Marta Podgórnik. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.

[am]
fot. Fundacja Wisławy Szymborskiej

Tematy: ,

Kategoria: newsy